Národným športom všetkým mám je ponocovanie

Mária Kohutiarová 6

Do spánku väčšinou my mamy duríme svoje potomstvo – od malička. Sme mierne nervózne, keď nám deti nespia a vidíme, ako im to chýba. 

No ale ako je to s nami?

Národným športom všetkým mám je ponocovanie – v tehotenstve, keď nám je najprv nevoľno a potom, keď už je rozmer 2 v 1 veľmi ťažko prevádzkovateľný v jednej posteli.  Po narodení pri večnom dojčení, zuboch, chorobách, alebo len pri obyčajnom mamičkovskom úľaku : spí to moje dieťa? A ako? Potom, keď rastú – kvôli povahe, puberte, búrlivým nociam ktovie kde s ktovie kým…

Nakoniec, všetko to robíme pre deti – šupneme do seba kávu, alebo iný dopovač a držíme ešte chvíľku… /tak ako ja teraz/. Však o hodinku – dve spánku menej nevadí, už nerastieme. A žiadny lekár alebo múdra kniha nekričí: spite!

Lenže – jedna taká múdra kniha existuje. Prečítam vám  z nej pár úryvkov práve o spaní – žien. Počúvajte:

Je rozdiel, či spíte šesť hodín a vystačíte s tým, pretože počas spánku potrebujete nabrať energiu na celý ďalší deň. To, ako a koľko sa vyspíte, má vplyv na to, ako sa cítite, koľko máte energie a aká je hladina vášho stresu.

Pre mnohé z nás to znamená potrebu spať  8, možno dokonca 9 hodín, zvlášť, ak sme v noci rušené potrebami nášho dieťaťa, plným mechúrom alebo čímkoľvek iným. A je úplne samozrejmé, že ako dojčiaca alebo tehotná maminka si potrebujeme zdriemnuť spokojne aj cez deň.

No a jedným z argumentov ZA SPÁNOK je ten, ktorý ma dosť dostal: nedostatok spánku je u žien spojený s prírastkom na váhe /áno, s priberaním/ a dá sa všeobecne povedať, že čím menej ženy spia, tým viac priberajú!

Ženy sa ani nezaoberajú vlastnými príznakmi chronického nedostatku spánku

Ženy sa ani nezaoberajú vlastnými príznakmi chronického nedostatku spánku  – je to jednoducho niečo, čo patrí k statusu ženy  a matky. Majú skôr pocit, že majú málo energie, sú v strese, alebo že je to vec ich povahy… a pritom je dôvodom nedostatok spánku.

Takže, tipy na to, ako dostatočne spať:

  • uznať, že potrebujete dostatok spánku, možno 8 hodín za noc, možno viac.
  • zvážiť, ako to docieliť. Môžete si ráno zdriemnuť, alebo sa to darí skôr doobeda, poobede alebo večer? Môžete ísť večer skôr spať?
  • čo z vašich povinností sa dá „delegovať“ na niekoho iného alebo odložiť, aby ste mohli ísť skôr spať?

Výhody sú jednoznačné: budeme sa cítiť lepšie, lepšie myslieť, lepšie vyzerať a budeme mať väčšiu radosť zo života. Budeme sa viac smiať a vidieť svet pozitívne. Stres nás nevykoľají tak, ako doteraz. Imunita bude klapať lepšie a budeme výkonnejšie.

No, výborne – ale ako zaspať, keď to nejde?

Zrušme kofeín, vitamínové doplnky a sladkosti pred spaním, ba dokonca ich nemáme jesť neskôr než po skorom poludní – pokiaľ sa nám nedarí zaspať. Vyhnúť sa napínavým správam a filmom…/to je trošku happy seasions pri tom, čo nám zvestujú už len naše deti/. Ísť spať a vstávať v pravidelnom čase.

Naša posteľ má byť dostatočne pevná alebo mäkká – podľa individuálnej chute, to isté súvisí aj s teplotou v spálni. Chlad alebo teplo podľa vlastného pocitu pohodlia.

Nič však nenahradí dĺžku spánku

– a tak si neberte príklad zo mňa a šup do postele! Stojíme si za to a naše deti a náš život tiež!

P.S: Aby som nevyzerala taká alibistka: mám so spánkom a stresom stále problémy. Aj s váhou. Isté je, že odkedy si dám povedať, cítim na sebe pozitívne účinky dlhšej noci. Nedá sa to porovnať s plátaným spánkom „aby sa spalo“.

  • Spracované podľa knihy Plodnosť, cykly, výživa: Marilyn Shannonová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja patrím našťastie k tým maminám, ktoré majú doma dobrého spáča. Občas sa stane, že sa v noci zobudí, ale to väčšinou, keď mu idú zuby a aj to potom opäť zaspí. Takto dobre spával už od narodenia a od šiesteho mesiaca prespal celú noc. Má to zrejme po mne a po manželovi,lebo my sme spachtoši a radi si dlhšie pospíme.

  2. ja som netový zavislacik, takze spanok ide bokom a sups na mailiky alebo len na len take citanie slankov, skor sa to neda ako vecer, doma mam 23 mesacneho a 7 mesacneho drobceka….

  3. Váš komentár zwinker Razz smile SUPER KOMENTARE JA MAM 9MESACNEHO SYNCEKA A VERU SI NEPOSPIM IDU ZUBKY ,ALE TO PREJDE TREBE LEN VYDRZAT PA DASKA

  4. Váš komentár zwinker Razz smile SUPER KOMENTARE JA MAM 9MESACNEHO SYNCEKA A VERU SI NEPOSPIM IDU ZUBKY ,ALE TO PREJDE TREBE LEN VYDRZAT PA DASKA

  5. ja musím spať, lebo by som už dávno bola pod zemou, imunita v háji, psychika takisto a trávenie tiež…dostala som do daru deti, ktoré netreba uspávať, netreba naháňať do postele…pri mojej mušej konštrukcii by boli siroty

  6. Kohutiarova, ty srandujes. Ako mám spať pri dieťaťi, čo sa v noci budí tak asi každú hodinu a je hore 55 minút?smile)) no a potom cez deň samozrejme fungujem pre ostatne deti… Tak ak mne sa podarí niekedy v noci prespat 4 hodiny, a to hovorím o succte, nie o kontinualnom 4. Hodinovom spánku, tak mám dobrý deň.

Pridaj komentár