Náš “pôrodný” príbeh sa odohral v Minnesote, kde som absolvovala aj tehotenské poradne. Čo sa týka testov, vyšetrení počas tehotenstva boli rovnako časovo organizované ako tehotenské poradne na Slovensku, avšak v iných “ľudských rozmeroch”. A navyše tento krát bol do poradní zasvätený aj otecko- manžel ich so mnou absolvoval všetky. Poradne sa striedali raz s lekárkou a raz s pôrodnou asistentkou. ( Nakoľko som mala možnosť vybrať si či chcem byť ošetrovaná lekárkou, alebo lekárom zvolila som si lekárku, čo bolo akceptované počas celého tehotenstva.)Vždy mi venovali 35 až 45 minút a sústreďovali sa hlavne na moje obavy a pocity, vyčerpávajúco odpovedali na moje otázky, ktoré som si vždy pripravila na papier a vysvetlili mi výsledky testov a vyšetrení. Musím vyzdvihnúť pre mňa osobne neoceniteľný fakt – zachovanie diskrétnosti a intimity počas poradní. Vždy som mala pocit, že jednám s rovnocenným partnerom. Nakoľko tehotenstvo prebiehalo s určitými komplikáciami už v 23. týždni som si vyplnila registračný formulár do nemocnice. Pôr. asistentka (PA)ma poprosila, aby som si do ďalšej poradne spísala pôrodný plán, ktorý potom so mnou predebatovala a zaregistrovala ho do mojej zdravotnej dokumentácie. Pôrod naozaj nastal skôr, ale vydržali sme to aj napriek komplikáciám až do konca 37. týždňa, čo sa už pokladá za pôrod v normálnom termíne.
Do nemocnice sme prišli o7.30 večer. Prijala nás pôrodná asistentka a uviedla nás do malej prijímacej izby s posteľou a monitorovacím zariadením. Nechala nás 10 minút, aby sme sa pripravili a aby som sa prezliekla. Na vyšetrenie som nemusela s bruškom a v bolestiach vyliezať na vyšetrovací stôl, ale kontrola v akom štádiu je pôrod prebehla na posteli. 3 cm ma sklamali, pretože tie už zaregistrovala lekárka pred dvoma týždňami počas poradne. Spýtala sa či mám pôrodný plán. V ňom som uviedla, že nechcem byť bezdôvodne dlho monitorovaná a chcem mať čo najviac pohybu a voľnosti. Dohodli sme sa na 20 minútovom monitorovaní, čo ešte nebol problém lebo bolesti boli zvládnuteľné. Presne o 20 minút mi prišla odpojiť pásy a potom sme sa s manželom prechádzali po pôrodnom cenre. PA na príjme nám povedala kde majú nápoje pre prípad, žeby som potrebovala tekutiny. Bola milá, starostlivá a pôsobila pokojne. Ubezpečila ma, že kedykoľvek si mám žiadať čo potrebujem!
Prechádzanie po pôrodnom centre mi výrazne pomáhalo, kontrakcie silneli a prichádzali čoraz častejšie. Počas kontrakcií som sa zavesila na manžela, alebo som si čupla. Keď som cítila potrebu oddýchnuť si, vrátili sme sa na izbu a ľahla som si. To mi však dlho nevyhovovalo, potrebovala som sa hýbať. Okolo 21.45 kontrakcie zosilneli tak, že už som nemala odvahu a
ani chuť prechádzať sa. Požiadala som PA o vyšetrenie, chcela som vedieť ako postupuje pôrod. Dopracovali sme sa k 6 cm za niečo vyše 2 hodiny, takže to postupovalo celkom rýchlo.
Nastal čas prejsť z príjmu na pôrodnú izbu. Ešte počas pobytu na príjme sa mi prišli predstaviť dve lekárky, ktoré mali službu a v prípade komplikácií som sa s nimi mohla stretnúť, hneď ma oslovili menom. Jedna z nich urobila kontrolný ultrazvuk či je bábätko naozaj správne otočené, žiadna z nich ma nevyšetrovala. Toto bol príjem. PA z príjmu ma odviedla na pôrodnú izbu. Kontrakcie takmer neodchádzali, no od posledného vyšetrenia ubehlo iba asi 15 minút. Ak som písala, že PA na príjme bola milá a pokojná tak na pôrodnej
izbe ma čakal anjel. Pripravovala všetko potrebné na izbe a ja som kontrakcie zvládala občas zavesená na manželovi, občas kľačiac pri posteli. Mala som však dojem, že už mi nedávajú žiadnu prestávku a navyše začala som cítiť tlak. PA sa ma snažila upokojiť, bola stále milá,
usmiata, navrhla mi sprchu alebo uvoľňujúci kúpeľ. O vyšetrenie som nežiadala, veď pred 20 minútami sme boli pri 6 cm, takže som ju poprosila o kúpeľ. Epidurál a ani žiadne medikamenty som nechcela a ani mi nič nebolo ponúkané, pichnuté či podané. Pre epidurál som sa mohla rozhodnúť v ktoromkoľvek momente. PA mi pripravila kúpeľ a pomohli mi s manželom prejsť do kúpeľne, vyzliecť sa a PA ostala pri mne kľačať pri vani. Stále sa mi milo prihovárala a povzbudzovala ma. Ako som do vane vstúpila, zacítila som horúcu vodu
akú si rada robievam doma, ale v tom ako som si sadla do vane prišla silná kontrakcia. Jediné čo ma vtedy napadlo bolo “rýchlo von z vody, je to tu!”.
Pocit tlaku ma však presvedčil, že z tej vane nevyjdem “celá”. Pokúsila som sa pretočiť vo vani na “štyri”. Myslela som, že keď ma PA s manželom chytia pod pazuchy, dostanú ma von z kúpelne. No z tejto polohy som sa už nedokázala nikam dostať ani im povedať čo zamýšľam. PA sa ma spýtala či chcem aby ma skontrolovala. Dokázala som prikývnuť. PA požiadala manžela aby zavolal na pomoc sestričku, že hlavička už prechádza von a na pôrodnú posteľ sa nedostaneme. Práve keď sa vrátil do kúpeľne so sestričkou, uvidela som
pod sebou hlavičku a na ďalší tlak celé maličké telíčko v rukách PA. Zaliala ma neuveriteľná úľava a pocit šťastia. Sestrička – pomocníčka prišla už so všetkým potrebným na prestrihnutie pupočnej šnúry, čoho sa ujal manžel. Prestrihol ju a našu dcérku spolu odniesli do izby. PA mi pomohla vyjsť z vane a prejsť na pôrodnú posteľ. Dcérku utreli, nekúpali ju, prezreli a ošetrili za prítomnosti manžela a pri mne na pôrodnej izbe, nikam mi ju neodnášali. Prišla lekárka ,(ktorá mi na príjme robila ultrazvuk) s lekárom k pôrodu placenty a kontrole popôrodných poranení, asi o 22.30. Tento krát si pamätám pôrod placenty (čo si z prvých dvoch pôrodov vôbec nepamätám). Obišla som bez vonkajších trhlín.
Po pôrode placenty mi dcérku priložili “telo na telo” (v pôrodnom pláne som tento postup mala samozrejme naopak, ale vzhľadom na to, že pôrod nastal neočakávane vo vani sme sa prispôsobili situácii). PA nás s úsmevom pozakrývala a obložila vankúšmi, pozhasínala prebytočné svetlá okrem jedného tlmeného a nechala nás všetkých troch spolu bez vyrušovania. Úžasná chvíľka, kedy sme sa mohli na seba pozerať a zoznámiť sa s drobčekom.
Všetci nám zagratulovali a ani neviem ako sa potichu povytrácali z pôrodnej izby. Ostala s nami len naša milá a starostlivá PA, ktorá mi priniesla večeru a džús a potom si v kútiku izby vypisovala papiere a občas sa spýtala či ma môže skontrolovať, či sa cítim dobre, alebo či niečo nepotrebujem. Po vyše hodine mi pomohla osprchovať sa a prezliecť do čistého. Manžel zatiaľ ostal s dcérkou. Po dvoch hodinách nám znovu zagratulovala a rozlúčila sa so slovami “ďakujem, že ste priviedli na svet také nádherné bábätko”.
Manžel ostal pri nás celú noc a v podstate s nami strávil väčšinu pobytu v pôrodnici. Ráno odbehol domov pre deti, ktoré mohli so mnou a čerstvou sestričkou na izbe ostať koľko chceli, návštevné hodiny neboli nijako obmedzené. Asi 36 hodín po pôrode som išla domov na moju žiadosť. Vôbec nikto s tým nerobil žiadny problém. Ja sa cítim a zotavujem lepšie v
domácom prostredí. Spali sme koľko sme chceli a jedli sme keď sme chceli. Tri dni po pôrode sa u nás doma zastavila zdravotná sestra či sa nám darí dobre a či nemáme žiadne problémy- skontrolovala a odvážila maličkú.
Ešte chcem dodať, že v tejto pôrodnici pôrody do vody nerobia a ani som ho neplánovala. Život však prináša náhody a aj nehody, a každý pôrod je určitým spôsobom nevyspytateľný, ale aj jedinečný. Je ťažké každej žene vnucovať jedinú “pôrodnú predstavu”. Viac ako vodu však oceňujem polohu, pri ktorej nedochádzalo k priamemu tlaku na hrádzu. Vo svojom pôrodnom pláne som uviedla, že ak si to okolnosti nebudú vyžadovať (rodiť v ľahu na chrbte) chcem porodiť v polohe v akej mi to v danom momente bude vyhovovať.
V čom bol pre mňa tretí pôrod iný?
(Počas predošlých tehotenstiev a pôrodov bola informovanosť nulová. Aj napriek môjmu záujmu lekár “nemal čas”, ani ochotu na odpovede či poskytovanie akýchkoľvek informácií.)
Hovorí sa, že materinská láska je úžasný a najsilnejší cit a dodá vám energiu prekonať čokoľvek pre vlastné dieťa. Áno, ale koľko tej energie žena stratí pri prekonávaní “ťažkých pocitov” a zabúdaním na pôrod keď príde ranená na duši z pôrodnice? Tento krát som všetku lásku, city, energiu mohla “plne investovať” do rodiny a nemusela som z nej ukrajovať na “vyrovnávanie sa so svojimi depresiami a zabúdanie na pôrod”. Aspoň raz z troch životných
príležitostí som mohla pocítiť aké je to byť žena -človek a precítiť pôrod. Nebyť “kus”, ktorý má mať vec čo najskôr za sebou a potom sa učiť naň zabúdať. Aspoň raz som mohla pocítiť
silu tohoto momentu, svoju jedinečnosť v ňom a nemusela som sa pasovať s pocitom, že som niekoho v pôrodnici otravovala.
Lekár, či sestra v pôrodnici zažijú tisícky pôrodov za život a nemajú dôvod si ich uchovávať v pamäti. Ale jedna žena ich zažije len jeden, dva, či tri za celý život a žije nimi poznačená do konca svojho života. Človek, ktorý manipuluje s intimitou iného človeka si musí predsa byť vedomý, že tým pádom narába s najkrehkejšími citmi a psychikou človeka
a následky sa nikdy dokonale nezmažú z podvedomia. Preto je zarážajúce v akej miere sa medzi profesionálmi táto stránka ľudskej bytosti, ženy, prehliada a pôrod sa odľudštil čím v mnohých konkrétnych prípadoch nenávratne stratil svoju krásu, čaro a moc.
Nedovolila som si a ani si nedovolím hodnotiť odborné postupy nutné v patologických situáciách. Neodvážila by som sa rodiť bez prístupu lekárskeho zásahu v prípade patologickej situácie. Ak si však dovolím vysloviť kritiku na základe vlastnej skúsenosti, tak je smerovaná k atmosfére aká sa rodiacim ženám v pôrodniciach vytvára, ako sa so ženou jedná a zaobchádza, ako sa manipuluje s jej citmi a ako sa k nej personál v tejto pre ňu takej ťažkej a zároveň krásnej, a jedinečnej chvíli správa.
To nevyváži žiadny farebný box, žiadne materiálne vybavenie ani špičková technika.
Prajem všetkým mamičkám a budúcim mamičkám veža šťastia, lásky, nádherných a nezabudnuteľných chvíľ v živote so svojimi ratolesťami.
Sandra
Dakujem Luba z PP. Ja som sa sem pozrela len nahodou asi po pol
roku. Ani dnes by som nezmenila jedine slovo a jedinu myslienku. Na napisanie “svojho porodneho pribehu” som si nechala dostatocny casovy odstup, aby som cely porod nehodnotila pod silnym emocionalnym “poporodnym” dojmom. Je to to najkrajsie co ma v zivote mohlo stretnut a ta najucinnejsia terapia na zazitky z predoslych dvoch porodov. Nasa malicka ma dnes uz 2 roky a stale si s manzelom povieme “aha, toto si mal pocas porodu na sebe oblecene”, alebo si pozerame album – scrapbook – kolaz zostavenu z fotografii z nasho pobytu v porodnici. Dodnes nam tieto spomienky dokazu vytriet z mysle vsetky zivotne problemy. A krasne spomienky mame na posledne mesiace tehotenstva, deti aj manzel malovali tehotenske brusko farbami na telo a tak nase babatko bolo raz tekvica, inokedy slniecko a raz aj basketbalova lopta. Ked vidi mala tie fotky dnes tak vykrikuje “ball!”. Takze ak sa chystas mat babatko vrele odporucam. Prajem vsetko dobre.
dakujem sandra za uzasny pribeh (az teraz som sa k nemu dopracovala). ja nemam slzy na krajicku ako martinka, ja totiz placem. len pred dvoma hodinami som sa rozpravala s jednou mamickou, ktora rodila tu , u nas na slovensku, dokonca v porodnici, ktora je “k zenam lepsia” a aj po 8 mesiacoch pôrod pocituje ako nesmiernu traumu. nie fakt, ze bolel, ale fakt, ze lekar sa spraval neuctivo a citujem: len krical a nadaval a absolutne nebral ohlad na nejaku intimitu alebo moje nazory. ani dalej nepisem,lebo sa mi normalne trasu ruky. pevne verim, ze tato mamicka pojde a povie o tom niekomu – ako si oni radi sami sebe hovoria – kompetentnemu. neustale sa vystatuju tym, ze ONI su zodpovedni za dieta aj matku ale zabudaju na to, ze nielen po fyzickej ale i psychickej stranke nesu zodpovednost. je to presne tak, ako pises – to nevyriesi farebny porodny box atd… len sa cudujem, ze sa este stale nik neopytal zien, co naozaj chcu a nepripravil nejaku sukromnu porodnicu kde mozeme “rodit normalne ako ludia”. zisky by mal nekonecne. hrnuli by sme sa tam ako svaby. dalsie asi poletim rodit do ameriky. 🙂
Pisem sice neskoro ale az teraz som objavila tento clanok.Az som mala slzy na krajicku.Naozaj tu v amerike rodit je super.Ja som sa tesila do porodnice,vedela som,ze bude pri mne moj manzel,ktory vlastne bol pri kazdom vysetreni,moja lekarka-ktora bola proste uzasna.Mila,vzdy usmiata,bavili sme sa ako kamaratky.Mala som velmi dobru zdrav.sestricku,pekne sa o mna starala.Nikdy v zivote ma nikto tak neobletoval ako personal v nemocnici.Je toho vela na pisanie,ale je pravda,ze tu je pristup lekarov iny-ludskejsi.A myslim si,ze kazda zena,ktora sa chysta dat novy zivot si zasluzi respekt a uctu.Ja som odchadzala z nemocnice so slzami v ociach,az som sa hambila pred manzelom,ale naozaj som bola dojata z takej krasnej starostlivosti.Takisto dufam,ze slovenske zdravotnictvo sa spamata a zacne sa spravat ludsky,zasluzime si to
Velmi dobre sa Ada pozname :-))!
Ja som tiez v state WA a mala som to stastie, ze sa nas prvy syn narodil tu. A hoci som nemala az taky idealny porod (prijimaci personal nebol az taky pozorny a najtazsiu fazu som pretrpela sama, bez toho, aby som vedela, ako som daleko), poporodna starostlivost sa nedala zaplatit. V oktobri cakame druhe, tentokrat mam noveho lekara a aj novu nemocnicu a pevne verim, ze sklamana nebudem. Nemam svoje skusenosti s cim porovnavat, kedze na SK som to nemala moznost zazit, ale vobec ma to netrapi. Je mi len luto, ze u nas ten ludsky faktor a pristup k pacientkam/rodickam je taky, aku je. Nech sa to co najskor zlepsi.
Kathie, ak chces, ozvi sa, kde vo WA si??
Trosku z ineho sudka. Porod ma este len caka a tak sa aspon mozem podelit o svoje skusenosti z tehotenskej “poradne” tu v Australii. Zakazdym mam pocit ze lekara otravujem, ma totiz vyhradene na kazdu pacientku maximum 10 minut. Ked som prisla s tym, ze chcem normalne tehotenske vysetrenia napr. na Down syndrom tak bol vyvaleny, ze naco, ked sa to v nasich rodinach este nevyskytlo. Taktiez na mna ziral ked som chcela 3D ultrazvuk. Musel lovit v pamati kde to asi mozu robit a ked som sa pytala na specializovanom pracovisku v nasej sukromnej nemocnici kde ultrazvuky robia, taktiez nevedeli. Podotykam, ze napriek sukromnemu poisteniu si vsetko clovek hradi sam, resp. sukromne poistenie je mu nanic takze poslat niekoho na ultrazvuk nic lekara nestoji. Keby mi rodina nepoposielala knihy a la Nase dite tak neviem, nemala by som takmer ziadne informacie co sa so mnou a vo mne deje. Potesucejsia bola navsteva v nemocnici, ale kym som sa na nu dostala, uz by som zmeskala vsetky testy. Tam som zazila konecne normalny pristup, zavalili ma kopou materialov a odpovedali na moje otazky. Mozno si poviete, ze mam zmenit lekara, ale nechce sa mi nikde daleko a komplikovane dochadzat a tento je jediny v nasej stvrti. Takze to vydrzim, ale akonahle sa objavi iny, idem k nemu. Tymto som chcela prispiet k tomu, ze niektore veci su v zahranici lepsie a niektore nie, bohuzial porod a tehotenstvo zostava stale emocnou loteriou v rukach zdravotnickeho personalu.
Krasa!!!! Nadhera! Rozplyvam sa! V dnesnej dobe coraz viac zien tuzi rodit doma. Podla mna to nie je spravny postup. Spravne riesenie je rodit pod adekvatnym dozorom v porodnici, ale s LUDSKYM pristupom a patricnym sukromim!!!!! Tak, ako to zazila Sandra. Som zvedava, kedy sa prebudi slovensky porodnicky personal – cest vynimkam. Mozno by bolo dobre, keby si Sandrin clanok precitali niektori lekari, alebo sestry….Ved tu nejde o nic nadstandardne. Pan Boh dal kazdemu z nas usta na usmev a jazyk na mile slovo, ze?
KATHIE, aj pre mna malo tehotenstvo tu uplne iny raz. Kym na SK ma pocastoviali niektore zname poznamkou ci neuvazujem o potrate!, alebo “naco mi to je”, tu nam kazdy srdecne zagratuloval, oslavovali a nosili nam darceky. Tehotenske poradne na SK boli nieco z coho sa mi dvihal zaludok zakazdym vysetrenia zospodu, lekarka mala v ordinacii pocas vysetrenia naraz aj 3 zeny, bola naladova, obcas kricala, nadavala, nic nam neoznamila, do tehotenskej knizky vsetko zapisovala po latinsky a nikdy nemala cas zaoberat sa mojimi otazkami ci pochybnostami. Tie sa casto ani nedali vyslovit kedze vnutri boli aj ine tehotne zeny.
Aj mna trapilo chvilu poznamky v diskusiach, ze zeny popisujuce skusenosti zo zahranicia sa “iba chvascu” a vahala som ci sa dam na pisanie “toho nasho pribehu”. Rozumny clovek ale vie, ze to tak nie je. Prave naopak, vdaka nim som sa dozvedela spustu informacii, moznosti co sa da a co sa neda, vdaka nim sa da ziskat prehlad moznosti a hlavne predstavu co by som chcela. Aj toto je totiz sposob ako ziskat informacie pre porovnanie si moznosti u nas na Slovensku a niekde inde. Az potom ked sa nam otvoria oci co je mozne inde vyzreje v nas (zenach) predstava ake zmeny by sme vlastne v porodnictve prijali.
Dakujem velmi pekne za vsetky blahozelania a gratulacie.
MARTINKA Z MT am, ja to volam ani nie satisfakciou, ale terapiou. Nebyt tretieho porodu takeho ako bol, v zivote by som nepovedala ako razantne dokaze zmenit zivot zeny “normalny” pristup v porodnici a dostojny porod. V kutiku duse ma vsak vzdy bude mrziet, ze dva krasne momenty sme nenavratne stratili a to vo svojej rodnej krajine. Dlhe roky som mala v podvedomi zafixovane, ze porod je nutne zlo, obet za to, ze mame krasne babatko. Az teraz som pochopila, ze tehotenstvo a porod nie je obet zeny pre dieta, ale to najkrajsie obdobie, ktore zena vo svojom zivote moze prezit.
JANA + DANINKO, ta veta ma takmer omracila ked som ju pocula z ust PA, bol to uzasny protiklad k poznamke “Tak a mame to za sebou”. Ked sa nam narodila tretia dcerka strasne som to NECHCELA mat za sebou, zopakovali by sme si to s manzelom aj hodinu po porode.
SILVIA77,pre vsetky zeny si zelam a verim, ze sa to zmeni aj u nas na SK a zeny budu mat slobodu v o vybere a moznost rozhodnut sa. Od znamych viem, ze ani v usa a v Kanade to taketo nebolo vzdy. V Kanade sa to vraj zmenilo asi pred 30 rokmi, v usa este skor, mozno je tomu uz aj 40 rokov. Celkom ma zaujima ako to tu prebiehalo a ako rychlo sa tu udiali tieto zmeny v porodnictve, zacala som si to zistovat.
KATHIE, gratulujem k ocakavanemu babatku, prajem Ti aby ste obaja boli zdravi a aby si porod prezila tak ako si predstavujes. Dufam, ze sa to tu na jesen docitame.
Neuverite, ale celu dobu, co som to citala, som plakala od dojatia… gratulujem!
Sandra z celeho srdca gratulujem!!! Dakujem, ze si napisala svoj uzasny zazitok! My ocakavame nasho prvorodeneho (vieme, ze to bude chlapcek) zaciatkom augusta a pride na svet tiez za oceanom, v state Washington. Ja uz ani nikomu nepisem a nerozpravam ake fantasticke tehotenstvo vdaka personalu gynekologie mam, hlavne samozrejme vdaka ich pristupu – lebo nakoniec aj tak vacsina ludi mi na to povedala, ze sa len chvalim. Vravim, ze tu by som chcela byt tehotna stale :-))). Velmi sa na porod tesim, prave na poslednej kontrole moj porodnik s nami zacal preberat podrobnosti a moje predstavy o porode. Zakazdym je to mila, rovnocenna diskusia, maximalne zohladnuju vo vsetkom moje aj manzelove poziadavky. Vsetkym mamickam, by som taketo zazitky dopriala a to bez vynimky.
Rodit takto nejako by som si zelala aj ja a posledny porod Ti uprimne zavidim. Ja len dufam, ze coskoro sa aj u nas podari vybudovat centra, kde je aj vybavenie, no najma slobodna volba rodicky (pokial nejde o komplikaciu ohrozujucu zivot rodicky alebo dietata) pocas celeho porodu a skutocna ochota personalu. Vsetko dobre.
Ahoj Sandra,
tak sa ti to podarilo výstižne porovnať. Ozaj by si to mala poslať aj do tlačených médií, je to poučné nie len pre lekárov, ale najmä pre ženy, lebo ak sa niečo také dá vonku, musí sa to dať aj na Slovensku. Ak to lekári sami neponúknu, ženy budú aspoň vevdieť, že sa niečoho podobného môžu dožadovať.
Sandra, gratulujem! K dcérke aj k takému peknemu porodu. Je skvele, ze si to tak podrobne a vystizne popisala. Aj som si pri tom poplakala. Aky to protiklad k otvorenemu listu Martiny! Fakt by to bolo dobre aj niekde inde zverejnit.
najprv gratulujem k utešenému bábetku, a všetko naj do života. Už aj ja pri 2 porode budem “múdrejšia” a určite si spíšem pôrodný plán. Aj ked sa na svoj 1. pôrod sťažovať nemôžem, tiež ma prijímala PA anjel, a počas celej doby sa o mna starala, bol aj manžel pri mne, aj dalšie sestričky boli zlaté, o doktorke ani nehovorím. Jedno čo mi chýbalo bolo aspon sa kúsok napiť, ale aspon doktorka mi občas zvhlčila pery. Takže dúfam, že pri tom 2 to bude zase o niečo lepšie. A to všetko prebehlo uplne zadarmo. Žiadna obálka, žiadne fľašky. Rodila som v STarej Ľubovni.
Sandra, blahozelam k dcerke!!!!!
To, co si popisala, je uplne genialne, podla mna takto by to malo vyzerat vsade. Vazeni zdravotnici, citajte pozorne a naucte sa to naspamat! Veta – “ďakujem, že ste priviedli na svet také nádherné bábätko” – plne vystihuje, co sa pri porode deje a preco by mal vlastne zdravotnicky personal skladat kazdej mamicke poklonu a vychadzat jej v ustrety. Ziadne take, ze to odrodi lekar(ka)…
Este raz, blahozelam a zelam celej rodinke vsetko dobre! ;o)
Sandra, jednoducho MNAM!!!
Normalne mi zvlhli oci, ked som to citala – citlivy pristup personalu, Tvoja pohoda, velke rodinne stastie prezivane spolu a dostojne… jajaj, kedyze to bude samozrejne aj na SK?
3. porod bol pre Teba velkou satisfakciou za predchadzajuce 2 – bodaj by vsetky zeny-matky mohli nieco take zazit!
Drzim palce!
Nepouvazujes o poslani do nejakeho casopisu?
Sandra, pekne, pekne, Tesim sa s celou Tvojou rodinou. Ja som tiez mohla mat dvoch starsich synov na sestonedeli, ked sa nam narodila dcerka minuly rok, ze je to na nezaplatenie ? Tiez som si vtedy uvedomila, co znamena slovo – som stastna. Daj malej pekny boztek a opatrujte sa !
Sandra, blahozelam k babetku a zelam do buducna vela radosti a stastia. Nech sa dari celej Vasej rodinke.
Krasne ste to napisala a v kutiku duse tisko zavidim ze ste mali moznost porodit svoje dietatko v takom prijemnom prostredi a za takychto podmienok. Dufam, ze sa aj u nas na Slovensku zacnu “hybat” lady aby tieto krasne nicim nerusene chvile z narodenia dietata mohlo prezivat ovela, ovela viac mamiciek.