Benefičný koncert „prebudených matiek“ sa vydaril.

Eva Pavlíková 4

„Som veľmi rada, že sa naše matky zobudili… A prajem im aj otcov z otvorenými očami.“ Končila svoj príhovor patrónka koncertu – zo skúsenosťou už nie len mamy, ale aj babičky- Božidara Turzonovová.

Sobotný Benefičný koncert slovenských materských centier bol naozaj o „zobudení sa“. Veď, kto iný sa bude zasadzovať za to, aby materská dovolenka nebola len – „aby sme to nejako prežili“, ak nie matky sami. Ak sa nahlas neozvú , nikto nemá dôvod meniť napríklad ten „pekný nový“ Zákonník práce, ktorý síce diskrimináciu žien – matiek zakazuje, ale každý ho veselo obchádza. Veď kto dnes zamestná ženu po materskej s malým dieťaťom, nebodaj dvoma ( o vyšších počtoch ani netreba hovoriť).

Tieto matky sa nechcú zaradiť len „ku šporáku“ a na lavičku na pieskovisku, ako to máme tak národno-povedome zafixované.

Aby neboli vytrhnuté z normálneho sveta, svojpomocne si budujú svoje materské centrá. Miesta, kde sa môžu ženy ďalej vzdelávať, realizovať svoje projekty, alebo len tak prísť medzi ľudí a pritom byť stále so svojim dieťaťom.

Je to výborný model komunitnej spolupráce, aktívnej účasti matiek na riešení vlastných problémov.

Podporiť ho prišli umelci ako Pavol Hamel, Peter Slivka, Zbyňo Džadoň, Lucia Šorálová, a Adriena Bartošová . A keďže koncert mal názov „Pre všetkých nad 50 centimetrov“ – veľké hviezdy sa striedali s tými vzrastom malými. Snáď najväčšmi deti zaujal muzikálik Mama koza a sedem kozliatok, ktorý je vydareným dielkom Zbyňa Džadoňa a Elenky Bakošovej v rokovom žánry s detským obsadením. Bravúrne boli tiež moderátorské slučky obľúbenej dvojice televíznych „Kakaovníkov“ a stále neuveriteľne vitálneho a výborne inprovizujúceho Drobčeka, pri ktorom srdce pookrialo všetkým generáciám, nachádzajúcim sa v sále Karloveskej IUVENTY.

Na akcii nechýbali ani sprievodné podujatia, ktoré bežali pred, alebo počas koncertu. Súťaže, zábavky, darčeky a ceny , divadielko, mamičkovský trh s ručnými prácami i výtvarná súťaž centier.

„Chceme byť spolu, čo je na tom, tak dovoľte mi vstúpiť s dieťaťom.“- spieva sa v slogane centráckej piesne, ktorá odznela za veľkého aplauzu na záver vydareného podujatia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Diky Mima za postrehy,. Ale nemozem suhlasit s tym, ze vobec nespolupracujeme s mediami. Len ja osobne som „tarala“ v niekolkych radiach a televiziach (to samozrejme nebolo vsetko), v pondelok po koncerte bolo na Markize v Dobrom rane o nas, …. tiez som pisala par clankov- napr. Domino forum, SMe,…. robotka okolo PR sa robi, nuz ale ako vidis, stale malo. Samozrejme aj nadacie podporili, inak by sa nic nedialo. Ale chce to niekoho, kto sa prida a tvoje napady zrealizuje. CO ty na to? Ozvi sa .

    eva@pavlik.sk

  2. Evi,

     

    je super, ze ste zacali takuto kampan, hoci vsak citam mnohe noviny a casopisy, nikde okrem tejto stranky som o nej nepocula. Co tak pozriet sa na tuto vec z pohladu PR? A co tak vyuzit predseptembrove obdobie? Alebo spolupracu s nejakou firmou, ktoru by projekt „Dovolte nam vstupit…“ mohol zaujat, napr. farmaceuticke firmy-Pfizer?, Procter@Gamble, alebo paradoxne Philips Morris – mali projekt „zdravy priestor v restauraciach, kde sa nefajci“, co keby sa nieco podobne spustilo a la :Vychovajte si svojich novych hosti“ alebo pod.? A samozrejme, chce to spolupracu s mediami, myslim, ze sa tam najde zopar takych, co by sa na tlacovje zucastnili. A co sa tyka peniazkov, existuje predsa kopa nadacii, ktora sa tvaria, ze chcu pomoct, a niektore to aj robia, alebo skusit spolupracu s International Women Club, kde su tiet maminy, len trosku zahranicne a pravidelne robia bazare a zbierky.

Pridaj komentár