Dobrou knižkou je ťažko niečo pokaziť. Pekná kniha poteší väčšinu detí, aj tie najmenšie. Kniha je (relatívne) dar s „dlhšou trvanlivosťou“, ba dokonca tie najlepšie prežili celé generácie. Rada by som tu spomenula práve takéto obľúbené knižky, detské evergreeny, ktoré by mohli viesť rekordy v ich čítaní a kupovaní hádam aj niekoľko desaťročí.
Kto by si nespomínal na krásny príbeh „Moj Miska“ – Môj Macík, ktorý v ruskom podaní vyšiel v roku 1952 v Moskve a ktorý veľmi dobre prebásnila Mária Rázusová-Martáková ešte v roku 1953? Náš Macík je knižka pomerne vyblednutá, polepená, s detskými packami na každej strane a známkami nie vždy umytých rúk, ale nevymenili by sme ju za nič na svete. Nedávno vyšla aj v novom šate s kresbami p. Kellenbergera. Môžem len vrelo odporúčať do každej detskej knižnice, v našej rodine ju vedia všetky staré mamy a mamy akosi prirodzene naspamäť. Je vhodná od 2 rokov (my sme ju „recitovali“ už od jedného:-)). A propos, škoda, že dnes sa už na detských knižkách neuvádza vek, kedy je pre dieťa vhodná. Myslím si, žeby nám to uľahčilo výber kníh pre deti.
Keď sme už pri tých ruskýchknihách, tak aj Pampúšik, „pampúšik po truhlici metený, na pekáči pražený“, patrí k našim generačne obľúbeným. Jasné, veď sme boli dlhé roky zásobovaní z Východu. A to už nehovorím o Počkaj zajacovi, ale to som odbočila k televízii.
Ďalším bestsellerom je Smrekova Maľovaná abeceda, ktorá vyšla už s rôznymi ilustráciami (dokonca aj od japonského maliara!), ale najlepšia verzia isto bola tá stará s platňou. Tiež viem tie básničky naspamäť dodnes a to aj s príslušnou intonáciou z onej platne. Deti sa tieto básne naučia veľmi ľahko, aj keď ešte netušia, čo to vlastne tá abeceda je. Je vôbec niekto na Slovensku, kto by nepoznal a nemal rád tú najznámejšiu – „Adam v škole nesedel“?
Obľúbené básne napísala deťom aj Krista Bendová, dnes sú známe najmä pod titulom Čačky hračky, a ak sa nemýlim, existuje táto zbierka básní pre deti aj vo vreckovej verzii, veľmi malom formáte (odporúčam na cesty a dlhšie trate). Cez básne pani Bendovej, ktoré sú deťom veľmi blízke, lebo sa týkajú ich najužšieho života, predmetov a ľudí, ktoré deti obklopujú si deti dobre poohýbajú jazýček. Básne sú jednoduché, kratučké s melodickými a rytmickými prvkami, ľahké na zapamätanie. Samozrejme, musíte ich spolu „čítať“ aspoň 100-krát. Z básní už dlhé roky vedie „Padla hruška zelená“.
Len ťažko by bolo nespomenúť veselé Rozprávanie o psíkovi a mačičke od K. Čapka s nezabudnuteľnými autorovými kresbami. Čo tí dvaja všetko navyvádzali! Ak chcete môžete si dokonca urobiť aj takú malú zbierku: Rozprávanie o mačičke a psíkovi vyšlo nielen knižne ale aj na CD nosičoch a nájdete ho aj na detských obrázkových drevených kockách. Kniha je vhodné aj ako čítanie na dobrú noc, lebo v knižke nevystupujú žiadne príšery a draví vlci a medvede, ako je to vo väčšine slovenských ľudových rozprávok J Tým tiež nič neuberám na kráse a čare, ba dávam im svoj hlas, hoci sa dnes proti nim zdvihla vlna protestov, že sú morbidné. Ale neporozprávate svojim deťom O červenej čiapočke? O kozliatkach a vlkovi? Alebo už máte svoju „mierovú“ upravnú verziu? Hihi…
K našim rozprávkam (dovolím si to tak povedať, hoci autor je zo susednej
Českej republiky) patrí neodmysliteľne Krtek-Krtko na tisíc spôsobov od Zdeneka Milera, hoci svoju pôvodnú dráhu začal v TV, presadil sa aj v knihách (ak nerátam nálepky, plyšáky, kocky, tričká, skladačky a čojaviemčoešte….). Milé kreslené posatvičky si ľahko získajú srdce každého dieťaťa a priateľstvo a príbehy o zvieratkách ožijú v detských mysliach. Odporúčala by som okrem leporelových krtkových kníh aj tie väčšie, ktoré majú už viac textu, aj keď nemajú tvrdé stránky a to predovšetkým pre choré de titul (resp. ak je dieťa choré, čítajte mu) Ako krtko vyliečil myšku.
Zábavné knižky pre deti sú aj priestorové rozprávky, ja ich volám trojrozmerné ako napr. Tri prasiatka, Snehulienka, Škaredé káčatko, Pinocchio, samozrejme, vhodné až cca od 3 rokov, aby ich deti po prvom čítaní nezdemolovali úplne. Dnes sú novinkou aj knihy so stránkami vo forme puzzle alebo s nálepkami, takzvané interaktívne. Pre tých najmenších možno odporúčať mäkké knižky, ktoré sú určené aj do vody alebo na tzv. ožužlávaciu fázu J vývoja v čítaní kníh a knihy so zvukovými efektami typu ako robia zvieratká alebo dopravné prostriedky (, kde sa rodičia väčšinou tešia, keď sa vybije baterka a je konečne ticho). Zaujímavosťou je, že sa tieto knižky vedia rozozvučať samé pri nesení v ruksaku.
Rada by som upozrnila aj na titul, hoci nie úplne najnovší, Medvedík Medík – krátke rozprávky (márne v nej listujem a hľadám rok vydania…nič.) Táto kniha sa nám páči, pretože hlavnými protagonistami príbehov sú Macko Medík a jeho Ocko (teda nie mamička, ako je to zvyčajne), ktorý ho poteší keď je búrka, ktorý mu prinesie teplé kakao, ktorý ho vezme na kolotoče a nájde ho, keď sa stratí, skrátka je vždy nablízku, tak ako má správny tato vždy byť.
Počuli ste už o jednej mamičke (Monika Marettová), ktorej vydali rozprávky o zvieratách pod názvom Rozprávky z horského parku? Sú to príbehy, ktoré zaujmú deti v predškolskom i školskom veku, čerpajú zo života v Horskom parku v Bratislave, ktorý sa deťom predstavuje očami zvieratiek.
Akú knihu majú v zozname Naj vaše deti?
Viete, že už dvojročné dieťa vníma jednoduchú rozprávku a trojročné už pozná vyše tisíc slov?
Pekné detské čítanie praje MikSa
Moje deti teraz upustili od rozprávkových knižiek a bavia ich rozne pracovné zošity – kde majú hádanky, úlohy, vymaĺovávanky a pod. Takže tieto Vianoce asi budeme kupovať pracovné zošity 🙂
Ja som nedávno objavila knižku Rozprávky starej matere, ktorá bola kedysi moja obľúbená, dnes ju čítam svojim deťom
Môj Macík je určite číslo 1, Krtko, Maťko a Kubko, Máša a medveď, Ľadové kráľovstvo
Moj macík, O psíčkovi a mačičke, Maľovaná abeceda – všetky máme v knižnici.
Hoci je to stará debata, nedá mi nepridať svoj názor. Kniha Moj Macík bola mojou obľúbenou a po rokoch som ju kúpila znova a zamilovali si ju aj moje deti. Krtkove dobrodružstvá snáď nechýbajú v žiadnej detskej knižnici ale keďže chceme deti aj rozvíjať, tiež majú zásobu knižiek s puzzle, prípadne knižiek, kde je potrebné niečo domaľovať, prípadne doplniť. A vzhľadom k tomu, že deti žijú súčasnosťou, v knižnici nám nechýbajú ani filmové príbehy ako Lietadlá, či Sofie První. Hlavné je, že majú knihy radi.
ZUZANA:
novaskola.sk/product_info.php
MARTINAK:
http://www.martinus.sk Ale to je zase od J. Repko.
Okrem tej co pise Evca, je este trebars aj ‘O pampusikovi’ od Michail Alexandrovič Bulatov .
Skoda, ze dnes v klasickom knihkupectve nas ‘zasobuju’ druhotriednymi knihami…. Spomeniem taky priklad, aj to este z tych ‘v pohode’. ‘O cervenej ciapocke’ Ottovo nakladatelstvo, kde Hlavna pointa zmizla. Od jak ziva ide v tomto pribehu o to, ze Cervena ciapocka neuposluchla co jej mama nakazala, takze ju stihol ‘strest’ v podobe vlka. No, tato kniha sa zacina len trhanim kvetov, coz od jak ziva znamenalo zlom – nedodrzanie slubu. No, koniec celkom chapem, ze niekomu zjedenie starej mamy a cervenej ciapocky pripadal trochu drsny, ale deti to podla mna beru inak. Ale budis. kazdopadne zarazilo syna, ze starka bola v truhlici a nemohla ist von, ale odrazu zrazu mohla…. A synovi chybal koniec, nieco na sposob, ze sa Cervena ciapocka vratila domov a odvtedy vzdy ked ked jej mama nieco nakaze, tak to dodrzi…..
Mila ADA,
prosim Ta kde si kupila Knihu o nocniku lebo nejako ju nemozem nikde zohnat. Dobru noc a Kde je Nina mam a som tiez spokojna – teda aj moja dcera.
vdaka Zuzana
a ja vam odporucam knihy od kolektivu Svetlana Kapalkova a Petra Čejka: DOBRÚ NOC, Kde je NINA?, Kniha o nočníku…….vrelo odporučam, nas drobec ich ma velmi rad , su pisane logopedom aby rozvijali efektivne rec nasich deti….
Medvedíka Medíka budem hľadať v kníhkupectvách, ak by ste niektorá vedeli kde sa dá zohnať dajte vedieť.
Ale zabudli ste na Danku a Janku.Ja mám dvoch chalanov a obaja ju zbožňujú. Starší vedel naspamäť niekoľko rozprávok a ako sa mu to zišlo v prvej triede,kedy to mali ako povinné čítanie. A ešte knižka O Bombuľkovi-z tej som na všetkých súťažiach zasa recitovala ja.
My máme doma knižku od vydavateľstva Matys O pampúšikovi z r. 2001 od Adolfa Dudeka.
Kubka a Maťka v podaní J. Dóczyho som teda ešte nepočula. Zatiaľ máme straú klasiku na VHS a MC v podaní J. Krónera. A veľa knižiek po mne, ani nemenujem.
Len jednu som kdesi zapatrošila a nikde sa neviem dopátrať aspoň textu veršovačky O LENIVOM KLADIVKU (ako šlo kladivko do sveta, lebo sa mu nechcelo u kováča pracovať). Neviete niekto?
Mna by zaujimalo, ci sa da zohnat uvedena knizka Pampusik, kedze my tu rozpravku mame len v starej knizke po mne Div a zazrak?
chcem len dodat, ze Moj Macik vysiel nedavno opat so starymi krasnymi ilustraciami. A este opat vyslo Zabiatko aj ked o dve strany ilustracii mensie. Aj ked deti este nemam, ako spravna ucitelka sa dopredu zasobujem co ak ich znovu niekolko rokov nebude?
Moj Macik je uzasna knizka, moj syn ju tiez recitoval, ked este nemal dva roky. Ja by som k uvedenym este doplnila Matka a Kubka – existuje aj CD a uzasne ho nahovoril J.Doczy. K tym trojrozmernym rozpravkovym knizkam, niektore su pozmenene a nie vzdy celkom vhodne. Mame napr. Cervenu ciapocku, ktora sa tak volala preto, lebo nosila cervenu pelerinku s kapucnou?!