Narodenie bábätka. Čarovný, neopakovateľný čas a zároveň obdobie veľkých zmien a stresu pre novopečených rodičov. Čaká ich toľko nových výziev, o ktorých by ani len netušili.
Odborníci, ktorí vedú manželské poradne, hovoria o 6 najväčších problémoch, s ktorými sa stretávajú noví rodičia a tiež rady, čo urobiť v týchto situáciách.
Shutterstock „Môj partner mi nie je oporou“ Málo spánku, veľa kojenia, prebaľovania, návštevy pediatra, všetky tie nové povinnosti s malým novorodencom. Toto môže byť pre mamy vyčerpávajúce a zároveň frustrujúce, ak cítia, že im partner dostatočne nepomáha.
Psychológovia varujú, aby si ženy nechávali svoje očakávania o rozdelení povinností len pre seba. Nemali by ostať nevypovedané.
Mama, ktorá má pocit, že povinnosti nie sú pre obidvoch rovnaké, že celá starostlivosť o dieťa aj o domácnosť leží len na jej pleciach, by sa mala porozprávať s partnerom – otvorene, úprimne, bez toho, aby sa ho snažila obviňovať, či kritizovať.
Rada môže znieť takto: skúste rozprávať o svojom detstve, o úlohách vašich rodičov vo výchove, o vašich predstavách, či to chcete mať podobne alebo celkom inak. Je dobré povedať nahlas, aké sú vaše očakávania, ale nemalo by to byť len o požiadavkách smerovaných na druhého partnera. Skúste nájsť kompromis.
„Som vyčerpaná. Prečo len ja vstávam v noci k bábätku?“ Po narodení bábätka má máloktorá mama naozaj kvalitný spánok. Niektorí s úsmevom hovoria, že sú šťastné, ak v noci spali aspoň tri hodiny v kuse. Pokiaľ však ocko spí sladko ako bábätko a nikdy sa nezobudí, keď je v noci hore bábätko, samozrejme, že sa mama začne sťažovať na nespravodlivosti vesmíru.
Logicky, ak žena kojí, asi to nebude vec, v ktorej sa partnerom dá vystriedať, ale v takom prípade by mal muž pomôcť okolo všetkého ostatného, napríklad meniť plienky alebo uspávať bábätko. Treba sa k tejto situácii postaviť prakticky: ak otec vstáva ráno do práce a mama ostáva doma s bábätkom, potom by mal na seba prevziať povinnosti cez víkend.
Shutterstock „Už sa spolu takmer vôbec nemilujeme.“ Ak použijeme zveličenú metaforu, že narodenie dieťaťa otrasie našim životom od základov, nevynechá ani tú oblasť, vďaka ktorej sme k bábätku prišli.
Únava, stres, nedostatok spánku, hojenie vaginálnej oblasti, prsia plné mlieka, ktoré majú zrazu celkom inú funkciu ako pred tehotenstvom, psychické problémy, to všetko sa môže podpísať na sexuálnom živote partnerov – rodičov.
Všeobecne platné heslo „chce to čas“ sa dá aplikovať aj tu. Možno to chvíľku potrvá. Porozprávajte sa s partnerom, ako to cítite.
„Myslela som si, že máme rovnaký pohľad na výchovu. Mýlila som sa.“ Často sa stane, že bezdetný človek zmení niektoré názory, keď sa mu narodí dieťa. Či už je to napríklad spoločné spanie v posteli s bábätkom alebo kojenie. Niektoré veci sa nedajú naplánovať, jednoducho vyvstanú zo situácie.
Môže sa stať, že témy, ktoré ste predtým videli rovnako, prehodnotí buď jeden, alebo druhý, možno obidvaja. Terapeutka radí vyskúšať nechať rozprávať najprv jedného partnera, bez prerušovania, až do konca. Potom sa vystriedajú a rozprávať bude druhý.
Ak si vypočujeme celé pozadie, prečo má náš partner na to takýto názor, skôr budeme ochotný pochopiť to aj z jeho strany a dospieť k nejakému kompromisu.
Shutterstock „Nemáme rovnaký názor na návštevy bábätka.“ Hostia a návštevy sa môžu stať veľkou témou pre nových rodičov, zvlášť, ak sa narodí bábätko v zime, keď naokolo zúria chrípky a virózy. Rodičia by si mali ujasniť pravidlá, na ktorých budú trvať a ktoré budú platiť pre všetkých.
Napríklad, čo by mali ich návštevy urobiť, keď prídu ku nim domov (vyzuť topánky, umyť si ruky…), čo nie je dovolené (brať bábätko na ruky), ako dlho môžu ostať.
„Partner si ma prestal všímať.“ Boli ste dvojica a zrazu ste traja, zrazu ste rodina. Bolo vám krásne, romanticky, mala si rada spoločné chvíle s mužom a teraz sa cítiš trochu odstrčená. Akoby ani poriadne nevnímal, že existuješ a že aj keď si sa stala mamou, neprestala si byť ženou, partnerkou.
Toho času na vás ako dvojicu, už prirodzene nebude tak veľa, ako predtým. Riešením je, pokúsiť sa aj zlomok vašich spoločných chvíľ stráviť čo najlepšie, venovať sa jeden druhému, vypnúť telku, odložiť mobil. Nemali by sme zabúdať, že šťastní rodičia rovná sa šťastné deti.
Loading...