Nestraťte po pôrode samú seba

PR 0

Každá žena sa pred pôrodom teší na to, ako si prinesie domov svoje bábätko a celé hodiny sa bude rozplývať nad naplnenou postieľkou. A každá mama vám potvrdí, že táto predstava môže byť ďaleko od reality.

Šestonedelie a nasledujúce týždne až mesiace sú veľmi náročné – fyzicky aj psychicky. Ako si nájsť čas na dieťa, odpočinok, koníčky a domáce práce a nestratiť pritom samú seba?

Foto: Pixabay, Pexels

3 body pre pokojnú myseľ a šťastnú rodinu

Hektické obdobie niekoľkých mesiacov po narodení dieťaťa je náročné pre prvorodičky, ktoré prežívajú životný prevrat, ako aj pre skúsené matky, ktoré musia zladiť starostlivosť o bábätko a jeho starších súrodencov.

Kľúčom k spokojnosti celej rodiny nájdete v zostavení priorít a nájdení upokojujúcich rituálov osamote – môže to byť čokoľvek, čo vás baví, napríklad relaxácia s knihou, úprava nechtov a nanesenie laku na nechty alebo prechádzka v prírode. Ako toto obdobie zvládnuť čo najpokojnejšie?

1. Pripravte sa na náročné prvé týždne už pred pôrodom

O tom, že vo vašej rodine nastane zmena, hovorte s partnerom (aj deťmi) ešte pred pôrodom. Pripravte ich na to, že väčšina vašej pozornosti sa bude sústrediť na dieťa a že pravdepodobne budete potrebovať pomoc pri bežných povinnostiach. Nepodceňujte ani praktické kroky – oplatí sa zásobiť mrazničku hotovými jedlami, ktoré si môžete ohriať, alebo nakúpiť trvanlivé potraviny do zásoby. Ak máte tú možnosť, dohodnite sa vopred so starkými alebo inými blízkymi na opatrovaní detí alebo na pomoci v domácnosti.

2. Priority sa menia

Naozaj nemusíte mať leštený nábytok ani variť a piecť každý deň. Je v poriadku, že váš domov zrazu vyzerá inak. Nedovoľte, aby vás dokonalé životy na sociálnych sieťach alebo „dobré rady“ iných položili na lopatky. Venujte sa len najdôležitejším potrebám – pravidelne jedzte a pite, užívajte si čas strávený s bábätkom a rodinou a odpočívajte. Najmä v prvých týždňoch sa nehanbite zdriemnuť si počas dňa – generálne upratovanie nechajte na pokojnejšie obdobie. Vaša pohoda je oveľa dôležitejšia. 

Tip: Prerastá vám zrazu život cez hlavu? Nebojte sa požiadať o podporu svojho partnera alebo iných blízkych ľudí. Ak máte pocit, že sa vaša psychika otriasa v základoch, využite služby psychologickej poradkyne v pôrodnici alebo laktačnej poradkyne. Popôrodné blues je bežné až u 80 % novopečených mamičiek a s cielenou pomocou sa s nepríjemnými pocitmi dokážete rýchlo vyrovnať.

3. Každý deň chvíľka pre seba

Dbajte na svoju duševnú hygienu. Váš psychický stav môžu výrazne ovplyvňovať hormóny a fyzické vypätie. Dohodnite sa s partnerom alebo s babičkami na pravidelnom strážení bábätka (aj starších detí) a venujte čas sami sebe. Aj polhodina denne môže urobiť zázraky. Nájdite si rituály, ktoré máte rady – napríklad pravidelné cvičenie (vhodné po pôrode), káva s obľúbeným časopisom, prechádzka osamote, hlboká relaxačná masáž tváre, ručné práce alebo rozhovor s priateľmi.

Každé obdobie raz skončí (a začne iné)

Hoci sú prvé týždne a mesiace s bábätkom vyčerpávajúce, sú tiež neopakovateľné. Zapojte do starostlivosti o neho a domácnosť celú rodinu a zahoďte sklon k perfekcionizmu. Starajte sa o seba a svoju duševnú pohodu a v tých najťažších chvíľach nezabudnite na pravdivé príslovie skúsených matiek: „Je to len obdobie.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...