Mocný príbeh: mama, ktorej zomrelo bábätko, darovala 350 litrov materského mlieka

Annie 0

Amy sa so svojim mužom spoznala a zaľúbila ešte na strednej škole, majú dvoch krásnych chlapcov, 8 a 2,5 ročného.

Medzi nimi však chýba prostredný braček Bryson, ktorého srdiečko prestalo biť v 20. týždni tehotenstva. Amy bola zo straty bábäta zničená, celkom na dne. No nikto ju nepripravil na to, že po pôrode mŕtvonarodeného dieťatka sa jej bude ďalej tvoriť mlieko.

iStock

„Po pravde, povedali mi, že to bolo príliš skoro, aby sa mi vôbec začalo tvoriť mlieko, čo bol však veľký omyl. Niekoľko dní po pôrode boli moje prsia tvrdé ako kameň a mlieko z nich vytekalo. Nikto mi nespomenul možnosť, že by som mlieko mohla darovať,“ hovorí Amy, ktorej lekári ponúkli lieky, aby zastavili laktáciu.

„Vedela som, že si mlieko nemusím odsávať, lebo dojčenie je založené na vzťahu dopyt – ponuka. Ale mala som takú strašnú bolesť, že som sa rozhodla odsať iba tú trošku, aby som uvoľnila napätie a bolesť v hrudníku. Iba za niekoľko minút som na prvýkrát odsala 177 mililitrov kolostra. Cítila som veľkú úľavu,“ hovorí Amy.

A to nielen fyzickú, ale aj emocionálnu:

„Kým som si odsávala mlieko, cítila som veľkú blízkosť s Brysonom, a to mi pripomenulo, ako veľmi som milovala tie chvíle, keď som kojila môjho staršieho syna.

Nemohla som dať svoju lásku, ani mlieko Brysonovi, lebo tu nebol. Ale mohla som vyjadriť svoju lásku k nemu tým, že darujem jeho mlieko. Bolo to veľmi ozdravujúce.

Cítila som, že odsávanie mlieka na Brysonovu pamiatku je správna vec. Každý život má zmysel, aj život môjho syna. Rozhodla som sa, že takto vyzdvihnem význam existencie jeho života,“ povedala Amy.

Najcennejšie mliečko

Amy sa rozhodla, že svoje materské mlieko daruje a kým preverovala mliečne banky, zistila, že Brysonovo mlieko je potrebnejšie, ako si vôbec myslela. Práve tým, že bol Bryson narodený tak skoro, mlieko bolo špeciálne bohaté na výživné látky, určené práve nedonoseným bábätkám.

„Také mlieko sa považuje za cennejšie, zdravšie od materského mlieka, ktoré sa vytvorí po pôrode bábätka narodeného v termíne. Prax v mliečnych bankách je spravidla taká, že kombinujú mlieko od troch alebo viacerých darcov, ale Brysonovo mlieko zobrali zvlášť a dali bábätkám, ktoré ich najviac potrebovali.

Je to až neuveriteľné, aké bolo jeho mlieko fenomenálne. Odsávala som mlieko každý deň osem mesiacov. Predstavte si, koľko životov zachránilo skoro 350 litrov môjho mlieka,“ povedala Amy.

„Hoci som smutná, moje srdce je plné materinskej hrdosti, keď rozprávam jeho príbeh. Prostredníctvom svojej bolesti som našla vďačnosť a moja vďačnosť rastie. Naučila som sa v každej situácii nájsť zmysel, hoci býva často ukrytý. Mohla by som o ňom rozprávať stále.“

 

Každý život má zmysel

Amy prostredníctvom svojej Facebookovej stránky „Donating through grief“ pomáha a poskytuje podporu mamám, ktoré sa nachádzajú v rovnakej situácii ako ona.

Snaží sa robiť osvetu, aby sa predčasne narodeným bábätkám dostalo čo najviac materského mlieka, ktoré v ich prípade zachraňuje život a mala by byť vnímaná ako medicínska intervencia rovnako ako napríklad ventilátor.

phillyvoice.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár