Ach tie hračky!

Petronela Hercová 6

Sedím v obývacej izbe, pijem kávičku, rozmýšľam a upokojujem sa. “Že prečo?” Nuž, už dlhší čas sa pasujem s kvantom hračiek v našej domácnosti. Každý deň ich asi milión krát upratujem alebo len zhrniem na jednu kôpku v detskej izbe. No a pri tom všetkom ma veľmi bolí, ako si moje deti tie hračky nevážia. Dcéra je síce ešte maličká, ale podľa toho, ako sa všetko učí od svojho bračeka, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že aj v tomto smere ho bude nasledovať. A to by som bola naozaj nerada.

Odpijem si s kávičky a v mysli sa prenesiem do svojho detstva. Pekne po jednom spomínam na svoje hračky. Na prvú bábetkovskú bábiku, na kočiarik, na plyšového medvedíka, na veľkú oranžovú tatrovku, na horko-ťažko vydrankanú “barbie” a na ďalšie môjmu srdcu drahé veci. Boli sme úplne obyčajná rodina, žijúca od výplaty do výplaty (ako to zvykla hovorievať moja mamina) a starý rodičia, keďže nás vnukov a vnučiek bol hojný počet, si tiež nemohli dovoliť zasypávať nás darčekmi, ako je to v dnešnej dobe. A preto som bola nesmierne štastná, keď som dostala niečo, po čom som túžila a opatrovala som si to ako “oko v hlave“. Čiže moje hračky sa nikdy nepovaľovali len tak po celom byte, neležali pohodené niekde na zemi, aby mi niekto mohol na ne skočiť……vždy boli upratané.

No a hračky mojich detí?

V mysli sa mi ihneď vynorí obraz autíčok, bábik, skladačiek, kociek, magnetiek a množstva ďalších vecí, povaľujúcich sa po celej našej domácností. V tom všetko vidím moju jednoročnú dcérku, ako sa v takom neporiadku zakopáva, padá, veľa krát si ublíži a plače. A môj syn? Ešte sa bude hnevať, ak mu nechtiac niečo zlomí, pokazí, pokrčí alebo potrhá.

Priznám sa, už som skúšala všetko možné od zákazov, vyjednávania, úplatkov až po bitku, ale nič z toho nepomohlo.

No a teraz tu sedím a snažím sa nájsť riešenie na náš problém. Kedysi dávnejšie mi môj otec dal radu, alebo ani nie radu, len ma chcel upozorniť, že pre deti nie je dobré ak majú všetko, čo chcú, alebo majú toho veľa. Snažil sa mi vysvetliť, ako sa vyhnúť tomu, k čomu som sa nakoniec dopracovala. Nie je to však všetko len moja vina, decká veľa vecí dostávajú aj darom. Babky sú dnes veľmi štedré a hračky také lákavé.

Sedím, rozmýšľam, dumám…a dopracovávam sa k riešeniu. Keďže vyhodiť všetko to “haraburdie” nemôžem, rozhodla som sa podstatnú časť hračiek jednoducho zbaliť a schovať.

Odložím šálku z dopitej kávy do drezu a idem na vec. V našom panelákovom byte, kde sú všetky izby plne vyťažené, dokonca aj pivnica, zostáva ako jediné možné riešenie lodžia, ktorá sa dá plne uzatvoriť vonkajšou žalúziou.

Nasledujúcu polhodinku teda behám z detskej na balkón a z balkóna do detskej…detská izba sa vypratáva, balkón zapratáva.

Moja práca finišuje. V tom sa zobúdza naše “slniečko” (syn) a začína sa vypytovať. Stručne mu vysvetľujem princíp fungovania s hračkami. Malý súhlasí a mám pocit, že sa mu to dokonca páči.

Ako to u nás vyzerá teraz?

Poriadok, pohoda, pokoj. Samozrejme, čo sa týka hračiek, nepletiem do toho teraz naše iné trápenia, ktoré s deťmi súvisia. Funguje to u nás, povedala by som asi ako v knižnici.. Detská majú v izbe minimum hračiek, dali by sa spočítať na prstoch oboch rúk a keď ich srdiečko zatúži po niečom inom z balkóna, tak jednoducho vymieňame. Nekompromisne. Jednu za jednu (jedna hračka “zo skladu”, za jednu hračku z detskej izby). A keď ma čertíci hnevajú, schovám všetko.

Na záver?

Neskúmala som, či je moje riešenie z psychologického hľadiska správne, alebo či ho schvaľujú odborníci na výchovu detí. Viem, že nie som jediná, ktorá to takto riešila a som úplne spokojná.

Syn sa dokonca začal kreatívnejšie a tvorivejšie hrať, kdežto predtým len všetko rozhádzal. Aj dávno okukané hračky sú mu vzácne a dokáže sa z nich tešiť ako keď ich dostal alebo sme mu ich kúpili.

No a ja?

Nemusím milión krát za deň upratovať, nadávať, hnevať sa. Som pokojnejšia, a zároveň spokojnejšia, čo ma pozitívny vplyv na celú našu domácnosť, keďže som jej hlavnou “pákou.”

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. s tymto clankom sa velmi stotoznujem – mali sme podobne skusenosti ako Petronela.

    Nas problem zacal tesne po vianociach – 3 rocny syn mal tolko hraciek, ze vysledok bol ten, ze sa uz od radosti nevedel ani rozhodnut s ktorou sa ma hrat, a VOBEC si ich nevazil (tak ako ste spominali, aj ja som si svoje hracky opatrovala a “sanovala”)… tak som jedneho dna zbalila vsetky hracky (okrem tych naoblubenejsich – hrosik na spanie a pod. a samozrejme okrem kniziek) a zo syna sa stal LEPSI cloviecik. zacal omnoho viac posluchat, kreativita u neho stupla a hracky ktore ma si opatruje ako oko v hlave. Sem tam nieco pribudne, ale ak ho to nezaujme, tak to odlozim a ani si nevsimne, ze to mal, potom nejaku inu vyberiem atd atd…

  2. zase tak striktne som to nemyslela,jedna hracka je nestastny vyraz…proste mame vytiahnutych viac,ale ked sa uz neda stupat a chce vytiahnut dalsie….tak to “vyobchodujeme” a namiesto toho nieco odlozime. smile

  3. Váš komentár

    Ja som zistila, že stačí, keď im pri upratovaní hračky inak poukladám – presuniem na iné poličky, vymením hračky z izbičky z hračkami z obývačky (lebo aj tam majú svoj kútik – vlastne väčšinou sa hrajú tam, lebo je tam veľký voľný priestor) – a im tak niečo iné padne do oka. Celkom dobre to funguje. A máme “hornú poličku” – tú bolo treba zaviesť, keď malý začal byť pohyblivý a bordeloval hračky staršej sestričky, s ktorými sa ešte nemohol vedieť hrať alebo hrozilo, že ich zničí. Čiže tam sú hračky, ktoré si dcérka musia vypýtať a dať si na ne pozor. No a jasné, hračky, ktoré sú už mimo ich vekového rozpätia, zabalené a odložené čakajú na ďalšie dieťatko v rodine alebo putujú na charitu.

  4. Napad Petronely sa mi velmi paci, ale napad od p. ucitelky o obchodovani velmi nie (resp. nepaci sa mi, ze by dieta malo mat vytiahnutu len jednu hracku). Moje decka maju dost casto vytiahnutych viac hraciek naraz a az vtedy sa zacina ta spravna kreativna hra – kombinuju babiky s farmou, s legom, gumene zvierata s vlacikmi, drevene rybicky varia v hrncoch… myslim, ze keby mali vytiahnute len Lego, nebolo by to ono. Je ale fakt, ze akonahle maju vytiahnute viac ako 3 – 4 hracky, je v detskej neporiadok a uz o hracky len zakopavaju. Akonahle nastane tento stav, nazeniem ich poupratovat (upratujem spolu s nimi, ale musia aj oni, to bez debaty) a potom vytiahneme zase tak 2-3 ine hracky.

  5. Ahoj Petronela,vymyslela si to vyborne. Totis ja som riesila nieco podobne a mala som rozhovor s ucitelkou mojho syna okrem inych aj na tuto temu…Moj syncok ma 3 roky.A ked som jej vykreslovala nieco velmi podobne ako ty tu, pozrela sa na mna a hovori: ” Ja ti nieco poradim. “Obchoduj” s nim,nech vytiahne len jednu hracku (jeden druh) a nedovol mu vytiahnut dalsiu,iba ak to predosle odlozi.” A to je skusena pedagogicka,ma aj svoje deti a velmi ju bavi to,co robi. Takze ti blahozelam,zorganizovala si si to velmi dobre.

    Jana

  6. Myslim, ze to je skvele riesenie! Viem o tom svoje, tiez mam zlozenie deti v takom veku.Hracky maju odlozene a ak chcu ine, tam musia upratat a zamenime ich za ine.

Pridaj komentár