Deti nevedia lobbovať… a tak umierajú

Saskia Repčíková 0

Všetci ma presviedčali, že článok do novín má začať i skončiť dobre, ale ja nemôžem inak.

Tesne pred prvým stretnutím kvôli tomuto rozhovoru odvolali pána primára Kunovského ku kriticky ohrozenému bábätku, ktorému zostávalo iba málo života. „Adrenalín nám tu strieka z uší…“, komentoval situáciu lekár. Keď som odchádzala, drobné telíčko ležalo obklopené tikajúcimi prístrojmi a okolo sa nehlučne mihali ruky lekárov a sestier.

OSTROV ŽIVOTA a na ňom chlapček, bojujúci zo všetkých síl.

Dohodli sme sa na inokedy a ja som nevedela, či keď sa vrátim po sľúbený rozhovor, bude chcieť MUDr. Pavol Kunovský, CSc., primár Oddelenia intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti Detského kardiocentra so mnou o tomto dieťatku ešte hovoriť. Smrť bola strašne blízko.


Čo je Ostrov života?

MUDr. Kunovský: Ostrov života je ako ostrov v nebezpečných vodách ohrozenia života, symbolizuje pomoc, ktorú treba poskytnúť deťom, kriticky ohrozeným na živote. Je to vlastne systém prístrojov a starostlivosti, ktoré pomáhajú vo chvíľach, keď je dieťa najviac ohrozené na živote. Zahŕňa postieľku s prístupom zo všetkých strán, ktorá automaticky monitoruje a udržiava teplotu tela, kde môžeme ventilovať dieťa umelým prístrojom, kde monitorujeme všetky jeho vitálne funkcie, srdcovú frekvenciu, tlak krvi. Ďalej je tu prístroj na dodávanie kyslíka plus mnohé injekčné pumpy, ktoré dávkujú lieky v presne stanovených mikrodávkach a mnoho ďalších v súvislosti s tým, o aké ochorenie práve ide. To vlastne všetko dohromady skladá jeden Ostrov života, ktorý v odbornej terminológii nazývame Jednotka intenzívnej starostlivosti.

Kedy sa dieťa môže ocitnúť v kritickom stave?

MUDr. Kunovský: Najviac kritických stavov vzniká následkom nehôd a poranení, kedy práve poskytnutie kvalifikovanej intenzívnej starostlivosti môže zabrániť ťažkým následkom, alebo dokonca smrti. Kritický stav môže vzniknúť pri rôznych vážnych ochoreniach orgánov, ale i pri banálnej hnačke, ktorá môže viesť k dehydratácii dieťatka.

Koľko detí na Slovensku potrebuje ročne intenzívnu starostlivosť, koľko z nich sa ocitne na Ostrovoch života?

MUDr. Kunovský: Na Slovensku je situácia rovnaká, ako vo všetkých iných krajinách – zo 100 000 detí okolo 200 detí potrebuje starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Musím však povedať, že slovenské deti sú na tom v zdravotnej starostlivosti oveľa horšie, ako dospelí. Deti nevedia lobbovať v parlamente ani na ministerstvách a tak sú „podprivilegované“, dostáva sa im menej prostriedkov.
Napriek proklamáciám a rôznym kampaniam sa do zdravotnej starostlivosti detí jednoznačne nevenuje zďaleka toľko prostriedkov ako je to u dospelých. A pritom, ak deti potrebujú intenzívnu starostlivosť, je to otázka života a smrti. Intenzívna starostlivosť v pediatrii je nesmierne dôležitá, tu ide o to, či dieťa zomrie, prežije, alebo prežije s ťažkým hendikepom a celý život bude na vozíčku. Potrebovali by sme asi 20 Ostrovov života. Zatiaľ sú na Slovensku štyri.


Medzitým treba skontrolovať stav trojročného Radka zo Žiliny, ktorý má umelú srdcovú chlopňu. Priviezli ho v kritickom ohrození života – ako už v jeho živote niekoľkokrát. Začalo to apatiou, činorodý chlapček celé dni predriemal, nejedol, a odrazu zmodral a zle dýchal. „Je to také dieťa JIS-ky, vlastne je tu už od narodenia, má za sebou niekoľko operácií a ešte ho veľa čaká. Nepracovala mu chlopňa, bola tam krvná zrazenina.“

Radkova mama vyzerá optimisticky. Na neuveriteľne dlhých mihalniciach jej syna sa trasie slzička. Začína sa prebúdzanie – ideš späť do života, Radko…

Čo by sa stalo, ak by Ostrov života neexistoval, ak by ste neboli vybavení všetkými potrebnými prístrojmi?

MUDr. Kunovský: Odpoveď je jednoduchá. Dieťa malo ešte niekoľko hodín života, ak by sme mu neposkytli tú starostlivosť, na ktorú máme možnosti, bolo by s najväčšou pravdepodobnosťou zomrelo.

Vráťme sa teraz ku kampani Ostrovy života, povedzte mi, aké skúsenosti a výsledky vám priniesol tento projekt?

MUDr. Kunovský: Veľmi nás potešil vznik tejto krásnej myšlienky. Počas predchádzajúcich dvoch rokov sa podarilo získať približne 8 miliónov korún a vybavili sa štyri Ostrovy života. V tomto roku k nim pribudne ďalší.

Sekcia pediatrickej intenzívnej starostlivosti už niekoľko rokov intenzívne pracuje na tom, aby sa situácia v tejto sfére zlepšila, vypracovali sme koncepciu intenzívnej medicíny v pediatrii, na jeseň bude pravdepodobne už prvá atestácia z detskej intenzívnej medicíny, čo je obrovský pokrok. Sú teda všetky predpoklady na to, aby konečne na Slovensku došlo k rozvoju detskej intenzívnej medicíny. Teraz už chýba len obrovská investícia, ktorú musí vložiť štát, pretože inak sa ďalej nepohneme. Ostrovy života sú veľmi sympatická a krásna humanitárna akcia, ktorá môže upozorniť na alarmujúcu situáciu detskej intenzívnej starostlivosti, ale určite ju nemôže fundamentálne a zásadne vyriešiť. V súčasnosti na jednotky intenzívnej starostlivosti potrebujeme 40 miliónov korún a takéto sumy nemôžeme, samozrejme, nechávať na charitatívne akcie.


Tak aspoň koniec bude dobrý. Chlapček z úvodu tohto rozhovoru našiel na Ostrove života svoju záchranu. Aj s pomocou vás, ktorí ste kúpou výrobku, označeného logom Ostrovy života na túto jednotku intenzívnej starostlivosti prispeli.

Vďaka.

Saskia Repčíková

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár