V poslednej dobe evidujem veľa mám blogeriek, ktoré zapĺňajú Facebook a Instagram krásnymi fotkami svojich detí. Oblečené v dizajnérskych kúskoch, okolo nich hŕba detských geretov a takých tých vecí, ktoré radia do kategórie „must have.“
Aj ja ich sledujem, o to pokoj. Len si nemyslím, že sa tak ľahko musím pre čokoľvek zlomiť. Všetko stojí peniaze. Ani ja, ani vy nemusíte mať to „všetko,“ a aj tak budete dobrá a skvelá mama.
Shutterstock Proti trendy mamám nemám nič. Ibaže som realistka. Mala som minimálnu materskú, no ešte skôr, ako som oplakala jej mizernú výšku, prišiel rodičovský príspevok. No čo už. Keď vám cinkne na účet len niečo cez 200 eur, aspoň si môžete byť na istom, že kočík za tisíc eur mať určite nebudete.
Nikdy však neľutujte vaše úbohé dieťa dopredu, o čo všetko príde, lebo na to nemáte dosť peňazí. Napríklad to moje sa nechcelo voziť v kočíku (po sestriných troch deťoch) ani 5 minút. Vtedy vám to dopne: práve ste ušetrili tisíc eur.
Nie je to úžasné? Nedostatok peňazí (pre každého relatívne, však?) je dosť dôležitá otázka, ktorú by veľa ľudí mohlo považovať za prekážku mať deti. Radšej rozhodnutie byť rodičmi odkladajú, kým budú viac zabezpečení, k čomu však nikdy nemusí prísť. Alebo už môže byť neskoro.
Som rada, že toto ma neodradilo a prekonala som “úzkosť” tohto typu. Odniesla som si z toho neprenosnú skúsenosť, že aj „málo“ – stačí.
Požičaj si (odskúšaj) a vráť Kočík som sestre vrátila takmer hneď, lebo moje dieťa v ňom naozaj nechcelo byť. Vajíčko do auta, ktoré používate pár mesiacov, som však využila a nevadilo mi, že už v ňom sedí štvrté dieťa.
Kamarátka mi chcela posunúť prebaľovací pult, no ten by sa nám ani do bytu nezmestil a nakoniec som bola rada, že ma nepresvedčila, moje vrtivšie sa dieťa by z neho akurát tak spadlo. Na posteli sa dá tiež prebaľovať.
Vyčkaj času Moja mama sa čudovala, prečo nemám v zálohe aspoň jednu fľašku, či cumlík. Na jednej strane mi držala palce, že chcem kojiť, ale predsa len jej svietila v hlave kontrolka, čo ak sa mi to nepodarí (ako sa to stalo jej).
Budem teraz jemne ironická, ale naozaj stačili „iba“ prsia. Nepotrebovala som ani odsávačku mlieka, hoci v pôrodnici mi previnilo napadlo, či som jediná mama, ktorá si ju vopred nezaobstarala. Zbytočne.
Shutterstock Porozmýšľaj o zdravšej alternatíve Napríklad detská „chémia.“ Šampóny, krémy, mastičky. Tohto som sa skôr vystríhala, lebo viem, že čokoľvek bábätku natriete na jemnú kožu, funguje to tak, ako keby to zjedlo… takže mi stačilo kúpiť v lekárni olivový olej, ktorý som kvapla do kúpeľa a to bolo akurát tak dosť.
Minimalistka som bola, aj čo sa týka hygienických pomôcok ako sú vlhčené utierky. Namiesto toho som používala pri prebaľovaní obyčajnú vodu.
Oblečenie z druhej ruky je super Bábätká rastú veľmi rýchlo. Všetky tie chutné vecičky, a nestoja zrovna málo, si častokrát oblečú len dva, trikrát. Ja si veľmi dobre rozmyslím, či obetujem veľa peňazí za dizajnový kúsok s takou krátkou životnosťou.
Keď som už-už nalomená, vybavím si na tom krásnom drahom kúsku všetky tie grcky, škvrny od jedla, ako sa deti zapatlajú, umažú, zabrblú. A som potom oveľa spokojnejšia, keď sa tak deje na už nosenom oblečení, ktoré po niekom podedíme alebo si odnesiem zo second handu.
Posuňte ďalej Určite dostanete aj také dary, ktoré vám budú nanič. Ruku na srdce, všetci to tak robíme s kávami a bonbonierami, dostaneme a posunieme ďalej, tak prečo by ste to nemohli urobiť aj s darčekmi pre deti?
Skúste veci, ktoré sa vám nehodia, s niekým vymeniť, predať alebo ich tiež darujte. Niekomu sa môžu zísť.
Loading...
Dakujem, vyborne, povzbudive.