ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

27.09.2006verzia pre tlač


Keď sa doma hovorí aj anglicky

Autor: Dana Španková

_banners

Dodnes si pamätám to ráno. Slnko nazeralo spoza okna, stačilo iba odtiahnuť závesy a do izby by sa vlial nový deň. Ale mne sa ešte nechcelo začať ho, ešte som si vychutnávala ten slastný pocit nič nerobenia v posteli. Posledné minútky v polospánku, keď už všetko vnímate, ale ešte na to nemusíte reagovať. Spoza dverí ku mne doľahla detská reč.

Rozhovor dvoch malých chlapcov, o ktorých som sa starala v malom domčeku na juhu Londýna. Ďaleko od domova, od rodičov a priateľov, v cudzej krajine, ma rozohrial džavot dvoch malých ľudských bytostí. Ani jeden z chlapcov ešte nezmutoval, mali iba 7 a 4,5 roka. So spevavým prízvukom sa bavili o kakau a dinosauroch. A ešte, že musia hovoriť po tichu, aby ma nezobudili. „Don´t shout, Gareth, cause you will wake up Donna“ počula som poučovať menej trpasličím hlasom staršieho Colina. „Šooou, vat“ bábikovsky dievčenským hlasom bránil svoje práva mladší Gareth ..„Eť líst ší vil plej viť mí.“ A vtedy mi to došlo.

Bola to tak nádherná reč, ten rozhovor sa niesol v tak nádhernom jazyku, že som mu v tej chvíli podľahla nadobro. Rozhodla som sa, že chcem počuť takto raz rozprávať aj moje dieťa.

A potom šli roky. Z Anglicka som sa vrátila priamo na štúdium angličtiny na vysokej škole. Po päťročnej drine som sa s čerstvým diplomom pustila do ďalšej školy, tentoraz v zahraničí. Angličtina bola opäť dorozumievacím jazykom. Potom práca, u nás na Slovensku. Pracovný nástroj – slovenčina.

A život bežal. Ľudia prichádzali a odchádzali. Niektorí z nich hovorili anglicky viac, iní menej. Niektorí lepšie, iní horšie. Niektorí naschvál, iní preto, lebo inak nevedeli. Ja som si mohla vybrať. To bol môj darček za roky strávené nad učebnicami, za dobu odlúčenia od rodiny a rodnej krajiny. Vedela som anglicky. Dobre.

Pred určitou dobou sa mi do cesty postavil muž. Ten MUŽ. Veď viete. Ktorý vám prevráti život trošku naruby a už v ňom ostane. Nerozprával so mnou po anglicky, napriek tomu som sa za neho vydala J. A keď som zacítila, že to tak má byť, otehotnela som.

S bábätkom v brušku som si zrazu spomenula na svoj sľub. Presnejšie, na moju dávnu predstavu – že raz budem počuť svoje dieťa hovoriť tak krásne anglicky, ako som to kedysi dávno počula v Londýne. S touto spomienkou prišlo rozhodnutie dať sa na to. Naučím svoje dieťatko hovoriť anglicky ešte v detstve.

Ktorákoľvek mama dospeje k takémuto rozhodnutiu príde na to, že to vôbec nie je jednoduché. Odrazu si uvedomíte, že to bude drina.

Nikto okolo vás anglicky na ulici nehovorí. Všetci ľudia sa k vám prihovárajú po slovensky. Takisto budú reagovať aj na vaše bábo. Anglické kurzy, kde by stretli podobne vedené deti, začínajú niekedy vo veku 3 rokov. A stoja!, tak strašne veľa stoja...detské knihy, kazety, rozprávky... to všetko budete musieť zháňať od známych v zahraničí.

Nedostala som sa ešte k tomu najpodstatnejšiemu. Kdesi uprostred týchto príprav si odrazu uvedomíte, že vlastne ani neviete, ako sa povie táto hračka a tento kvietok ... Je Váš prízvuk dosť dobrý? Kde stretne Vaše dieťa rovnako hovoriacich kamarátov? Ako sa môžete rozprávať so svojím vlastným dieťatkom, keď mu ani neviete pomenovať veci, o ktorých hovoríte? Ako mu budete vedieť vyjadriť všetku tú lásku, ktorú cítite, keď vás pri tom vždy v poslednej mikrosekunde zastaví potreba prekladať? Nebude to natoľko frustrujúce, že sa nakoniec vzdáte? Ale nebude to potom škoda? Že vaše vlastné dieťa stratí dlhých 10 a viac rokov učením sa angličtiny, rovnako ako kedysi Vy?

A tak som dostala nápad. Založíme si klub. Miesto, kde by sme sa mohli stretávať. Všetci, ktorí ´používame´ angličtinu vo svojej rodine. Také miesto od októbra budeme mať v Bratislave, v Rodinnom centre Prešporkovo na Grösslingovej ulici č. 48. Dúfam, že na našich stretnutiach nájdeme to, čo nám občas môže chýbať. Podporu. Dajte vedieť všetkým, ktorých by sa to mohlo týkať. A príďte medzi nás.

 

www.presporkovo.sk

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia