Zo životaRodičovské skúsenosti

Prečo nekritizujem slovenské školstvo

 Gréta Čierna   12.11.2018   0

Učitelia nie sú pripravení na prax. Triedy čistý des. Deti majú málo pohybu. Veľa telesnej. Málo tvoria. Majú zlé hračky, zlé pomôcky, zlé učebnice. Proste celé zle.

shutterstock

 

Ako rodič dvoch škôlkárok si však zachovávam optimizmus. Že naše školstvo nie je dokonalé? Možno. Sem -tam ho však obviňujeme aj za veci, za ktoré naozaj nemôže.

Kde sa to v tých deťoch berie?

Staršia generácia, ktorá stále nejak neverí pojmom ako rešpektujúca výchova, sa zaťom a nevestám posmieva, že dnešné deti sú ako vypustené zo ZOO. Keby im narástol chvost alebo chobot, tak sa zo školských zariadení stane čistá džungľa. 

Mamička, ktorá učí deti doma, mi povedala, že zodpovednosť za výchovu svojich detí nechce prenášať na inštitúcie. Čoraz častejšie však vidím, že presne to rodičia robia.

Sú to úplné blbosti. Napríklad v zime dostanú decká štýlové palčiaky, ktoré si chúďatá nevedia navliecť na pršteky. Učiteľka teda upozornila rodičov, že takéto veci treba trénovať doma. Na to sa jeden ocko ohradil:

„A načo je potom škôlka?“

Zaviazovanie šnúrok, zipsovanie bundy či len maličkosť ako pozdraviť, keď vojdem do miestnosti, by mala zostať v kompetencii rodiča. Aha počkajte. Čo to od nich chcem?

Polovica rodičov zásadne nezdraví. Rýchlo strčia rozospaté dieťa do triedy a namiesto „Dobré ráno“ zahučia:

„Keď pôjdeš von, daj si na hlavu čiapku. Nebudem si brať dovolenku, keď budeš chorý, jasné?“

V prvých rokoch zvykne prevážiť detská nevinnosť a výchovný vplyv rodičov sa začne prejavovať neskôr. A s tým už školstvo ozaj nespraví nič. 

shutterstock

 

Ach, tá radosť z učenia

Moja neter neznášala dejepis. Zlá, odporná a nespravodlivá učiteľka jej na vysvedčení dala trojku. Neter je perfekcionistka a horšia známka ako jednotka pre ňu nie je prijateľná. A teraz trojka. 

V lete som skúsila využiť čas na jej dovzdelanie: pozrieť si historický film, porozprávať nejaké zaujímavosti, dokonca som vytiahla knižku z knižnice.

Priznávam, ako študentka som bola do dejáku buchnutá, a ešte aj šprt. Dodnes môžem ohúriť dátumami narodenia či významných udalostí, keby o to samozrejme niekto stál. 

Naproti tomu neter neznááááša dejepis a kráľovnú Viktóriu aj Priemyselnú revolúciu má proste v paži (ani super miniséria od HBO tomu nepomohla). Vraví, že ju proste nebaví písať referáty o ľuďoch, čo žili „v praveku“ (diplomatická narážka na devätnáste storočie). 

Baví ju chémia a biológia. Hneď mi vysvetlila, prečo sú moje balkónové jahody odsúdené na smrť a uistila ma, že pri takom spôsobe starostlivosti mi zdochne aj umelý kaktus.

Každý sme na niečo. Niekedy je možno fajn uspokojiť sa s trojkou a svoju energiu venovať tomu, čo nám ide. Ak deti dejepis nebaví, ani najinovatívnejší prístup s tým veľa nespraví. Verte mi, skúšala som (na neteri).

Učitelia

Majú prázdniny. Voľné víkendy. A na Deň učiteľov dostávajú kvietky. Tak čo sa im furt nepáči? Asi všetci tušíme, že byť učiteľom nie je výhra. Preto ma vždy prekvapí, keď na nástenke vidím, že v škôlke bude ďalšie divadielko / koníky / karneval / bylinkový deň.

Klobúk dolu, keď učiteľky na každú besiedku pripravia rovnaké sukničky, aby mali deti proste radosť. Keď v rámci voľného času píšu projekty, aby mali decká nové ihrisko alebo odrážadlá.

Minulý rok sa do jedného zapojila aj naša škôlka. Žiaľ, len o pár hlasov sme skočili druhí. Odvtedy namiesto kytičiek na začiatku roku dávam do škôlky dráčikové poukážky. Lebo pani učiteľka vie, čo poteší malkáčov najviac. A ja k tomu môžem prispieť.

Učiteľky robia veci, ktoré sú pre rodičov samozrejmosť. Ale pre deti sú to možno najdôležitejšie na svete. Viem to podľa našej mladšej. 

Nedávno si pricvikla v škôlke malíček. Pani učiteľka jej ho prelepila srdiečkovou lepkou. Dcéra bola z jej starostlivosti úplne hotová.

Celý deň za nami chodila, ukazovala ošetrenú ruku a vysvetľovala, že lepku jej „darovala“ pani učiteľka. Keď bol prštek zdravý, lepku si odložila na pamiatku, a potom s ňou ošetrovala bábiky. 

Jeden známy ekonóm vyhlásil, že nevie, čo majú školy (aj škôlky) učiť. To najdôležitejšie, čo by mali žiakom dať, sú správne postoje. A to sa mnohým stále darí. Ozaj, kedy ste im za to naposledy poďakovali?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised