Aké je to mať deti s veľkým vekovým rozdielom v 6. bodoch

Anna Veselá 1

Nerys Copelovitz má doma dvoch tínedžerov a dievčatko, ktoré začalo chodiť do školy. Ako mama detí s veľkým vekovým rozdielom sa rozhodla podeliť s výzvami, ktoré takáto rodinná „skladačka“ so sebou prináša.

Pozor, hovorí Nerys, ak ste si ako ja vysnívali, že budete mať veľa detí, ale po prvom, či druhom ste si povedali: Fu, tak toto je sakra ťažké a s rodením ste prestali. Mohli by ste byť totiž ideálnym kandidátom na rodiča detí s veľkým vekovým rozdielom.

Shutterstock

Deti, ktoré sa narodia po dlhšej pauze od svojich starších súrodencov, zvyčajne prichádzajú na svet, keď unavení, šokovaní a preťažení či finančne zaťažení rodičia konečne prídu k sebe, chytia druhý dych a bum ho, idú do toho. Aj čas ako faktor hrá svoje; už ste vo veku, kedy vám bije zvon na poplach, že šanca znovu sa stať rodičom, je buď teraz alebo nikdy.

Moja dcéra mala osem a syn desať rokov, keď dostali najmladšiu sestru. Teraz chodí do prvej triedy aj ona a ja som si to zhrnula do týchto bodov, píše Nerys Copelovitz:

1. Veľmi rýchlo vyrastú

Najmladšie deti musia toho toľko dobiehať za svojimi súrodencami, že aby to stihli, rastú nejakou vesmírnou rýchlosťou. To, že sú odmalička v dianí, pri aktivitách svojich starších súrodencov, obnáša, že sú múdrejšie ako ich vrstovníci. Jeden nie veľmi „múdry“ príklad – moja dcéra bola prvá v škôlke, ktorá povedala škaredé slovo, pretože ho počula od svojho 14-ročného brata.

Taktiež, strávite celkom dosť veľa času vysvetľovaním trojročnému dieťaťu, že nemôže nosiť podprsenku ani make-up ako jej staršia sestra a že nie je veľmi vhodné, aby pozeralo „Dva a pol chlapa“ v piatich rokoch.

2. Starší bratia a sestry sú pre nich ako rodičia navyše

Vaše staršie deti budú vedomky, či nevedomky, vychovávať vaše najmladšie dieťa. To má svoje prednosti, ale aj mínusy. Keď najmladšie dieťa vyrastá, staršie deti vám môžu pomôcť postarať sa o ne, môžu ho nakŕmiť, zabaviť. Ale nevýhodou je, že vaše najmladšie dieťa vpíja do seba ako špongia aj pubertálne správanie svojich súrodencov. Výsledok môže byť frustrované a „pubertálne“ malé dieťa.

3. Niekedy sa cítite, akoby ste mali znova prvé dieťa

Tým, že sme sa už dávno zbavili výbavičky, boli sme znova ako „čerství“ rodičia, pretože sme mali potrebu všetko kupovať a požičiavať a obetovať jednu izbu v dome, aby sme urobili novú detskú izbu.

Vaše najmladšie dieťa bude dostávať takú istú pozornosť, ako vaše prvé, plus ako bonus, bude mať širšie publikum okolo seba, nielen rodičov, ale aj súrodencov, ktorí budú rovnako sledovať každý jeho krok a spolu čakať, kedy sa pošmykne. Taktiež, strávite oveľa viac času s vašim najmladším dieťaťom, pretože vaše staršie deti už budú mať inakšie zábavky, ako návštevu nejakého nudného ZOO.

4. Nebudete už vyhľadávať „detské aktivity“

Pozerali sme rozprávky, chodili s deťmi do parku, navštevovali nás cudzie deti, jedli sme detské sladkosti … to všetko desať rokov pred tým, ako prišlo tretie dieťa. Robíme to aj teraz, ale oveľa menej intenzívne a s oveľa menším nadšením. Na druhej strane, naše väčšie finančné možnosti nám umožňujú, aby sme s celou rodinou viac chodili na výlety, koncerty, na večeru do reštaurácie – čo sú všetko veci, ktoré sme si nemohli dovoliť, keď sme boli mladá rodina.

5. Vynechávate malichernosti

Nakoľko už máte dostatok rodičovských „jaziev,“ aj sa cítite po desaťročí výchovy dvoch detí celkom kvalifikovane – už viete, okolo čoho sa treba stresovať a čo za to nestojí – preskakuje veci ako baby jóga a iné marketingové ťahy „bez ktorých sa nedá prežiť.“ Zaujíma vás názor lekára a vaše inštinkty a nestrácate čas nad zbytočnosťami.

6. Musíte byť flexibilní

Mať doma 14-ročné, 12-ročné a 4-ročné dieťa, a ešte kombinácie chlapec/dievča, znamená tri opačné pochody, ktoré je treba pomenežovať, napríklad keď idete s rodinou na dovolenku. Aktivity podľa veku detí sa nedajú spojiť, tak sa buď rozdelíme s mužom alebo to riešime kompromisom, že nechám staršie deti ráno dlhšie sa vyspať, zatiaľ čo sa ja s najmladšou jaším na pláži a oni za nami prídu neskôr.

Nemôžete očakávať od starších detí, že budú nadšené z bábätka, ktoré stále vrieska alebo z trojročného vzdorovitého fafrnka, či dotieravého školáka, keď sú oni „kúúl“ tínedžeri. Tento vekový rozdiel oni sami len tak nepremostia. Na to sú ale dobré spoločné rodinné obedy, aby sme boli všetci v kontakte. Kino je u nás dobrou voľbou alebo napríklad moje dcéry rady povzbudzujú svojho staršieho brata, keď hrá futbal.

Mať ďalšie dieťa po dlhšej pauze znamená priniesť do vášho domova novú dynamiku, ktorú nikdy neoľutujete. Prinesie vám ďalšie nové lekcie rodičovstva. Oveľa mladšia sestra či brat pomáha starším súrodencom naučiť sa porozumieť aj „iným“ ľuďom, plus majú tiež príležitosť byť znova „malými,“ hrať sa skrývačku, štekliť sa, dostať naspäť plno, plno lásky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár