Zo životaRodičovské skúsenosti

Interaktívne hračky. Alebo psychedelické?

 Takakika   03.03.2015   0

Moja babka deťom nikdy nekúpila hračku, ani na Vianoce. Raz sa vraj trhla a pod stromčekom si našli korčule na ľad. O štyri čísla väčšie, ako inak.

iStock

 

My, vnúčatká, sme už boli pokazené, hračiek sme mali podstatne viac, i keď za seba môžem povedať, že takú pravú Barbínu som dostala len jednu. Ale jej dnešné pravnúčatká, to už je s hračkami hotová sodomka-gomorka.

Ťažko si osvojiť babkin laxný postoj, vykašľať sa na to, nekúpiť nič, nech sa zahrajú napríklad s ručičkami. Veď tie sú málo "interaktívne," málo "vnímavé," na rozdiel od súčasných "rozvojových" a "edukačných" hračiek, ktorými je treba obsypať novorodenca, ledva sa z pôrodnice domov dotrepal.

Aby sme nevychovali emocionálneho mrzáka, presviedčajú nás výrobcovia hračiek, koučovia rozvoja, ilumináti a podobne, čo všetko je treba doma mať, aby sme aspoň nejakú tú inteligenciu dieťatka včas podchytili. Ešte to nie je stratené!

Už žiadne plachty na poli. Inteligentný novorodenec

Tak napríklad multifunkčné vibračné kresielko. Výrobca tvrdí, že detský vývoj sa nikdy nezastaví, “ani počas spánku, kedy sa rozvíja emocionálna inteligencia,”  Aspoň niekto z rodiny nebude duševný maloroľník, a generálny prokurátor už vôbec nie.

Kedysi stačilo bábätko zabaliť do plachty, čo-to pohojdať medzi kosením sena, ale v inteligentnom kresielku sa novorodenec najprv samostatne zahrá a potom prirodzene zaspí bez toho, aby ste ho museli rušiť.

Vychádzajúc z premisy, že pätina bábätiek trpí kolikou, vibráciami opradené kresielko má dieťatku upraviť tráviaci systém (!). Nejeden gastroenterológ by veru zazávidel.

V pol roku abeceda aj geometria

Nielen z vibračných vĺn je človek živý, a tak sa polročným jedincom predháňajú do pozornosti rôzni (hlavne hučiaci!!!) interaktívni psíkovia, stonožky, slimáky a iná háveď, ktorá má ambíciu pomôcť pochopiť už v ranom veku takzvaný kauzálny nexus. Áno, áno, to je súvislosť medzi príčinou a dôsledkom.

Je za hodno, aby sa v šiestich mesiacoch začalo dieťa oboznamovať s abecedami, číslicami, farbami, geometrickými tvarmi, a to rovno bilingválne. Prečo? Pre istotu. Otázka času, kedy preferovanú a medzi nami, už aj dosť trápnu angličtinu, nahradí jazyk výrobcu. Yes, čínštinu som myslela.

To by ešte len bola nová dimenzia uškriekaných veselojarých hrncov, skrutkovačov, zbíjačiek, fénov, či holiacich strojčekov!

 

Hračky vnímavé na peňaženku

Investujeme do interaktívnych lúčnych kobyliek, vnímavej ropuchy, aj výukového Sandokana, a tvárime sa, že ideme vykresať niečo z toho nášho dilinka.

Priznajme farby, vieme, že náš potomok nebude v roku a pol drviť kvadratické rovnice. Iba si kupujeme pár minút, aby sme si mohli cvrknúť na záchode. Za cenu, že bytom bude vrieskať vnímavá tarantula, nie rádoby geniálne dieťa.

Kto má doma nejaké tie interaktívne haraburdy, asi vie, že niektoré sú pomerne hlučné. A psychedelické. Pre nás rodičov. 

Práve som všetky danajské podarúnky uskladnila do mechov a vyniesla na povalu. Nikdy predtým nemalo ticho taký božský nádych. Deň môže byť krajší. Materská dovolenka môže byť krajšia. Bez akožeinterakcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 40 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised