Adventný plánovač Vianoc

MikSa, takakika 0

Vianočné sviatky sú sviatky, na ktoré sa počas roka pripravujeme asi najdlhšie zo všetkých sviatkov.

Samozrejme, najdôležitejšie je môcť a vedieť prežiť vianočné sviatky v radosti, v láske, v pokoji, v zdraví a spolu v našich rodinách, v našich srdciach, mysliach, dušiach… (to si aj navzájom počas sviatkov prajeme) …

Je to však neraz ťažké pritom hluku a zhone naokolo.

Aby sme sa mohli stíšiť – plánujme…

Isté vianočné “materiálne” veci si môžeme v rámci svojich možností vopred pripraviť, aby sme nemuseli panikáriť na poslednú chvíľu a svojím stresom a nervozitou nenakazili ostatných členov rodiny. Aby sme na nič nezabudli, ponúkame pre inšpiráciu tento adventný plánovač vianoc.

Adventný veniec

Toho roku pripadá prvá adventná nedeľa na 1. decembra. Zapálime prvú sviečku na adventnom venci, a ten je aj prvou položkou v našom zozname vecí, ktoré treba buď kúpiť alebo sa vyhrať, vyrobiť. Na trhu sa nájdu kadejaké, aj s trendy farbami, ktoré letia každú sezónu iné, asi aby sme ich mohli po určení nového módneho tónu vyhodiť na smetisko dejín a na ďalšíkrát zase kúpiť onakvejší. Adventný veniec sa dá ľahko urobiť aj s deťmi. A na ten vám “módna polícia” nemôže nič:)

Adventný kalendár

Ak vás nebaví kupovať sladké varianty z obchodov, vyskúšajte sa dať na home made adventný kalendár vlastnoručnej výroby, kde si deti okrem drobných sladkostí alebo iných mini darčekov môžu nájsť krátke odkazy na úlohy, ktoré by mohli oni sami, alebo s pomocou nás dospelých, každý deň adventu splniť. Ako taký adventný kalendár vyrobiť?

Vianočná výzdoba:

Plynutie adventných dní, a najmä večerov, si môžeme spríjemňovať hrajkaním sa – s čačkami-mačkami vianočnej výzdoby nášho príbytku zvonku i zvnútra: 

môžeme kúpiť či vyrobiť vianočné dekorácie na (vchodové) dvere a okná do bytu, domu či do záhrady, ale tiež “inside” ozdoby na steny, vianočné sviečky.

Inšpirujte sa: Vianočné ozdoby s deťmi, Vianočná výzdoba inak, Prírodné vianočné ozdoby.

Vianočné pohľadnice

Ak sa nechystáte posielať len sms-správy a mejliky) – opäť to môžu byť vlastnoručne vyrobené vianočné pohľadnice alebo vianočné fotopohľadnice s Vašou fotkou, alebo aj “len” obyčajné kupované. Zásobte sa pomaly:)

Sviatok sv. Mikuláša a list Ježiškovi

Počas adventu je aj sviatok sv. Mikuláša, preto nezabudnime na mikulášske taštičky (čižmičky, ponožky, sáčky), zamyslime sa nad vhodným obsahom mikulášskeho balíčka (sladkosti, drobné hračky, ovocie, oriešky…). Dajú sa tiež vymyslieť kadejaké mikulášske dekorácie, čiapky….

V tento deň mnohé deti majú prácu s písaním listu Ježiškovi – dá sa aj na adresu 99 999 Ježiško. Aké listy Ježiškovi poslali deti mám z nášho fóra? Pri starších “bábätkách” možno bude Ježiško potrebovať k listu výkladový slovník

 

Vianočné upratovanie

Je to pre vás iba srandovný terminus technikus alebo máte vo zvyku prešacovať dom od podlahy, vytepovať koberce, vypratať skrine, umyť kvôli svokre okná, povysávať tyčinky spod autosedačiek a navoskovať auto? Tak potom máte určite plán, kedy začať, aby sa to hĺbkové čistenie do Vianoc stihlo. Niektorí si zvyknú na upratanie zavolať aj výpomoc. Asi najviac “zaťažení” vrámci upratovacej profesie bývajú kňazi v spovedniciach:)

Vianočná atmosféra

Niekomu ju vyčarí návšteva vianočných trhov s vianočným punčom alebo vareným vínom.

Niekoho naladí doma podmaz s vianočnými melódiami – ak sa od dušičiek vyhýba obchodným centrám:) Máte doma obľúbené vianočné CD? Spievate si s deťmi koledy? Naučme deti vianočné vinše. Alebo vinšujem vám, vinšujem

V adventom čase sa tiež naše príbytky rozohrievajú blikajúcimi sviečkami. Môže to byť aj betlehemské svetlo priamo z Betlehema od skautov, ak máte lampáš a prídete si poň do najbližšieho kostola.

Vianočný stromček

Niekto oživí v pivnici odpočívajúci umelý stromček, niekto chce kvôli atmosfére živý.

Viete, ako správne prevážať vianočný stromček autom?

Či živý, alebo umelý, nezabudnime na takú drobnosť, ako je stojan pod stromček.

Skontrolujme si, v akom stave máme vianočné ozdoby na stromček, či nám netreba niečo dokúpiť, prípadne si doma vytvoriť vlastné. Asi najjednoduchšie, ktoré zvládnu aj tie najmenšie detiská, sú obyčajné “home made” upečené medovníčky. Existuje veľa zaručených receptov, u nás vo fóre nájdete siahodlhú diskusiu, ako na mäkké medovníky.

Salónky, kolekcie, vianočné reťaze, anjelské vlasy, háčiky alebo ozdobné šnúrky na zavesenie, stuhy a stužky, ozdobu na špic, áno, a pod stromček Betlehem (a to by malo byť hádam všetko:)

Niektoré rodiny majú vo zvyku ozdobiť malým vianočným stromčekom aj hrob (rodičov, starých rodičov) na cintoríne.

Vianočná technika

Ak chceme vianočnú atmosféru zachytiť a zhmotniť pre ďalšie generácie, nezabudnime na plnú baterku a prázdnu pamäťovú kartu našej techniky. Urobme si tiež malú skúšku, či svietia svetielka na stromček, aby premiéra nebolela.

Darčeky

Kupujete priebežne počas celého roka alebo si to nechávate na poslednú chvíľu? Davovej psychóze sa dá vyhnúť napríklad tak, že si v papučkách prelistujete v našom e-shope alebo jednoducho darčeky vyhráte v našej vianočnej súťaži🙂

Už tradične sú témou vianočnej súťaže tipy na darčeky, tento rok v týchto kategóriach:

Ani minuloročné tipy na vianočný darček neboli na zahodenie. A čo sú odveci darčeky podľa našich fórových ľudí?

Ad hand made – dnes už nie je nič výnimočné, keď si aj darčekový papier, tašky, krabičky, menovky na darčeky vyrobíte sami doma. Ak nie ste tvorivý tvor, potom nezabudnite kúpiť.

Ako balíme vianočné darčeky?

TIP: majte v rezerve drobné vianočné darčeky na prípadné nepredvídané obdarovanie:)

Vianočné menu

Asi najľahšie vrámci tejto disciplíny je položiť na stôl vianočný obrus, prestrieť, poskladať vianočné servítky

Pred finále však musíme navariť, napiecť, pred varením a pečením nakúpiť, zásobiť komory, pred tým si sadnúť a napísať nejaký ten nákupný zoznam, ktorý nám zachráni v obchoďáku nervy aj peňaženku pri bezcieľnom odbiehaní regál sem, regál tam. Nehovoriac o tom, že náš chaos radi využijú v tlačenici šikovní zlodejíčkovia, lebo veď aj oni túžia po štedrých vianociach…

Zoznam spíšeme podľa toho, čo radi vidíme na tanieri. Každá rodina má to svoje štedrovečerné menu: niekto pokračuje v rodinných tradíciách, ktoré prenáša z detstva do svojej novej rodiny, iný má potrebu experimentovať a vymýšľať nie úplnú klasiku. Najčastejšie sa objavuje na stoloch kapustnica alebo rybacia polievka, kapor, pstruh, losos a klasický zemiakový šalát…

Vieme, aké sú vaše obľúbené vianočné recepty.

Ak hľadáte tip, čo na štedrovečerný stôl položiť najmenším deťom, tipy nájdete v komplexnom článku doktorky Babinskej, Vianočné menu pre najmenších.

My pre zmenu hľadáme tipy na vianočné menu pre deti s diétou. Ak máte tip, prosím, pošlite (marusia(at)rodinka(bodka)sk). Ďakujeme!

Adventný plánovač: nezabudnime na to najdôležitejšie

Ak sa budeme iba kŕčovito držať zoznamov a plánov, budú z nás iba dekoratéri, kuchári, pekári a vianoční marketéri. Pri našom plánovaní nezabúdajme na to najdôležitejšie. Nie je to forma, ale obsah – alebo na povzbudenie: vianočná verzia 1. listu Korinťanom.

Krásny advent!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár