Zo životaRodičovské skúsenosti

„Kedy bude ďalšie bábätko?“ - sada odpovedí, ktoré môžete použit pri doternej otázke

 Michaela Galambošová   01.01.1970   0

Ešte ste sa nestihli spamätať z pôrodu, už je to tu. Otázka, ktorá skôr či neskôr dobehne každú rodičku. „Kedy budeš mať druhé, tretie... deviate?“ Možno sa necítite na potomka číslo 2. Alebo vôbec netúžite po ďalšom dieťati. Ako teda umlčať zvedavcov?

Tu je pár námetov.

 

„Prečo sa pýtaš?“
Táto vetička pomôže nastaviť susede, kamarátke či tete z východu zrkadlo. Dá im príležitosť aspoň na pár mikrosekúnd porozmýšľať, prečo sa na to pýtajú. Niekedy táto otázka padne iba preto, aby „reč nestála“. I keď to vôbec nie je trefa do spoločensky najvhodnejších tém.

„Počkám si, kým prvé vyrastie.“
A to pekných pár rokov potrvá. Táto odpoveď nie je urážlivá a zároveň naznačí všetkým známym, že diskutovať o druhom dieťati vôbec nemáte chuť. Rozhodnutie mať dieťa je záväzok na celý život. Rozhodne sa do jeho výroby nemusíte púšťať len preto, že si to želá okolie.

 

»»» Možno si chcete prečítať aj: Ideálny vekový rozdiel. Menej ako 2 , alebo viac ako 4 roky? »»»

 

„Vtedy, keď nám opäť zlyhá antikoncepcia.“
Možno žart, možno krutá realita. Niekedy dieťatko príde neplánovane. Tiež perfektná odpoveď, ktorá vám pomôže vyhnúť sa opakovanému zadávaniu tejto otázky.

„Druhé dieťa? Vďaka za výborný vtip. Už dávno som sa tak nezasmiala.“
Na žart môžete obrátiť takmer všetko. Dokonca aj nevhodné otázky.

„Úplne si vystačím s tým, čo mám.
Dôvodov, prečo sa necítite na ďalšie dieťa, môže byť viacero. Materská láska sa nemeria počtom detí. Mať jedináčika je úúúplne v poriadku. Ak sa vás to pýta známa, ktorú stretnete raz za sibírsky rok a ktorá vám nezabudne pripomenúť, že jej Maruška čaká už štvrté, nemusíte sa s ňou púšťať do debaty. Niektoré veci sa nedajú vysvetliť a vy ich ani nemusíte vysvetľovať. Pokiaľ sa vás to spýta najlepšia kamoška, môžete sa pokojne zdôveriť a otvorene sa porozprávať.

 „Neboj sa, budeš to vedieť medzi prvými!“
Takýto druh odpovede môže potešiť tých najbližších. Sestru, maminu, svokru, teda všetkých tých, ktorí chcú stoj čo stoj ostať v obraze. (Aspoň na určitý čas) vám prestanú klásť nepríjemnú otázku a budú si môcť naplno vychutnať dieťatko, ktoré ste priviedli na tento svet.

„O týchto veciach nediskutujem!“
Občas treba použiť zbraň ťažšieho kalibru. Len čo sa stanete čerstvou maminou, už vás zasype množstvo nevyžiadaných rád aj netaktných otázok. Nezvyšujte hlas, len jednoducho a vecne oznámte, že o niektorých veciach sa vám fakt nechce rozprávať. Máte toho dosť na starosti.

„Je to medzi nebom a zemou“
Sú veci, ktoré nevieme ovplyvniť. A potomok nie vždy príde vtedy, keď si to želajú rodičia. Mnohé páry bojujú s neplodnosťou. Poznám maminy, ktoré počali na prvý šup. Na druhé si museli aj niekoľko rokov počkať. Nemusíme to však vešať na nos každému, koho stretneme na ulici, však?

»»» Možno ste si chceli prečítať aj: Aké je to mať deti s veľkým vekovým rozdielom v 6. bodoch »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised