Deviata kapitola. Rozhodnúť sa.

Holly Pierlot 0

Pokračujeme v nedeľnom čítaní na pokračovanie z knižky inšpiratívnej Holly Pierlot, matky piatich detí.

Mohla by som vám porozprávať oveľa viac vecí, ktoré som sa naučila o zostavovaní životnej reguly matky. Mohla by som vám povedať, aby ste zjednodušovali – aby ste sa zbavili všetkých tých vecí navyše, ktoré vám iba zaberajú priestor v dome a spôsobujú, že musíte deň čo deň premiestňovať veci z miesta na miesto.

Mohla by som vám povedať, aby ste zjednodušili aj svoje činnosti; keď ste príliš rozlietaní, nedokážete splniť svoje povinnosti v pokoji, tichu a sústredenosti.

Mohla by som opäť klásť dôraz na vyváženosť vášho denného rozvrhu. Povzbudzujem vás, aby ste ani príliš veľa nepracovali, ani sa príliš nehrali, ale robili všetko s mierou a v správnom pomere. Radila by som vám, aby ste dôsledne pracovali tak, že začnete robiť malé krôčiky, budete sa do vecí púšťať pomaly a budete mať trpezlivosť s počiatočnou skromnou snahou.

Mohla by som vám tiež povedať, že znechutenie, aj keď je veľmi skutočné a zdanlivo prirodzené, je tiež pokušením pekla. Cieľom znechutenia je, aby ste mali zo seba zlý pocit a báli sa priblížiť k trónu Božieho milosrdenstva. Ak pocítite toto pokušenie, radím vám, aby ste si dali prestávku na kávu a na všetko na chvíľu zabudli, kým nebudete pripravení znovu začať.

Nejde o osvojenie si systému.

Áno, mohla by som vám rozprávať šesť hodín, šesť dní, šesť mesiacov, ale stále by ste nedokázali navrhnúť či zaviesť alebo udržať si vlastnú regulu matky. Pretože vytvoriť si životnú regulu neznamená iba zostaviť si postupy na organizovanie domácnosti – hoci môžu pomôcť. Nie je to iba o zodpovedaní správnych otázok – hoci otázky, ktoré som položila pre každé z piatich „P“, sú dobrým východiskovým bodom. Nejde iba o to, počúvnuť správnu radu.

Poviem vám, že veľa ráz som sa snažila osvojiť si spôsob niekoho iného, ako organizovať veci, a u mňa to nefungovalo; koľko ráz mi to pripomenulo, že neexistuje niečo také, ako rýchle riešenie, ktoré prinesie poriadok do domova a života. Nie je to iba o tom, že si vyberiem nejaký systém, ktorý by som mohla zaviesť, a potom budem spokojná a svätá.

Vytvoriť si regulu matky záviselo od niečoho iného a to niečo som bola ja. Nič u mňa nefungovalo až do dňa, keď som bola taká zúfalá, že som sa rozhodla čeliť môjmu povolaniu, zraziť ho k zemi a premôcť ho. Bola som už taká frustrovaná zo svojho života, že som musela urobiť rozhodnutie. Musela som si vybrať. Ako som neskôr zistila, nebolo to preto, že by bol môj domáci život až taký beznádejný, že som bola totálne preťažená, hoci som to tak často cítila. Bolo to preto, že som nerobila to, čo som mala robiť.

Tých príčin v priebehu môjho manželstva bolo mnoho. Musela som si vyriešiť osobné problémy, ktoré potrebovali byť uzdravené. Nevnímala som dôležitosť vychovávania detí a domácich prác, pretože som bola presvedčená, že nie sú také dôležité ako iné veci. Hlavu som mala stále v oblakoch, snívajúc o čomsi „lepšom“. Cítila som sa nedostatočne vyškolená v oblasti organizovania domácnosti, hoci v iných oblastiach som bola dobre kvalifikovaná. No hlavnou chybou, ktorá mi bránila v tom, aby som viac pracovala na svojom povolaní a žila podľa neho, bola lenivosť.

Rafinovaná choroba vôle

Skôr než som začala so svojou regulou, napadla mi ohromujúca definícia frátra Johna Hardona o smrteľnom hriechu zvanom lenivosť. Lenivosť je „lenivosť vôle alebo otrava z vynaloženého úsilia nevyhnutného na vykonanie každej dobrej práce“. Áno, vedela som, aké to je, keď sa mi nechcelo vstať z kresla a otravovať sa s domácimi

prácami. Vedela som, čo to znamená nudiť sa z toho dôvodu, že som doma.

„Dobrá práca môže byť fyzická úloha, ako napríklad chodenie; alebo duševná úloha, ako napríklad písanie; alebo duchovná povinnosť, ako je modlitba.“

Veru tak, patrí sem aj umývanie dlážky okolo záchodu alebo udržiavanie vyrovnaného rozpočtu, alebo modlitba ruženca v rodine!

„Neodmysliteľná pre lenivosť je neochota vynaložiť úsilie na výkon povinnosti, lebo si to vyžaduje obetu a úsilie.“ Koľko ráz som sa počula povedať: „Ale ja nechcem; bude to trvať večne?“

„Ako hriech sa to nesmie zamieňať so smútkom nad ťažkosťami spojenými so splnením záväzku, ani s neslobodnými pocitmi odporu, keď čelíme nepríjemnej práci. Stáva sa to hriechom, keď dovolíme, aby zdráhanie ovplyvnilo vôľu, a následkom toho sa nevykoná to, čo by sa vykonať malo, alebo sa to vykoná horšie, ako by to vykonal zodpovedný človek.“

Takže keď sa mi niečo nechcelo urobiť, to bola jedna vec, ale ak som konala podľa tohto pocitu, potom sa to už stávalo hriechom. Ak som mala vo zvyku neumyť riad po obede alebo neustlať si ráno posteľ, či nepotrestať deti za zlé správanie, potom sa veci nakopili a ja som zbadala naozaj iba ovocie svojej lenivosti.

„Lenivosť môže tiež znamenať odpor k Božím vnuknutiam alebo priateľstvu s Bohom, keď máme obetovať seba alebo prácu, čo je potrebné na spoluprácu s milosťou alebo na zachovanie si stavu milosti,“ píše fr. John Hardon. „Tento druh lenivosti je v priamom protiklade s láskou k Bohu a je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa niektorí ľudia možno po rokoch čnostného života prestávajú snažiť o dosiahnutie svätosti, alebo sa dokonca Bohu odcudzia.“

Premýšľala som, či moja neschopnosť nájsť si náležitý čas na modlitbu nebola skôr dôsledkom lenivosti ako zaneprázdnenosti. Zdalo sa, že vždy som mala čas na čítanie knihy alebo časopisu, alebo na sledovanie televízie, ale s modlitbou to akosi nevychádzalo.

Začala som si uvedomovať, že lenivosť je skutočne smrteľný hriech, pretože je to choroba vôle. Je to duchovná rakovina, ktorá sa šíri potichu, takže to pacient ani nezbadá, a celý čas vyžiera duchovnú vitalitu. Vždy, keď som sa jej podvolila, dokonca v takej hlúpej veci, ako je pranie, dovolila som chorobe viac sa zakoreniť. Lenivosť by dokonca mohla ohroziť moju večnú spásu. Nechcela som stratiť dušu pre kopu špinavého šatstva!

A tak som uvidela skutočné spojenie medzi stavom mojej duše a stavom môjho domova a rodinného života. Možno som nemala obviňovať svoje povolanie za to, že sa mi zdalo také bezvýchodiskové; možno som bola na vine ja! Sama som si bola najhorším nepriateľom.

Neskôr som si uvedomila, že som prišla na všetko toto učenie o lenivosti počas tej zimy v novom tisícročí, keď som si myslela, že mi Ježiš nepomáha, ako sľúbil. On mi však pomáhal. Počas čítania Svätého písma mi odhalil veľmi závažnú trhlinu v mojej duši. A odrazu som to všetko asi po prvý raz vnímala veľmi vážne. Bola som úplne usvedčená – a trochu zúfalá.

Ako mám nájsť východisko z tejto situácie? Cítila som sa príliš slabá.

Liek na lenivosť

Cítila som sa slabá, pretože som bola slabá. Lenivosť oslabuje vôľu.  Existuje však liek, niečo môžeme urobiť my a niečo robí pre nás Boh.

Po prvé:

Boh chce, aby sme vedeli, že sme slabí. Ak to nevieme, nikdy si neuvedomíme, že potrebujeme Spasiteľa. Celý svet by mohol ťažiť z tohto malého zistenia. Boh však nechce, aby sme sa uspokojili s našou slabosťou, ani aby sme ju použili ako výhovorku, že sa netreba snažiť viac. Slabosť nezmenšuje ani neohraničuje naše povolanie. Boh od nás chce, aby sme si to priznali a obrátili sa na neho s prosbou o pomoc. Všetko milujúci, vševediaci, všadeprítomný a všemohúci Boh búrok a sopiek, slnečnej erupcie a hviezdnych galaxií nám chce pomôcť v našej bezvýznamnej malej pozemskej slabosti! Ale ako?

Tak ako sme hovorili v prvej priorite, Boh nám dáva milosť sviatostí, aby posilnili našu vôľu. Modlitbou a častým prijímaním sviatostí, najmä Najsvätejšej oltárnej sviatosti a sviatosti zmierenia, nám Boh začne dávať nadprirodzenú silu, ktorá nám pomôže povzniesť sa nad naše bežné obmedzenia a slabosti našej prirodzenosti.

Boh mi pomohol odhaliť môj sklon k lenivosti cez čítanie Svätého písma. Jedna z prvých vecí, ktoré môžeme urobiť, a jeden z hlavných liekov na lenivosť je posilniť naše presvedčenie. Netrápiť sa nad vecami, ktoré nepovažujeme za dôležité. Musíme si však uvedomiť, že práca a povinnosti piatich priorít sú veľmi dôležité – také dôležité, že naša spása spočíva na ich dôslednom plnení.

Druhý krok zahŕňa aktívny program štúdia a pomáha nám vážiť si svoje povolanie.

Po tretie, cvičme si svoju vôľu. Trochu sme to rozobrali v kapitole „Vlastná osoba“. Svoju vôľu podobne ako svoje svaly si môžeme precvičovať, robiť ju pevnejšou a vytrvalejšou. Vždy keď sa vedome rozhodujeme riadiť sa Božou vôľou, urobiť dobrý skutok, posilňujeme našu vôľu a zmenšujeme zovretie lenivosti nad našimi dušami. Počíta sa každá maličkosť v každom čase.

Tak namiesto obzerania sa po dome a konštatovania: „Toto všetko jednoducho nezvládnem,“ sa môžem rozhodnúť urobiť niečo, čo je v mojej moci. Môžem sa rozhodnúť nezjesť už ďalší kúsok koláča. Môžem sa rozhodnúť objať svoje dieťa. Môžem sa rozhodnúť dať trochu viac pri nedeľňajšej zbierke. Začína to takýmito malými vecami. Naplánujte si, čo sa dá naplánovať, presaďte to, robte to a vytvorte si z toho zvyk. Začnite si počas ranného modlitebného času čítať zo Svätého písma. Nastavte si budík, vstaňte a dajte si šálku kávy. Sadnite si a čítajte. Rozhodnite sa jednoducho to urobiť. Nič sa nezmení, kým to neurobíte.

Treba sa rozhodnúť – zvoliť si, že budete vedome a slobodne pravdiví voči svojmu povolaniu. Samotná táto voľba vám umožní zaviesť životnú regulu matky. Pamätám si na profesora psychológie, ako nám rozpovedal malý príbeh, ktorý som ocenila až neskôr. Povedal nám o fantastickej novej tabletke Pokoja, ktorú práve vynašli. Keby každý vodca vo svete užil tú tabletku, všetky medzinárodné spory by sa hneď urovnali. Vyzeralo to ako skutočná odpoveď na vojny a konflikty vo svete, malo to však malý háčik: nedokázali prísť na to, ako dosiahnuť, aby si vodcovia tú tabletku vzali.

Rovnako aj životná regula matky naplní veľa potrieb a vyrieši veľa problémov vo vašom živote – ak sa pre ňu rozhodnete a v nej aj vytrváte.

Ako raz povedala sv. Terézia z Avily svojim rehoľníčkam: „Čo od nás chce Boh, je rozhodnutie našej vôle.

Problém s kvakou

Kvaky by nemali mať nijaké dierky od červov, ak ich chcete predať.

V Kanade je to kritérium, aby produkt dostal označenie „A“. Ak je tam dierka od červíka, môžete ju vyrezať nožom, ale nesmie sa pritom odlúpiť veľká časť šupky. Ak sú dierky od červíkov veľké a kvaka je celá poorezávaná, považuje sa za vyradenú a odhodí sa ako nepredajná. Ak je však na nej malá dierka od červíka a zvyšok kvaky je dobrej kvality, môžete ju položiť do debničky na predaj.

Philip vyrastal na rodinnej farme a často pracoval s najatými pomocníkmi, keď triedili a orezávali kvaky pred balením. Niekedy zbadal, že miera vyradených kvák je vyššia ako bežne a pri prehliadke často našiel dokonal použiteľné kvaky v debničke na vyradené plodiny. Napokon si uvedomil, že kým dával osobitné inštrukcie robotníkom, väčšina z nich robila to, čo mala, a množstvo vyradených kvak bolo v norme. No ak na niečo zabudol, alebo nezdôraznil nepatrný rozdiel, ako ten s dierkami od červíkov, mnohí robotníci na to sami od seba neprišli, a tak neodviedli dobrú prácu. Ak dodržiavali to, čo sa im povedalo, chránilo ich to pred výčitkami a mohli si oprávnene vziať svoju mzdu napriek tomu, že plytvali veľkým množstvom úplne dobrých kvák.

Problém bol v tom, že najatí robotníci sa nezasvätili do zmyslu postupu. Prácu vykonávali bez záujmu, nepoužívali pri nej rozum. To sa veľmi reálne môže stať, keď začnete s regulou matky – myslieť si, že keď ste sa už rozhodli, všetko pôjde hladko. Vyžaduje si to dávku realizmu. Pri rozhodnutí uplatniť regulu v živote musíme zapojiť nielen našu vôľu, ale aj náš rozum. V manželskom povolaní existuje len málo problémov, ktoré by sme nakoniec nezdolali pomocou modlitby a rozumu. Len čo som začala so svojou regulou, vstúpil do toho Boh a odhalil mi cestu, ktorou som sa podľa neho mala vybrať, a poskytol mi na to milosti a potrebnú chápavosť. No musela som aj premýšľať, a niekedy veľmi intenzívne. Občas som si dokonca pripadala, že na úlohu ženy v domácnosti asi musím mať doktorát!

A tak ako vo Philipovej skúsenosti na farme aj v tomto je rozdiel medzi najatým pomocníkom a synom. My matky nie sme najaté pomocníčky, ktorým sa iba povie, čo musia urobiť, a slepo sa tým riadia. Nie, my sme dospelé dcéry a ženy Kráľa a musíme konať ako dcéry a ženy. Musíme sa priznať k svojim povinnostiam a ujať sa poslania, ktoré nám zveril náš nebeský Otec, a aktívne sa odovzdať do plnenia jeho vôle. To znamená nechať si čas a veci si dobre premyslieť, aby sme našu regulu doladili a „pohrali“ sa s rozvrhmi a tabuľkami. To, že sa veci nedajú okamžite do poriadku, keď sa rozhodneme ich zmeniť, ešte neznamená, že niečo nefunguje. Chce to iba viac premýšľať. To všetko je súčasťou postupného zapájania sa do procesu. Mohlo by vám trvať roky, kým si vypracujete regulu podľa vašich predstáv, ale čas nerozhoduje. Ako raz povedala Matka Tereza: „Boh z nás nechce mať úspešných, ale verných ľudí.“

Zaváži skutočnosť, že ak aj padneme, znovu sa vyštveráme hore a použijeme svoj rozum, aby sme prišli na to, čo Boh od nás žiada, a opäť sa o to pokúsime.

Znovu odrazte čln od brehu

Peter strávil celú noc chytaním rýb, a nič neulovil. Do prístavu zrejme prišiel veľmi unavený, mrzutý a znechutený. Ježiš mu však povedal, aby znovu odrazil čln od brehu a opäť rozhodil siete. Hlúposť. To je nemožné. Beznádejné a zbytočné. Všetky tieto slová sa nám môžu preháňať mysľou, keď sa možno po mnohých zlyhaniach snažíme dať si život do poriadku.

Ježiš však od náš žiada rovnakú vec ako od Petra. „Zatiahni na hlbinu a spustite siete na lov!“ (Lk 5, 4). Peter poslúchol a ulovil toľko rýb, až sasiete trhali.

Dodržať kroky na vytvorenie životnej reguly matky sa môže stať nemožným, ak čelíte znechuteniu. Ježiš však chce, aby ste splnili úlohu svojho života, svoje povolanie. On vašu vernú snahu odmení. Nikdy nechytíte plnú loďku rýb, ak sa o to nepokúsite. Ak teda prídu prekážky, dajte mu svoju dôveru a povedzte s Petrom: „Dobre, Pane. Ešte raz sa o to pokúsim.”

Ďalšiu časť z  knižky Holly Pierlot, Mamy v jednom kole  vám prinesiem opäť v nedeľu, o týždeň. 

Viac o knihe najdete na:    www.mamy1kole.miriam.sk    

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár