Pomocníčka v domácnosti

Siska 5

Dlho sme s mojim túto možnosť pomoci doma diskutovali. Detí stále viac, domácich prác neubúda a muž v práci poctivo plní úlohu živiteľa rodiny. Únava a vyčerpanie sa za tie roky skôr, či neskôr dostavia.

 Predsalen predstava, že mi má niekto pomáhať s mojou vlastnou domácnosťou, keď som mladá a zdravá a navyše pracujem z domu len 2 hodinky denne…? Nevedela som sa s touto myšlienkou akosi  vnútorne vysporiadať.

Vďaka mužovi som sa napokon vysporiadala, a  tak sme si pozháňali pani.

Nájsť dobrú pani nieje také ľahké. A najmä, keď sa už nájde a je dobrá, tak to aj niečo stojí. Neviem ako u vás, u nás sa pod 3,5 Eura na hodinu (rozumej 115 korún) nejde,  a ak je tá pani ozaj dobrá, to znamená, že stihne toľko, čo stihnem ja, keď sa  snažím, je to aj 5 Eur na hodinu.

Náplň práce: pár dní v týždni, niekoľko hodín denne, bežná údržba domácnosti spolu so starostlivosťou  o dieťa.

Chcela by som byť pomocníčka v našej domácnosti

Ráno vstať o pol siedmej, vychystať tri deti – oblečenie, jedlo, budenie, a všetko okolo toho. Manžel odvedie časť do školy, druhú časť odvediem do škôlky ja a tretia časť ma sprevádza. Prídeme domov: postlať,  upratať, hrať sa,  poskladať vysušené, to najnutnejšie požehliť, tvoriť , maľovať, modelovať, dať prať novú várku, urobiť kuchyňu, uvariť obed, vybaviť pracovné maily, hrať sa vonku, na obed  ísť do škôlky pre dieťa, naobedovať sa, ísť do školy pre ďalšie dieťa, nákup, polhodinový oddych  s najmenším, nasledujú domáce tvorivé aktivity ako dozor nad domácimi úlohami paralelne so stavaním kociek, práca v záhradke, odborný dozor, resp. práca animátora,  chystanie večere, zvítanie sa s manželom, večera, večerníček, predpoveď počasia, sprcha a umývanie zubov – odborný dozor, čítanie alebo debatovanie na dobrú noc a  pol deviatej práve odbilo.  Stále v strehu, stále k dispozícii.

Trochu matematiky:  Podčiarknuté, zrátané 14 hodín čistého času v aktívnom nasadení, pardón 13 ( zabudla som na pol hodinu oddychu a nejaké to jedenie). Nočné vstávanie ako nadčas pre túto chvíľu nerátam.

Takže keby som bola pomocníčka v našej domácnosti, mám na deň 13 x 5 = 65 Eur, to znamená za mesiac z  dvadsatimi pracovnými dňami  65 x 20 = 1300 Eur (39 000 Sk). Čo je už celkom slušné, nie?

Malý princ hovoril, že to hlavné je očiam neviditeľné. Ja len  pridávam, že to hlavné je nedocenené a podceňované – blízkym okolím, spoločnosťou a štátom, ktorý nás veľkoryso odmieňa mesačne necelými 160 eurami.

 

Ilustračné foto zdroj: Sylvia Menynhart

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentárja neviem, mne sa to celkom nezda koser… A kde je otec a jeho pomoc? Je otec len zarabajuca masina? ked si dvaja rozdelia ulohy v domacnosti, a kpomozu si cez aj cez vikend, tak sa to da. Ja sama mam tri deti… ale manzela, kotry mi pomaha, a keby sme nestihali, tak ide manzel na 90% pracovnej doby aby sme stihli. Peniaze nie su vsetko. ked su peniaze na zaplatenie extra sily, tak su peniaze na skratenie pracovneho uväzku.

    1. No neviem Susanna, u nas to neni take jednoduche, ze zahhlasim v praci, ze chcem ist na 50 alebo 90% pracovnej doby. este teraz v krize, ked kazdy radsej robi za menej, ako by nemal vobec pracu, zasa nebudme utopisti…

  2. a ešte keď si autorka tejto témy pridá k tomu minimálne 8-hodinový pracovný čas a k tomu bude musieť ešte stíhať aj všetko ostatné, tak neviem….

  3. prosim ta pietruchova, to uz rozoberalo vela ludi, ale vždy je to mila tema, ide len o to, ako to kto poda.

    Siska- celkom fajn. My matky sa na tom vzdy celkom prijemne zabavime. smile

Pridaj komentár