Zo životaRodičovské skúsenosti

Dojčenie na verejnosti je politicky nekorektné

 Takakika   09.06.2021   17

Keď sa u nás otvárala nová kaviarnička, prišla celá dedina. Podľa známeho bonmotu, že zadarmo aj črevá potrhá, štopali sme sa, čo to dalo, kvapaliny všehodruhu tiekli potokom dolu bachorom, sveta žiť.

Len môj syn celú túto príživnícku akciu odignoroval. Vytrvalo ďobal ukazovákom do môjho výstrihu, dávajúc mi na vedomie po čom je dopyt, tak nech navalím ponuku. Voľ nebyť, ako mať modriny na dekolte som vyhovela.

iStock

 

Kojím si uprostred hýriaceho davu,

keď tu zbadala ma postaršia pani. Výraz hnusu prebehol jej po vráskach na tvári, znechutene odhodila kus chleba od úst a s ráznou piruetou odpochodovala preč. Očividne zmarený apetít.

Odobrala som sa do ústrania, aby sme náhodou nevyvolali aj ostatným účastníkom zájazdu hromadný dáviaci reflex. Niet nad spravodlivo pohoršené človečenstvo.

Korektná umelina

Keby som strčila synovi do úst fľašu, nikto by sa pri mne neošíval. Vraziť dieťaťu do úst prsník už také všeobjímajúce sympatie verejnosti nevzbudzuje. Skôr prídu rozpaky, pohľady kade-tade, niekto si neodpustí poznámky, aké je smutné, čo tieto novodobé matky vyvádzajú, kedysi také neexistovalo, boli nejaké mantinely, teraz svet speje do záhuby.

Prirodzenosť ako argument nijakovsky nezaváži.

Nedbajú sa nájsť filozofi ťažkého rangu, ktorí budú tvrdiť, že prirodzené je napríklad aj sa vymočiť alebo sa vyprázdniť a tiež to podľa možností nerobíme na ulici. To je svätá pravda.

Lenže aby sme sa dostali k vylučovacím procesom, postup je taký, že najskôr by sme mali otvoriť ústa a niečo na spracovanie poslať dnu. Technicky je úplne jedno, či tú stravnú jednotku do seba dostaneme na tácke z vývarovne alebo ju odsajeme z prsníka.

Všetci sa potrebujeme najesť. Je pravda, že na niektorých z nás je pri tom zúfalý pohľad, nemusíme sa zrovna kojiť, že?

iStock

 

Keď prirodzenosť pohoršuje

Niečo je o nastavení jednotlivcov, individuálov, niečo o nastavení spoločnosti. Za slobodné vytiahnutie prsníka z dojčenskej podprsenky, kdekoľvek “to” na dieťa príde, je treba zviesť väčší boj ako za legalizáciu marihuany. Obslúžiť dieťa na lavičke v parku alebo v šopingu? Radšej nie, nebudete predsa riskovať žalobu cudzích osôb za duševnú ujmu a stigmu na celý život.

Pokojne pritom strpíme všelijaké načančané, vyprsené Aranky pózovať kade tade, aj na toaletnom papieri, naše emocionálne rozpoloženie sa ani nehne. Viac nás pohorší žena, ktorá kojí svoje dieťa inde ako doma na gauči.

Veľa matiek sa preto radšej pri dojčení zahalí alebo celkom odíde preč, nech nie sú v dosahu krivoľakých pohľadov. Ja tiež preferujem skôr intimitu pred pohľadmi ulice. Ale nevyhovieť dieťaťu “in time” len preto, že niekomu zabehne suchý rožok v krku? Aspoňže to vylučovanie spolu nemusíme zdieľať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 89 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Hnko napísané 11.08.2022 22:17

Kovacikova kika

Tak okolie tam kde pôsobí rodinka sk. Je prispôsobené zväčša pre mladé rodinky a celý areál a lúky sú prispôsobené predovšetkým pre mladé rodinky

Športy kolobežky tak problém s prechádzkami majú asi ini

Aj v zdravotných strediskách sú kútiky pre rodinky a pod a už aj šaty na to prisposobene

Hole zadky malých detí sú bezne a psy pod nohy tiez

Určite nie sú bežné hole zadky dospelych okoloidúcich ludi v centre mesta

Máš široký záber všade byt

Chorvátske rameno Bratislava už tam je aj vedenie elektrické pri lavickach

Co je úplná blbost

Zlaté piesky môžeš chodiť nakupovať v plavkách

ale niekde ďalej Už predavači v plavkách nebudu

Okolo nášho paneláka aj vedľa je tri roky rozkopane s prestávkami ide to pomaly lebo je teplo zase niekoho vymysel

A ešte ťahať elektricku popri nás to už je divoký nonsens a blbost

A divoká čertoviná

výber si

Uhnomi napísané 08.08.2022 20:23

Rozmaznaná drzá baba ktorá napíše odporný článok a ešte to sem daju

Tvoja rodina sa na teba pozerá a inému nemusí byť prijemne

Chodíš s kočíkom po nohe aj iným asi bezne

To si opravila po tom predchádzajúcemu príspevku asi

Je normálne používať aj máliečko vo flasi

Krajšie písať

Dhb napísané 05.08.2022 09:51

S prikrmovania ste urobili horor a hurhaj

Prečo nemôžeš byť viac doma v kľude alebo na lodzii

A keď to napr nejde v nemocnici unavený chce žena spat

Decku treba strčiť fľašu nič sa nestane a 5 dní v nemocnici je normálne byt po narodeni

Veľkému množstvu žien vadí keď v plnom priestore sa na to pozerajú cudzi ludia napr muži

Jedno decko na chrbte dieťa je pokrčené a druhe v kočíku a ide

ste zblbli

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Jaromir napísané 09.05.2017 12:53

Zamyslime sa .... malé dieťa potrebuje kľud pri papaní a rušivé prostredie nie je vhodné tak ako napr. aj nehygienické nakoľko - ruku na srdce , ktorá z mamičiek si umyje pred kojením prsia? To ako keby Vám dali jesť so špinavého taniera . Na jednej strane sa oháňate alergiami a na druhej strane samé nedodržujete základne hyg. návyky .

Som podobného názoru, že matka by nemala kojiť dieťa na verejnosti . Tak ako píše jedna z Vás má si dieťa nakojím doma a potom ísť na prechádzku.

Samozrejme, že nemusíte súhlasiť ... tie ktoré robia si obhajujú svoje len základe toho , že musia sa brániť ale pred kým ? Inteligentný ľudia vedia, že hlúposť , pohodlnosť a lenivosť neopsravedlníme ničím ...naopak ešte viac tu klesaté ...

Dojciaca mama napísané 07.10.2016 15:48

Ja dojcim dve deti 15m a 3r kedykolvek ma napadne. Kupila som si satku na dojcenie, nemusim sa celemu svetu ukazovat ale ani dojcit po hajzloch. Odporucam www.dudli.sk, tam ich predavaju. Mate po probleme a zbytocnej diskusii smile

Jana napísané 20.05.2016 08:02

My sa tiez kojime ale nie na verejnosti!!!ked je mala hladna idem do svojho auta.ved je to chore ukazovat svoje cicky na verejnosti.nerozumiem ako.vam to moze byt jedno.a potom ked sme pri mori zazaraju na zeny ktore sa chcu opalovat hore bez.podla mna vase ciciky maju vidiet vasi muzi a nie vsetky oci na verejnosti.ked chcete behat po meste lebo sa doma nudite tak si to casovo naplanujte tak ze decku nevytrcite hocikde ale aspon na nejakom menej verejnom.mieste.alebo noste plienku a zakryte sa.chore ako vam nevadi ze vase prsia vidia cudzi ludia!a vyhovorku-nech sa na mna ludia nepozeraju ,tu radsej nespominajte.

Tibor Menyhért napísané 19.09.2015 08:30

Nekojiť!

 

Poslanca mestského zastupiteľstva pohoršila žena,

kojaca počas prijímania občiankov do života.

 

Už nevie snívať o vemene,

veď nie je teľa, ale vôl,

nemusí plytvať svoje semä,

za naše dane Všadebol.

Je veru zvláštne pokiaľ vola,

pohorší žena, dieťa kojac.

Poučte jeho hriešnu myseľ,

o guľky, rozum stranou prišiel.

Silv napísané 07.08.2015 22:36

Ja kojim vsade a vobec sa nepozastavujem na tym co si pospolity lud naokolo mysli!! Ak sa niekomu pohlad na moje didky a kojace dieta nepaci, nech sa nepozera.Pravdu povediac, za posledne 4 odkojene roky som sa s negativnym pohladom ci postojom nestretla...prave naopak...a tak kojim dalej...v parku, v autobuse, lietadle, kaviarni, dokonca aj ponorku uz mame odskusanusmilekojenim vpred!

Ivana napísané 27.09.2014 23:38

Raz som sa opýtala čašníčky, či majú niekde nejaký salónik alebo niečo podobné, že by som chcela nakojiť. Slečna ma poslala na záchod. Začudovane sa zatvárila, keď som sa opýtala, či aj ona jedáva na záchode. Tak potom, prečo tam posiela jesť moje dieťa?

Mam napísané 06.08.2015 12:19

paci sa mi tosmile)

dada napísané 15.10.2013 20:40

Kika, a s fuzami este aj ... to uz zavana feminizmom. To nie dobruo.

Ada napísané 15.10.2013 17:23

V lete bežne trčí ženám z výstrihu podstatne väčšia časť prsníka (dokonca dvoch), ako žene dojčiacej svoje dieťa. Väčšinu totiž zakrýva hlavička dieťaťa. Aj mne. A to teda mám riadne prsiská! :-D Okrem toho, ak sa to niekomu zdá nechutné, nech nečumí.... Alebo ho niekto núti? Cool

dada napísané 15.10.2013 00:31

Nie je ziadny problem pohlad na dojcenie, avsak zakryt svoje sekundarne znaky na verejnostije podla mna zensky instinkt. Ak teda nie sme zrovna certifikovane lap tadncers. Problem je vyhlad- na-ako by som povedala- na materinsky transformovane prso. Inac by sme normalne ukazovali nase cecuchy ako ich boh stvoril iba na nuda plazi a na cat walk. Ked z nich tecie mlieko su zrazu dobre na vystavu okoloiducim, ci obedujucim? Zakry sa satkou skriza ked capujes sprite, aj ja som sa vzdy.

takakika napísané 15.10.2013 09:17

Sŕkam si tu kávu a usmievam sa popod fúz. Tvoje komentáre, keby sa natiahli do článku, to by bolo ironické kamikadze dielo Big Grins a mne by sa to parádne čítalo smile smile A teraz späť k čapovaniu kofoly zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Hnko napísané 11.08.2022 22:17

Kovacikova kika

Tak okolie tam kde pôsobí rodinka sk. Je prispôsobené zväčša pre mladé rodinky a celý areál a lúky sú prispôsobené predovšetkým pre mladé rodinky

Športy kolobežky tak problém s prechádzkami majú asi ini

Aj v zdravotných strediskách sú kútiky pre rodinky a pod a už aj šaty na to prisposobene

Hole zadky malých detí sú bezne a psy pod nohy tiez

Určite nie sú bežné hole zadky dospelych okoloidúcich ludi v centre mesta

Máš široký záber všade byt

Chorvátske rameno Bratislava už tam je aj vedenie elektrické pri lavickach

Co je úplná blbost

Zlaté piesky môžeš chodiť nakupovať v plavkách

ale niekde ďalej Už predavači v plavkách nebudu

Okolo nášho paneláka aj vedľa je tri roky rozkopane s prestávkami ide to pomaly lebo je teplo zase niekoho vymysel

A ešte ťahať elektricku popri nás to už je divoký nonsens a blbost

A divoká čertoviná

výber si

Uhnomi napísané 08.08.2022 20:23

Rozmaznaná drzá baba ktorá napíše odporný článok a ešte to sem daju

Tvoja rodina sa na teba pozerá a inému nemusí byť prijemne

Chodíš s kočíkom po nohe aj iným asi bezne

To si opravila po tom predchádzajúcemu príspevku asi

Je normálne používať aj máliečko vo flasi

Krajšie písať

Dhb napísané 05.08.2022 09:51

S prikrmovania ste urobili horor a hurhaj

Prečo nemôžeš byť viac doma v kľude alebo na lodzii

A keď to napr nejde v nemocnici unavený chce žena spat

Decku treba strčiť fľašu nič sa nestane a 5 dní v nemocnici je normálne byt po narodeni

Veľkému množstvu žien vadí keď v plnom priestore sa na to pozerajú cudzi ludia napr muži

Jedno decko na chrbte dieťa je pokrčené a druhe v kočíku a ide

ste zblbli

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Mina napísané 09.06.2021 17:36

Kikus, aj po rokoch

Jaromir napísané 09.05.2017 12:53

Zamyslime sa .... malé dieťa potrebuje kľud pri papaní a rušivé prostredie nie je vhodné tak ako napr. aj nehygienické nakoľko - ruku na srdce , ktorá z mamičiek si umyje pred kojením prsia? To ako keby Vám dali jesť so špinavého taniera . Na jednej strane sa oháňate alergiami a na druhej strane samé nedodržujete základne hyg. návyky .

Som podobného názoru, že matka by nemala kojiť dieťa na verejnosti . Tak ako píše jedna z Vás má si dieťa nakojím doma a potom ísť na prechádzku.

Samozrejme, že nemusíte súhlasiť ... tie ktoré robia si obhajujú svoje len základe toho , že musia sa brániť ale pred kým ? Inteligentný ľudia vedia, že hlúposť , pohodlnosť a lenivosť neopsravedlníme ničím ...naopak ešte viac tu klesaté ...

Dojciaca mama napísané 07.10.2016 15:48

Ja dojcim dve deti 15m a 3r kedykolvek ma napadne. Kupila som si satku na dojcenie, nemusim sa celemu svetu ukazovat ale ani dojcit po hajzloch. Odporucam www.dudli.sk, tam ich predavaju. Mate po probleme a zbytocnej diskusii smile

Jana napísané 20.05.2016 08:02

My sa tiez kojime ale nie na verejnosti!!!ked je mala hladna idem do svojho auta.ved je to chore ukazovat svoje cicky na verejnosti.nerozumiem ako.vam to moze byt jedno.a potom ked sme pri mori zazaraju na zeny ktore sa chcu opalovat hore bez.podla mna vase ciciky maju vidiet vasi muzi a nie vsetky oci na verejnosti.ked chcete behat po meste lebo sa doma nudite tak si to casovo naplanujte tak ze decku nevytrcite hocikde ale aspon na nejakom menej verejnom.mieste.alebo noste plienku a zakryte sa.chore ako vam nevadi ze vase prsia vidia cudzi ludia!a vyhovorku-nech sa na mna ludia nepozeraju ,tu radsej nespominajte.

Tibor Menyhért napísané 19.09.2015 08:30

Nekojiť!

 

Poslanca mestského zastupiteľstva pohoršila žena,

kojaca počas prijímania občiankov do života.

 

Už nevie snívať o vemene,

veď nie je teľa, ale vôl,

nemusí plytvať svoje semä,

za naše dane Všadebol.

Je veru zvláštne pokiaľ vola,

pohorší žena, dieťa kojac.

Poučte jeho hriešnu myseľ,

o guľky, rozum stranou prišiel.

Silv napísané 07.08.2015 22:36

Ja kojim vsade a vobec sa nepozastavujem na tym co si pospolity lud naokolo mysli!! Ak sa niekomu pohlad na moje didky a kojace dieta nepaci, nech sa nepozera.Pravdu povediac, za posledne 4 odkojene roky som sa s negativnym pohladom ci postojom nestretla...prave naopak...a tak kojim dalej...v parku, v autobuse, lietadle, kaviarni, dokonca aj ponorku uz mame odskusanusmilekojenim vpred!

Ivana napísané 27.09.2014 23:38

Raz som sa opýtala čašníčky, či majú niekde nejaký salónik alebo niečo podobné, že by som chcela nakojiť. Slečna ma poslala na záchod. Začudovane sa zatvárila, keď som sa opýtala, či aj ona jedáva na záchode. Tak potom, prečo tam posiela jesť moje dieťa?

Mam napísané 06.08.2015 12:19

paci sa mi tosmile)

dada napísané 15.10.2013 20:40

Kika, a s fuzami este aj ... to uz zavana feminizmom. To nie dobruo.

Ada napísané 15.10.2013 17:23

V lete bežne trčí ženám z výstrihu podstatne väčšia časť prsníka (dokonca dvoch), ako žene dojčiacej svoje dieťa. Väčšinu totiž zakrýva hlavička dieťaťa. Aj mne. A to teda mám riadne prsiská! :-D Okrem toho, ak sa to niekomu zdá nechutné, nech nečumí.... Alebo ho niekto núti? Cool

dada napísané 15.10.2013 00:31

Nie je ziadny problem pohlad na dojcenie, avsak zakryt svoje sekundarne znaky na verejnostije podla mna zensky instinkt. Ak teda nie sme zrovna certifikovane lap tadncers. Problem je vyhlad- na-ako by som povedala- na materinsky transformovane prso. Inac by sme normalne ukazovali nase cecuchy ako ich boh stvoril iba na nuda plazi a na cat walk. Ked z nich tecie mlieko su zrazu dobre na vystavu okoloiducim, ci obedujucim? Zakry sa satkou skriza ked capujes sprite, aj ja som sa vzdy.

takakika napísané 15.10.2013 09:17

Sŕkam si tu kávu a usmievam sa popod fúz. Tvoje komentáre, keby sa natiahli do článku, to by bolo ironické kamikadze dielo Big Grins a mne by sa to parádne čítalo smile smile A teraz späť k čapovaniu kofoly zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised