ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Zo životaVaše príbehy

Ani Mikulášovia už nie sú, čo bývali

 Lexi   05.12.2015   0

Už celé týždne sa dobré sestry chystajú prezradiť najmladšiemu bratovi krutú pravdu o tom, kto v skutočnosti nadeľuje sladkosti do čižmičky a darčeky pod vianočný stromček.

Ja sa ich snažím presvedčiť, aby sa zľutovali a ešte aspoň rok nechali malého brata snívať blažený sen o zázračných bytostiach a ich daroch.

iStock

 

V hektickom predvianočnom čase sú Mikuláš aj Ježiško mojimi účinnými výchovnými poradcami a iba ich autorita zabezpečí, že krpček ide bez odvrávania spať, zúbky si umýva nielen zľava doprava, ale aj zhora nadol a celkovo sa snaží správať poslušne, ba až vzorne.

Mikuláš mi robí starosti

S Mikulášom a jeho tajomným poslaním mám však z roka na rok väčšie a väčšie starosti. Nejde iba o to, že na nás vyskakuje z televíznych reklám a výkladov obchodov už od konca októbra.

Ale všetci tí Mikuláši, ktorí sa z marketingových dôvodov vyroja osobne už niekoľko dní pred oficiálnym dátumom a rozdajú deťom toľko sladkostí a zážitkov, že im ten domáci nočný tajomný muž, ktorý sa prikradne za okno piateho decembra, keď už dobré deti dávno spia lebo ich unavilo leštenie čižmičiek, môže v nádielke sotva konkurovať.

Ani tí Mikulášovia nie sú, ako bývali

Na minuloročnej Mikulášskej Párty v našej škôlke (tak znela pozvánka na nástenke, ktorá nás týmto novodobým spôsobom pozývala na klasickú predvianočnú rodičovskú besiedku s detskými výkonmi v recitácii a speve) si deň pred skutočnou nádielkou od rôznych dobrôt deti tak príšerne pokazili žalúdky, že viacerí rodičia museli vlastnú mikulášsku nádielku zredukovať na diétnu horkú čokoládku a ryžový odvar na úpravu stolice.

Mikuláš, ktorý sa besiedky osobne zúčastnil, bol sprevádzaný hromadnou tlupou čertov zo spriatelenej strednej školy - asi preto, aby sa s nádielkou sladkostí na ulici potme nebál. Čerti si na strašení v našej škôlke dali záležať, aj keď objektívne treba povedať, že k slzám väčšinu detí dohnal už len pohľad na robustného a huhlavého Mikuláša.

Vrcholom mikulášskych omylov bolo vystúpenie, na ktoré sme narazili cestou domov na mikulášskej oslave, ktorú na námestí organizovala naša mestská generalita. Účinkovala na nej „Čertica Berta so svojou zimnou show“, ktoré nemala ďaleko od vystúpenia tanečníc v nočnom bare.

Z mikulášskych osláv v škôlke, v supermarkete a na námestí sme išli takí nabalení sladkosťami, že tie posledné, ktoré čakali za oknom, bledli závisťou.

Mikuláš tak inak

S mikulášskym príbehom sme sa tento rok teda rozhodli pre celkom novú tradíciu. Večer sme sa s deťmi porozprávali o tom, že tajomná nočná nádielka je vlastne odkaz, ktorý nám v príbehu Mikuláša vraví, že máme pomáhať iným – nadviazať reťaz dobrých skutkov.

Podľa jednej z legiend Mikuláš využíval peniaze bohatého otca na vykúpenie detí z otroctva. Bol však plachý, a tak vhadzoval zlato do domu oknom alebo komínom, často do detských topánok, ktoré tam stáli.

A preto sme si pripomenuli, že okolo nás sú deti, ktoré nemali toľko šťastia, aby sa mohli večer doma, s mamou a ockom a svojimi súrodencami tešiť z toho, čo im Mikuláš ráno nadelí.

Mikuláš býva zobrazovaný s tromi meštekmi, tromi zlatými prútmi, tromi vreckami, tromi chlebmi, tromi kameňmi alebo s tromi zlatými jablkami. A tak aj my tri sladkosti z našich balíčkov dnes zanesieme tam, kde potešia iné deti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised