Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet. Sú výrazy, ktoré by mali poznať aj tie najmenšie deti. Uľahčia nám potom každodennú realitu.
Shutterstock Súkromie Deti by sa mali naučiť, čo znamená toto slovíčko, preto by sme ho mali do slovníka zaradiť skoro a používať ho často a tiež im ho aj vysvetliť tak, aby mu rozumeli. Potom bude návšteva kúpeľne, či toalety výrazne jednoduchšia.
Oddych Každý z nás potrebuje oddych. Aj mamy, aj otcovia. V detskej hlavičke existujú iba dve možnosti: buď sa hráte alebo spíte, a tento výraz je niekde uprostred. Neznamená to, že dieťa má ísť spať, znamená to pokoj a ticho. A určite bude mať väčší úspech, ako keď dieťa posielame spať.
Čas v izbičke Toto je menej strašný výraz pre samostatnú hru, namiesto toho, aby sme dieťa presviedčali, prečo sa aspoň chvíľku nezahrá samé. Môžeme ho začleniť do dennej rutiny, zahrnúť čas, kedy sa dieťa bude samé hrať v izbe. Najprv to môže byť pár minút, potom môžeme čas postupne predlžovať.
Nežne Nežnosť nie je niečo, čo by mali deti len tak v sebe – možno ste videli, ako neobratne, možno až surovo, sa načahuje za susedovou mačkou alebo sa zaháňa rukou po psovi, či novom súrodencovi. Treba sa to naučiť, byť „nežný“ a musíme to často opakovať.
Krehké Gravitácia je čarovná vec a deti sa o nej občas musia stále presviedčať, tak hádžu veci o zem, lebo rozbité kúsky sú dôkazom, ako fungujú veci. No deti sa tiež musia naučiť, že nie všetko môžu držať v rúčke, nie všetko môžu chytať. A toto je užitočný výraz.
Nie, ďakujem Ak sa cudzie dieťa správa „škaredo“ k tvojmu, napríklad ho sáče alebo berie mu hračky, nauč ho slovíčko „Nie, ďakujem.“ Je to vlastne o dosť priateľskejšia verzia ako „Nie, prestaň.“ A taktiež umožňuje dieťaťu mať kontrolu nad vecami.
Zamrzni Namiesto výkrikov Stoj, či Stop, keď dieťa uteká tri metre pred nami, je slovíčko „zamrzni“ celkom čarovné a funkčné – dieťa sa naozaj hneď zastaví. Je to pre neho hra, ale naučí sa tak jedno dôležité pravidlo o bezpečnosti.
Natrénujte si tento výraz doma, keď pobehujete alebo tancujete. Poviete „zamrzni“ a dieťa musí ostať v rovnakej polohe. Táto hra sa deťom páči a potom sa dá dobre použiť aj keď ide o bezpečnosť na ceste, či parkovisku.
Loading...