Čo to je a načo to je?
Asi najčastejšie sa jeho používanie dáva do súvisu s prevenciou SIDS (syndrómu náhleho úmrtia novorodencov) a jeho prevencii.
Možnosti monitorov
Domáce monitory dychu sú elektronické prístroje slúžiace na sledovanie srdcovej alebo dychovej aktivity. Pracujú na rôznych princípoch snímania a spracovávania informácií a sú vyrábané v mnohých modifikáciách:
- Jednoduchšie monitory sledujú len dychovú alebo len srdcovú frekvenciu a majú nastavené určité hraničné frekvencie, ktoré ak sú prekročené, spúšťajú väčšinou zvukový alebo aj svetelný poplach.
- Zložitejšie dokážu sledovať obe funkcie, na viac môžu v prípade výskytu abnormalít uchovávať záznamy poslednej minúty, až posledných 24 hodín.
- Iné pracujú ako pulzný oxymeter.
- Modernejšie monitory snímajú aj pletyzmograficky (teda nielen pulzne, ale sledujú odpor kože). Monitory sú osadené rôznymi druhmi snímačov a to kožnými senzormi, odporovými opaskami či piezoelektrickými matracmi .
Nie všetky u nás bežne dostupné monitory dychu ponúkajú vyššie uvedené parametre a je teda otázne, či vám – rodičom a opatrovateľom dieťaťa môžu byť platné.
Je potrebné, aby rodičia vedeli, že existujú možné:
- falošne pozitívne alarmy prístroja (chybný senzor, zlý napájací zdroj, povrchné dýchanie alebo nekľud dieťaťa, rušiace zdroje v okolí monitora),
- falošne negatívne alarmy (ak nie je žiadny poplach pri možnej ohrozujúcej situácii – napr. obštrukčná apnoe, pri jazde autom, kočíkom, pri kontakte postieľky s predmetom, ktorý nie je v pokoji (vodovod, radiátor)).
Ja mám s monitorom vynikajúce skúsenosti. Mám dve deti. Pri staršej dcére sme ho nemali, v noci som k nej občas vyštartovala, lebo sa mi zdalo, že nedýcha . Pri druhom to už bolo bez stresu. Trvalo pár sekúnd, keď som ho zdvihla a zabudla vypnúť a hneď hlásil. Myslím, že je to dobrá investícia.
Asi tak nejak a navyse za uvahu stoji napr. ze v 90. rokoch v Japonsku zmenili ockovaci kalendar deti a ockovnie sa zacinalo az po dovrseni dvoch rokov veku. V tom istom case v Japonsku takmer vymizol SIDS… citajte http://www.slobodavockovani.sk
Prepáčte, ale toto je pekná hlúposť – už nevedia čo by vymysleli… Poznám tri maminky, čo monitor dychu používali a všetky sa na to len sťažovali. Zbytočne sa to spúšťalo alebo miesto dieťaťa sledovali či bliká monitor dychu(a to nemali žiadne lacné modely – každý stál okolo 150€ a kupovali ho v priebehu posledného roka)… Nehovoriac o tom, že pod vlastné dieťa dávate dáku elektrickú vysielačku. To mu môžte rovno nechávať mobil pri hlave…ak má niekto ťažko choré dieťa, povedzme že to potrebuje, ale dávať na to zdravé detičky a stresovať sa s monitorom dychu?
Sú účinnejšie spôsoby ako minimalizovať možnosť ńahleho úmrtia dvojčaťa – monitor dychu radím k neúčinným z vlastnej skúsenosti. Ale keď neviete čo s peniazmi, prosím … Za 130€ si môžete kúpiť falošný pocit bezpečia.