6 typických hádok, odkedy ste sa stali rodičmi

Anna Veselá 1

Ešte si pamätáte, kvôli čomu ste sa doťahovali za slobodna a za bezdetna? Možno vy áno, ale vaši muži určite nie, pre nich je aj včerajšok „pravek“.

No odkedy máte bábätko, sú tu iné prekáračky na dennom poriadku. Podpisuje sa na nich najmä únava, nedostatok spánku, nervozita, stres. Potom je ľahko nájsť zámienku na hádku.

Shutterstock

Cathy O´Neil, autorka knihy Babyproofing Your Marriage, opísala pre portál The Bump nielen kvôli čomu sa noví rodičia najčastejšie hádajú, ale aj rady, ako z nich vykľučkovať.

 

Kto sa menej vyspí?

Česť výnimkám, ale sú to práve mamy, ktoré sa najčastejšie v noci budia, aby bábätká nakŕmili, utešili alebo prebalili a zvyčajne sú to znova mamy, ktoré ráno vstanú hneď, len čo sa bábätko pripomenie, zvlášť, keď sú na materskej a muž ide do práce.

Okrem toho, že byť nevyspatý je zlé samé o sebe, ako bonus môže mamu frustrovať, keď napríklad ocinko ani cez víkend nevstane ráno skôr, aby sa postaral o bábätko, ale či piatok, či sviatok, všetko je stále iba na mame.

Cathy Cathy O’Niel hovorí, že spánok potrebuje jeden aj druhý, ale handrkovanie sa, či si zaslúži pospať si dlhšie ten, ktorý mal pri bábätku „nočnú,“ alebo ten, ktorý mal ťažký týždeň v práci, nikam nevedie.

Namiesto toho by mali byť k sebe partneri veľkodušní a umožniť tak sebe, aj tomu druhému ďalší spánok alebo oddychový čas hocikedy, keď im to okolnosti dovoľujú. Možno to bude znamenať, že občas budete meškať na stretnutie s kamarátmi alebo umyjete riad neskôr a miesto toho si pospíte.

Je dôležité, aby sa partneri vedeli navzájom podržať a hľadali príležitosti, kedy doprajú jeden druhému prestávku na oddych.

 

Kto viac robí?

Niektoré páry si radi vyhadzujú na oči, čo všetko cez deň urobili a stihli (na rozdiel od toho druhého). Tu pomôže, radí Cathy O´Neil, keby si partneri uvedomili, že sú jeden a ten istý tím.

Namiesto detailných opisov, čo všetko robili, by mohli na papier dopredu spísať veci, ktoré je treba vyriešiť a dohodnúť sa na rozdelení úloh, kto má čo na starosť.

 

Prečo si stále na mobile?

Nie je vôbec nič nezvyčajné, keď si jeden z partnerov alebo aj obidvaja, pozerajú mejly, čítajú články, čekujú novinky, odpovedajú na čety, a to v čase, ktorý by mal byť vyhradený iba pre rodinu. Často „šúchame“ preto, lebo sme viazaní na prácu, od ktorej sa čoraz ťažšie odpútavame vo svojom voľnom čase.

No nesmieme zabúdať, že naše deti budú malé už iba krátko, a preto je dôležité, keď sme s nimi, aby sme boli naozaj nielen telom, ale aj duchom prítomní.

Môžete sa dohodnúť, že jedna izba alebo jeden stôl u vás doma budú rezervované na prácu. Dohodnite si aj čas, kedy každý z vás môže na tomto vyhradenom mieste vybaviť, čo je potrebné. Tento čas by mala druhá strana rešpektovať. Ale mimo tejto mobilnej „rezervácie“ nepoužívajte smartóny ani tablety a venujte sa len svojej rodine.

 

Všetko robíš zle!

Najčastejšie vyčítajú ženy svojim drahým polovičkám, keď je reč o starostlivosti o bábätko a niečo robia inak, ako ony.

Rodič, ktorý sa viac stará o dieťa a trávi s ním viac času, si obyčajne myslí, že vie, ako sa má všetko robiť, od kŕmenia, obliekania, menenia plienok, kúpania, dokonca aj hrania. Neotrasiteľne verí tomu, že iba tak je to správne a všetko iné, je úplne zle.

„No ak svojmu partnerovi sústavne hovoríte, aký má byť rodič, potom sa sám nikdy nenaučí ani len základné veci. Zrazu zistíte, že je natoľko rezignovaný, že bude celá starosť o bábätko iba na vás a nebude sa vonkoncom hrnúť do nejakej pomoci.

Preto si dobre rozmyslite, skôr než vypustíte z úst akúkoľvek kritiku. Možno to nebolo až tak strašné. Ak to nie je až taká vážna vec, neriešte to, nebazírujte na maličkostiach,“ odporúča autorka.

 

Nikto si neváži, ako sa snažím

Mnohým oteckom sa zdá, že hoci ťažko pracujú, aby sa ich rodiny mali dobre, ich manželkám to aj tak nie je dosť dobré. Môže to platiť aj opačne. Cathy O’Neil radí, aby sme sa snažili jeden druhého oceniť za prácu, ktorú robí pre rodinu.

Stačia aj jednoduché pochvaly, ako napríklad „Ďakujem, že si odniesol plienky do koša,“ alebo „Veľmi pekne si obliekla bábätko,“ ale veľa znamenajú. Jednoduché komplimenty vytvárajú pozitívne ovzdušie plné podpory.

 

Nedostatok sexu

Hoci to nie je celkom pravidlom, častejšie sú to muži, ktorý by radi intímnu chvíľu so ženou, no tá je večer podráždená a na nervy z celodennej starostlivosti o dieťa a želá si iba jediné: oddych. A pokoj. Za to nemôže ani jeden z partnerov.

No v tejto situácii Cathy radí mladým mamám: „Pokúste sa pozrieť na situáciu z pohľadu vášho muža: ako by vám bolo, keby ste sa za týždeň vôbec neporozprávali?“ Takto nejako sa cítia muži týždeň bez sexu. Muži, myslite na to, že ženy sú romantické stvorenia, ale zobudiť ich vášne dokáže aj to, keď namiesto nich umyjete riad. 

Niektorým párom pomôže, keď zabudnú na milovanie v noci, ale nájdu si čas počas dňa, kedy nie sú až tak unavení. Alebo si rezervovať na to čas, špeciálny čas, kedy sa venujeme iba jeden druhému.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár