V rodičovskom svete platí, že čím viac detí máte, tým viac sa napočúvate dobromyseľných rád a nezmyselných otázok. Aspoň mne sa to stáva, odkedy som mama. Akoby bolo okoliu jedno, že už máte aj nejakú tú svoju skúsenosť, o ktorú sa môžete oprieť.
Neprestávajú vás udivovať. Čo veta, to perla. Netreba sa však nechať rozhodiť. Vždy môžete perly hodiť naspäť nejakou duchaplnou odpoveďou. Veď nebudete hádzať perly sviniam, keď môžete radšej iným ľuďom.
Shutterstock
Máš dobré bábätko?
Hm, tiež vám napadne, aké ešte iné bábätká sú? Sú napríklad aj zlé, hrozné alebo úplne katastrofické bábätká?
Hádam všetci vieme, že novorodeniatka potrebujú nejaký čas, aby si po pôrode zvykli na to, že už nie sú v maminom brušku, takže táto otázka vôbec nedáva zmysel.
Dobré je aj tak len na trojku a som presvedčená, že vy máte doma výborné bábätko.
Spinká ti?
Táto veta nasleduje v tesnom závese za “dobrým bábätkom.” Zrejme dobré bábätko znamená, že občas spí aj mama. Ale lepšie je príliš nepátrať nad tým, na čo sa vlastne dotyčný pýta.
Keď odpovieme, že jasné, naše bábätko v kuse len spí, nemusíme nikomu vysvetľovať, ani seba presviedčať, že je pre bábätko celkom normálne, ak zatiaľ ešte nespí celú noc, že sa v noci budí, lebo to má nejaké biologické pozadie, súvisiace s rastom a rozvojom bábätiek.
Akonáhle sa pustíme s niekým do debaty o spaní a nespaní, pristihneme sa zaplavení výlevmi o všetkých čarovných riešeniach na „problémy“ so spánkom, ktoré by sme mali vyskúšať. Ak sa obrníme trpezlivosťou, časom sa tak či onak vyriešia samé od seba.
Prečítajte si aj:
Z denníka nevyspatej a vykojenej matky: prvý rok
Môžem si bábätko chytiť?
Neviem, prečo majú aj cudzí ľudia potrebu už v tehotenstve obchytkávať ženám brucho a potom po pôrode im pomaly vytrhávať deti z náručia. Niektoré mamy sú poriadne nervózne, keď majú dať hocikomu do rúk bábätko.
Ak patríte k mamám, ktoré to nemajú rady, zabaľte si deti do nosiča a ostatným tak dovolíte iba sa na bábätko usmievať z bezpečnej vzdialenosti. Bez toho, aby ste museli hľadať výhovorku, prečo ho nechcete dať nikomu.
Na druhej strane, keď sa mame zažiada dať si pauzu, sama ho niekomu vopchá do rúk, aby ho na chvíľu zobral.
Ako často papá?
Pokiaľ má bábätko neohraničený prístup k maminmu mliečku, nie je tu čo riešiť. Jednoduchá odpoveď: „Vtedy, keď potrebuje.“
Toto sú najkrajšie okamihy, užívaj si to.
Samozrejme, že sú a možno, že by si si ich aj veľmi chcela užívať. Nemusí ti nikto opakovať, že takto malé sú bábätká len na chvíľu a ako rýchlo to bude preč.
No ak je tvoje bábätko nervózne, vôbec nespí, plače a podobne, vtedy naozaj nezvelebuješ čarovnosť týchto okamihov a je normálne, že ledva čakáš, kým prejdú.
Dávaj pozor, nech ho nerozmaznáš
Toto bola pre mňa vždy zábavná veta, ako keby bábätká boli majstrami manipulácie, ledva čakajúc na to, aby si podmanili zákernými trikmi svojich zaslepených rodičov.
To naozaj myslí niekto vážne? Novorodeniatka sa správajú inštinktívne a prirodzene, majú svoje biologické potreby. Takže na podobné reči som odpovedala: „Budem robiť to, čo považujem za správne,“ v kombinácii s veľavýznamným výrazom na tvári, prevracajúc očami.
Spi vtedy, keď spí bábätko
Toto som sa najčastejšie napočúvala pri svojej prvej dcére. Geniálna myšlienka! Až na to, že nie je moc praktická. Občas, keď ti zaspí bábätko, nemáš na výber, zaspíš aj ty, lebo už nevládzeš ani pozerať od únavy.
No lenže niekedy ti dobre padne robiť aj nejaké iné veci, keď ti už dieťa konečne zaspí, ako napríklad ísť na wc, osprchovať sa, najesť sa s obidvomi rukami, pozrieť si seriál, lebo práve teraz môžeš.
Takže, keby bolo po mojom, moja rada znie: keď ti bábätko zaspi, rob čokoľvek, len žiadne domáce práce. Vždy je niečo, čo by si mala v domácnosti urobiť, ale načo tomu obetovať drahocenný čas, keď to aj tak nemôžeš všetko stihnúť?
Čokoláda a vylihovanie na gauči s obľúbeným seriálom sú jediné domáce práce, ktoré by si mala robiť, keď bábätko spí. Naozaj.
Prečítajte si aj:
Mozog matky je ako v hmle. Volá sa to pud sebazáchovy .