Reflux, alebo Prečo bábätko grcká?

Mária Kopčíková 1

Mnoho rodičov pár dní potom, ako si donesú svoje bábätko z pôrodnice domov, hovorí o perných hodinách. Dieťatko často plače, je nespokojné, prípadne grcká.

Mnohé mamy, často pod vplyvom dobrých rád staršej generácie, takýto stav pripisuje nevhodnej kvalite materského mlieka alebo jeho nedostatku. Majú pocit, že dieťa je hladné – pretože plače. Príčinou môže byť reflux.

Reflux. Čo to je?

Zjednodušene povedané – gastroezofágový reflux (GER) je spôsobený samovoľným, opakovaným návratom obsahu žalúdka späť do pažeráka, a niekedy až do úst.

Spôsobuje to nedokončený vývoj zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý sa vyvíja až do prvého roku života.

Reflux u detí do jedného roku je bežný jav. Od narodenia do 3 mesiacov života sa objaví asi u 50% detí.

Reflux alebo refluxová choroba?

Pokiaľ dieťa nemá iné problémy, napriek častejšiemu grckaniu dobre prospieva, hovoríme iba o refluxe a stav nevyžaduje liečbu.

Avšak, za istých okolností,  prítomnosť kyslého žalúdočného obsahu môže vyvolať zmeny na sliznici pažeráka a aj mimo pažerákové problémy. Vtedy hovoríme o refluxovej chorobe.

Detí s refluxovou chorobu je veľmi málo a môžu mať problém s prospievaním.

Diagnostika refluxu

Veľa dojčiat po jedle grcká. Niektoré grckajú často, po každom dojčení, ale je to malý objem, jedna čajová lyžička – skúste to, rozlejte jednu čajovú lyžičku vody, aby ste mali predstavu, aký je to objem tekutiny. Je to také to české „ublinknutí“.

Deti s refluxom sa javia ako nespokojné, plačlivé, najmä ak sú hneď po dojčení uložené do vodorovnej polohy. Po krátkom čase môže nastať plačlivá reakcia a dieťa zvyčajne po zodvihnutí na ruky reaguje upokojením sa. Prečo je to tak?

Ľudovo povedané – pokiaľ dieťa po dojčení uložíte do vodorovnej polohy, potrava sa mu vracia zo žalúdka do pažeráka, môže ho to obťažovať, ako keď nás páli záha. Po zodvihnutí na ruky sa potrava vracia späť do žalúdka a dieťa sa upokojí.

Mamičky váhajú, či dieťa nemôže byť hladné a pre istotu ho znova po krátkom čase od predošlého dojčenia prikladajú na prsník. Nasleduje kolotoč – dieťa sa ocitá kvôli „domnelému hladu“ na prsníku každých 30 minút, matka zhodnotí, že má málo mlieka a predčasne pristúpi k zavedeniu umelej stravy. Toto je však mylný postup!

Príznaky refluxu u dojčiat sú:

  • vracanie po jedle
  • pálenie záhy, plynatosť, bolesť bruška
  • podráždenosť dieťaťa
  • zakuckávanie sa pri dojčení, odťahovanie sa od prsníka
  • neprospievanie (refluxová choroba)
  • opakované zápaly priedušiek a pľúc (najmä staršie detí)

Tieto príznaky sa zvyčajne nevyskytujú všetky naraz u jedného dieťaťa.

Možno vám pomôže táto domáca diagnostika:

Treba mať istotu, že dieťa dobre saje,

že prívod materského mlieka je dostatočný – sledujeme pauzu v brade, dieťa má 6 pomočených plienok za 24 hodín a stolica má normálny vzhľad (alebo viac na túto tému: Ako zistím, že mám dosť mlieka?)

Skúsiť tzv. režimové opatrenia.

  • zabezpečíme zvýšenú polohu, zhruba 40 st. uhol, podložíme matrac v postieľke (poskladaným vankúšom alebo dekou). Počas bdenia zabezpečíme zvýšenú polohu napr. v polohovacom  lehátku (len na nevyhnutne potrebný čas, nie na celý deň!!!), na vankúši položenom na podložke – dieťa je na ňom položené od pása na hor, opäť – nielen pod hlavu!
  • kdekoľvek dieťa po kŕmení je – nosíme na rukách. Niekedy treba nosiť i 30 – 40 minút, treba hľadať ruky, ktoré sú ešte k dispozícii alebo zabezpečiť napr. baby šatku alebo babyvak. Skúsenosti smerujú k tomu, že matky, ktoré sú viac „nosivé“ na základe svojho presvedčenia, ohlasujú problém s refluxom menej často.
  • Pomôcť môže aj polohovanie na bruško. Dobrá poloha pri nosení bábätka je tzv. tigrík – keď dieťa leží na predlaktí dospelej osoby tváričkou smerom dole. 

Diétne opatrenia sú o zahustení stravy.

Aj keď dieťa výlučne dojčíte, môžete mu podať prípravok na zahustenie stravy, napríklad v odstriekanom mlieku. V lekárňach nájdete viacero produktov.

U nedojčených detí sa pri grckaní odporúča podávať náhradnú mliečnu výživu, ktorá býva označená ako AR (antireflux).

Vhodné je kŕmiť častejšie a v malých množstvách

dbať na odgrgnutie a na šetrnú manipuláciu po jedle. Deti môžu vyžadovať odgrgnutie aj niekoľkokrát počas jedného dojčenia, po 2-3 minútach. Zvyčajne to zistíte podľa toho, že bábätko počas pitia plače, odvracia sa alebo „jeduje“ na prsníku. (Takáto reakcia môže mať však aj iné príčiny: mliečko tečie pomaly alebo naopak – prirýchlo).

S refluxom do nemocnice?

Pokiaľ nebude postačovať „domáca“ diagnostika, v rámci tej medicínskej môžete absolvovať USG vyšetrenie.

Ďalším vyšetrením (pre komplikované prípady) je 24 hodinová pH metria, pri ktorej sa meria kyslosť prostredia v pažeráku a podľa toho sa hodnotí prítomnosť žalúdočného obsahu. Ide o invazívne vyšetrenie, dieťa musí mať zavedenú sondu do pažeráka celých 24 hodín a vyžaduje si jeho hospitalizáciu.

O potrebe vyšetrení rozhodne vždy pediater s ohľadom na stav a vek dieťaťa!

Aj naša čitateľka Petronela má svoje skúsenosti s refluxom, prečítajte si ich

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár