ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

04.10.2010verzia pre tlač


Ako chce vyzerať rodičovský príspevok?

Autor: Mgr. Kristína Kováčiková

Možnosť pracovať popri poberaní rodičovského príspevku a jeho jednotná výška pre všetkých rodičov sú hlavné témy, ktoré v sebe nosí novela zákona o rodičovskom príspevku doručená do parlamentu. Minister práce uvedie na októbrovej schôdzi NR SR zároveň s ňou aj vládny návrh zmeny zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa. Ten by sa mal zásadne zvýšiť, až do 300 EUR podľa nákladov na jasle či škôlku. Rodič sa bude môcť rozhodnúť, ktorá z týchto dávok bude najviac vyhovovať jeho potrebám.

Bez diskriminácie

Rodičovský príspevok by mali poberať všetci rodičia v rovnakej sume na dieťa do 3 rokov, resp. 6 rokov veku, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo je zverené do náhradnej starostlivosti. V súčasnosti dostáva rodič na dieťa do 2 rokov príspevok 256 eur, po prekročení 2 rokov príspevok klesá na 164,22 eur. V tejto sume ho poberá do 3 rokov. Doteraz cca 91 tisíc rodičov poberalo nižší rodičovský príspevok, vyšší príspevok sa týkal približne 49 tisíc rodičov. Nová jednotná suma, ktorá má podľa rezortu práce zabezpečiť rovnomerné rozdelenie príspevkov, je 190,10 eur.

Bez obmedzení

Na rozdiel od platného zákona, po novom by sa rodič mohol slobodne rozhodnúť, či sa bude starať o svoje dieťa osobne a nevykonávať žiadnu zárobkovú činnosť, alebo sa môže rozhodnúť vykonávať zárobkovú činnosť, a to akoukoľvek formou (môže sa zamestnať na plný úväzok, podnikať, atď). Výška príjmu z tejto činnosti neovplyvní nárok na rodičovský príspevok, ani jeho výšku. Aj rodič – študent, môže popri poberaní príspevku študovať na strednej alebo vysokej škole. V čase vykonávania zárobkovej činnosti, resp. štúdia môžu rodičia zabezpečiť starostlivosť o svoje dieťa buď druhým rodičom, starým rodičom alebo inou plnoletou fyzickou osobou, alebo umiestnením dieťaťa v zariadení súkromnom, cirkevnom či štátnom, vrátane materských škôl. Ak súd zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, nárok na rodičovský príspevok bude patriť vždy len jednému z rodičov. Nakoľko sa rodič nebude musieť rozhodovať, či začať pracovať pred uplynutím rodičovskej dovolenky a darovať štátu svoj nárok na rodičovský príspevok, zruší sa jednorazový príspevok, ktorý štát aktuálne vypláca rodičovi ako kvázi kompenzáciu za nevyčerpaný rodičovský príspevok.

Príspevok na starostlivosť o dieťa

Ak sa rodič rozhodne vrátiť do zamestnania skôr, ako dieťa dosiahne 3 roky, bude mať k dispozícii viac prostriedkov na úhradu nákladov na starostlivosť o dieťa. V súčasnosti platný príspevok na starostlivosť o dieťa, maximálne 164,22 eur, bol nedostačujúci. “Vzhľadom na vysokú finančnú náročnosť za poskytovanú starostlivosť o dieťa právnickými osobami, najmä v súkromných zariadeniach (jasle, mikroškôlky, súkromné opatrovateľky), v ktorých sa pohybujú ceny v závislosti od rozsahu poskytnutých služieb v rozpätí od cca 260 až viac ako 400 eur mesačne za starostlivosť o jedno dieťa, navrhuje sa zvýšiť hornú hranicu príspevku zo sumy 164,22 eur na 300 eur mesačne” píše sa v dôvodovej správe k návrhu.

Nárok na tento príspevok si môže zárobkovo činný rodič uplatniť na každé dieťa do 3, resp. 6 rokov veku, ak preukáže výdavky zaplatené poskytovateľovi starostlivosti za túto starostlivosť. Zároveň sa ponecháva poskytovanie príspevku v sume 41,10 eur mesačne bez preukazovania výdavkov v tom prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečí dospelá fyzická osoba bez živnostenského oprávnenia, napríklad babka, alebo zárobkovo činný rodič.

Ak rodič požiada o príspevok na starostlivosť, automaticky stráca nárok na rodičovský príspevok. Rodič sa môže rozhodnúť, ktorý príspevok mu viac vyhovuje. Pre štát sú každopádne najvyhovujúcejšie jasle za 190,10 eur.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia