Tip na výlet: Bojnický zámok

Dagmar Mozolová, redakcia 2

S Bojnicami sa spája moje detstvo

Chodievala som tam so starým otcom. Pred domom sme nasadli do auta. Cesta trvala asi hodinku. Vždy som ju celú prespala. V Bojniciach sme si pozreli zámok, ZOO a keď bolo pekne, aj sme sa okúpali. Bojnice znamenajú pre mňa krásne spomienky. Vtedy tam síce ešte neboli strašidlá a rozprávkové dni, ale lipa Matúša Čáka Trenčianskeho tam rástla. Ako mnoho rokov pred nami…

Rozprávkový zámok

Ak by sme mali prisúdiť niektorému zámku na Slovensku prívlastok „rozprávkový“, určite by bol ten bojnický horúcim kandidátom. Chcete sa prejsť jeho chodbami v noci, len za svetla sviečok či fakle, uvidieť naozajstné strašidlá a duchov či prežiť romantickú noc s partnerom v apartmáne priamo na zámku? Chcete putovať zámkom s rozprávkovými hrdinami Zlatovláskou či Popolvárom? Alebo byť svedkami boja rytierov proti zlu a úkladom? Možno by ste chceli zažiť na zámku Vianoce… Alebo je vaším najväčším želaním otehotnieť? A čo takto sobáš v Zlatej sieni? To všetko je možné – stačí sa vybrať do Bojníc…

Trocha histórie Bojnickeho zámku

Bojnický hrad i panstvo vždy boli kráľovským majetkom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113. Pôvodne bol hrad drevený a vyvinul sa zo staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa. Majiteľmi hradu boli rod Poznanovcov, Matúš Čák Trenčiansky, šľachtické rody Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci, Ján Korvín, Thurzovci a Pálffyovci.

Jeho posledný majiteľ – gróf Ján František Pálffy, bol významným súkromným zberateľom. Zo svojich ciest doviezol mnohé hodnotné umelecké diela. V testamente vyslovil želanie, aby jeho paláce vo Viedni a Budapešti, kaštieľ v Kráľovej a zámok v Bojniciach boli sprístupnené verejnosti a aby umelecké diela zostali na pôvodných miestach a prehliadka bola umožnená všetkým záujemcom. V roku 1970 bol zámok vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Dnešné múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea.

Mami, tati, poďme na výlet!

Áno, Bojnický zámok je ideálnym cieľom celodenného výletu. Všetko je pokope: zámok, zoologická záhrada aj kúpalisko. A ak chcete zažiť viac ako len prehliadku zámku, naplánujte si výlet napr. počas najväčšieho hraného divadelného festivalu rozprávok v strednej a východnej Európe alebo rytierskych dní.

Virtuálna prehliadka a ďalšie možnosti

Ak sa vám práve narodilo bábo alebo máte doma demolačnú čatu, ktorá by z najkrajšej siene pravdepodobne urobila dreváreň, alebo sa chcete presvedčiť, či to naozaj stojí za to, inšpirujte sa, navštívte zámok na internete.

Otváracie hodiny Bojnického zámku: 

Počas sezóny v období od 1.mája do 30. septembra        9:00 – 17:00 h.

Mimo sezóny v období od 1. októbra do 30. apríla           10:00 – 15:00 h.

Prestávka: 12:00 – 12:30 hod.

Otvorené denne okrem pondelka.
V mesiacoch jún, júl, august a september otvorené aj v pondelok.

www.bojnicecastle.sk

VSTUPNÉ:

Dospelý 1 osoba: 7,00 €

Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov: 3,50 €

Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov: 1,00 €

Nočná prehliadka

Dospelý 8,00 €

Deti a mládež do dovŕšenia 18 rokov / len júl a august 6,00 €

Trvanie prehliadky – 90 minút

Minimálny počet návštevníkov je 15 osôb.

Návštevu je potrebné ohlásiť 3 dni pred plánovaným termínom.

Príplatky ku vstupnému

Za použitie fotoaparátu 2 €

Za použitie videokamery 5 €

Za lektorský výklad v cudzom jazyku okrem anglického a nemeckého za 1 výpravu 13,30 €

Aby som nezabudla na radu, ako v Bojniciach otehotnieť…

Naposledy som v Bojnickom zámku bola ako vysokoškoláčka. Vybrali sme sa tam s mojím terajším manželom na výlet. Vtedy sme ešte neboli zobratí.

Pri prehliadke zámku sme prišli do jednej z miestností a sprievodkyňa nám ponúkla, že si môžeme sadnúť na lavičky.

Kto by to nevyužil?

Po mnohých miestnostiach, v ktorých sa človek nemôže ničoho ani len dotknúť, zrazu v jednej lavička na sedenie! A sprievodkyňa rozprávala, rozprávala a na konci svojho výkladu povedala: „Kto si sadne na túto lavicu, do roka otehotnie.“ Mali by ste to vidieť, všetky ženy, vrátane mňa, samozrejme, okamžite vyskočili…

Dnes mám tri deti. Síce na mňa tá lavica účinkovala s časovým posunom niekoľkých rokov, ale za všetky tri môže určite len a len ona a moja návšteva Bojnického zámku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pred 16 rokmi som tam bola 1 krát a tiež nám inštruktora vysvetľovala o lavici kamennej na sedenie a veru že som do roka a do dňa porodila dcérku. Včera sme boli v Bojnickom zámku znova tak som zvedavá na účinok kameňa :-))

  2. Co sa tyka toho otehotnenia zo sedenia na lavicke v Bojnickom zamku, funguje to. Tiez sme skakali ako splasene, ked nam to sprievodkyna oznamila, ale nepomohlo… Do roka a do dna som sa vydavala – s bruskom :-)) Moj manzel dodnes tvrdi, ze on za to nemoze, to sa stalo same od seba…

Pridaj komentár