Jasle – áno či nie?

Mária Kohutiarová 10

Časy, kedy boli na to mamy odkázané, lebo štát im inak nedal z hľadiska dĺžky „materskej dovolenky,“ je dávno za nami. Napriek tomu jasle začínajú zažívať renesanciu a sú pomaly v každom väčšom meste. Ako sa k ich fenoménu postaviť?  Pozrite si naše tipy na premýšľanie –  a zvážte.

Ingimage

 

Priority v živote

To, či vaše dieťa pôjde do jaslí, záleží aj od vášho vnútorného hodnotového rebríčka – čo je na prvom mieste, na vyššom stupienku? Dieťa alebo zamestnanie? Je pravdou, že niektoré situácie sú veľmi komplikované a žena do práce musí ísť.

Je však dôležité, aby váš hodnotový rebríček ostal neporušený tak, ako má byť – že vaše dieťa je pre vás na prvom mieste. Deti dokážu tento fakt veľmi dobre vycítiť. Mnohokrát aj zváženie tohto prvého bodu prinesie rozhodnutie – možno aj za cenu uskromnenia sa, ktoré ešte nikoho nezabilo.

 

Dôvody

Ďalšou otázkou by malo byť, prečo má moje dieťa ísť do jaslí. Je to z dôvodu finančnej situácie a teda nevyhnutné? Alebo sa necítim na materskej dobre a chcem ísť znovu do práce na plný úväzok? Alebo…? 

Skôr, než sa dostanete v rozhodovaní ďalej, dajte si odpoveď na túto otázku: nedá sa urobiť v takejto situácii nejaký kompromis? Napríklad: polovičný úväzok alebo práca z domu v situácii, kedy potrebujem doplniť rodinný rozpočet alebo mám pocit frustrácie z „nudy“ doma.

Ak vás zamestnávateľ tlačí k návratu – možno aj tým, že ste „nenahraditeľná“, skúste pozíciu vyjednávania.  Možno budete prekvapené, ale ak sa chce, dá sa nájsť riešenie, ktoré bude dobré aj pre vás, aj pre dieťatko.

Prečítajte si aj: Komu zveríte svoje dieťa? Babičke, či jasliam?

 

Vek

Z diskusií na rôznych weboch k tejto téme nie je nič nezvyčajné, že sa k dieťatku v jasliach priznáva veľa mamičiek – pričom ich drobci nemali ešte ani rok. Mnohé si to chvália – zo svojho pohľadu.

Profesor Matějček, nestor českej pedagogiky, však povedal výrok, nad ktorým je prečo premýšľať: „Jasle by si deti nevymysleli, škôlku áno.“ Prečo asi? Obdobie prvých troch rokov je veľmi dôležité na utvorenie celoživotných rodinných väzieb, známe pod menom attachment. Tieto väzby sa utvárajú prvý rok, druhý rok sa upevňujú. 

Aj keď môže vaše dieťa vyzerať spokojné, čo sa odohráva v jeho vnútri, vie málokto. Deti sú individuality – a na to treba dať pozor. Určite však ani zamestnanci samotných jaslí nedoporučujú dávať do jaslí deti mladšie ako je jeden rok.

Znovu sa treba teda v prípade, že sa vás to týka, opýtať: ako inak to viem vyriešiť, aby to bolo v prospech nás oboch?

 

Psychológovia jasle neodporúčajú

Nie sú len z čias profesora Matějčka, nad ktorým mnohé mladšie ročníky možno mávnu rukou, že je pre nich z doby kamennej.

Doktor Pšenička však tiež hovorí o negatívnych vplyvov jaslí na vývoj dieťatka, ak ide o celodenný pobyt. Hovorí tiež o zlyhaní rodinnej výchovy vyplývajúcej práve ešte z čias, kedy ženy neplnili svoje materské poslanie a tak je aj o generáciu neskôr pre ne neprirodzené, aby „strácali“ čas na materskej.

Známy americký psychológ Dobson hovorí o zvýšenej agresivite a asociálnosti detí, ktoré trávia v jasliach viac, ako 30 hodín týždenne. Taktiež najnovšie americké štúdie hovoria o problémoch s učením v škole takýchto detí. Nakoniec: podľa výskumu sa v jasliach páči len 5% detí… zvyšok je tam nespokojný.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybaviť príspevok na jasle?

 

Riziká

Dať dieťatko do jaslí znamená aj zvýšené riziko chorobnosti. Na druhej strane sú deti, ktorým práve pobyt v jasliach pomáha na zlepšenie imunity.

Treba vedieť aj to, že deťom v jasliach sa viac vyplavuje stresový hormón sérotonín. Ak sú v jasliach len štyri hodiny a menej, vie sa s hladinou sérotonínu vyrovnať do zaspania. Viac než štyri hodiny denne znamenajú taký nárast, ktorý detský organizmus nedokáže podľa odborníkov odbúrať a môže viesť k dlhodobým problémom.

 

Kto stráca viac

O dieťati v jasliach platí: čím mladšie dieťa, tým väčší nápor na psychiku. Neporovnateľným rizikom je fakt, že prídete o všetky čarovné okamihy vývoja dieťaťa, o vzájomnú komunikáciu pri objavovaní sveta – ktorá sa už nikdy nedá vrátiť späť a často už nie je ani možnosť na repete.

Mnohé mamy, ktoré mali dieťatko v jasliach alebo skoro v škôlke, dnes si vychutnávajú – ak im to bolo dopriate – svoje neskoré materstvo a nešli by do žiadnej práce za žiadnych okolností. Stratiť nádherný čas materstva s malým dieťatkom im príde ako životná hlúposť.

 

Výhody

Argumenty sú samozrejme aj za: napríklad aj ten, že dieťa nemá v okolí žiadneho prirodzeného kamaráta ani v kruhu rodiny ani v mieste bydliska, je veľmi spoločenské a nedá sa odtrhnúť od plota škôlky pri vychádzke. Aj tu však treba rešpektovať vek a individualitu dieťaťa.

Je pravdou, že v jasliach sa vychovávateľky sa venujú iba deťom, tak sa skutočne naučia toho viac, ako pri mame, ktorá má na starosti minimálne aj domácnosť.

Môžu mať rýchlejší rozvoj slovnej zásoby, vedia veľa básničiek a pesničiek, tancujú a všestranne sa rozvíjajú. Často sa naučia skôr od plienok, ako by to bolo doma. Sú podstatne samostatnejšie, v mnohých jasliach majú zameranie na cudzie jazyky či hudbu..

Naučia sa správaniu v kolektíve, dodržiavaniu pravidiel. Všetky tieto klady však nemusia byť paušálnym merítkom –tak, ako nie sú deti všetky rovnaké, ako sa rovnako nevyvíjajú a nemajú rovnakú povahu či danosti, o rodinnom prostredí nehovoriac.

Ingimage

Na čo dať pozor, keď sa rozhodnete pre jasle

Ak už ste sa rozhodli, a vaše dieťatko navštevuje jasle, nezabudnite: doprajte si čas aklimatizácie na jasle tak, aby ste ešte nechodili do práce a boli mu k dispozícii. Ideálne je na to vyhradiť 6 týždňov.

Dobre sledujte, ako sa vaše dieťatko správa nielen v jasliach, ale aj následne doma. Treba dať pozor na poruchy spánku, správania sa, stratu toho, čo doteraz vedelo, nechutenstvo či podráždenosť. Toto  sú varovné signály toho, že dieťatku jasle neprospievajú a treba hľadať iné riešenie.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite: nejde len o vás, ale aj o váš poklad.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. a vlastne k tomuto vedomie dolezistosti byt nablizku v tak rozhodujucom obdobi pre cely zivot netreba vzdelanie,,ved miliony, ci mozno miliarda matiek na celom svete, v Afrike, Azii, Indii Juznej Amerike a kdekolvek inde to vedia aj bez skol,,,a mnohe z nich toho maju fakt menej ako my, hraciek, vybavicky, kocikov, presnikavok…nenechavajme sa vtiahnut, a kopirovat nejake sposoby zivota zien v par krajinach…ktore doslova takmer zanikaju,,,pretoze tu sa kazdu chvilu narodi na jedneho belgicana jeden cudzinec/moslim,,,nechcem aby to znelo rasisticky ale oni aj pri polovici prostriedkov prijimu 5 deti,,,,my kalkulujeme, spekuluje, bojime sa,,,,,ja mam jedno,vlastne dve….a kebyze neboli problemy tak uz by nas bolo urcite viac,,,snad coskoro….tak ja sa preto strasne tesim ked vidim slovenske rodinky so 4 detmi,,,,no a dokonca nase krestanske slovenske tetusky a babicky na to povedia…..ta naco ci telo,,,sak to len same starosti

  2. Mala som možnosť stráviť pár dní v škôlke ako pozorovateľ. Medzi škôlkarmi boli aj dva až 2 a pol ročné deti (konkrétne 3ja chlapci, 1 dievča). Všetci 4ia boli očividne nešťastní, zmätení, dezorientovaní, nekomunikovali, nereagovali, nezapájali sa, očividne spotrebovávali takmer všetku svoju energiu na uzavretie sa do seba. Zdalo sa, že okolie nevnímajú, pohľad vyplašený, pohyby trhané. Nemyslím, že boli šťastní. Pritom učiteľky boli velmi milé, vhodným spôsobom sa im prihovárali, snažili sa ich socializovať, zapojiť… Povedala som si vtedy, že akdám svoje deti vôbec niekedy do MŠ, bude to najskôr po 4. narodeninách… Aj keby sme mali žiť na suchých rožkoch..

  3. Váš kov Belgicku a v dalsich krajinach zapadnej (vraj vyspelej Europy) dava polovica matiek 3 mesacne deti do jasiel, a na nas sa pozera ako na lenive tutky ktorym staci sporak, nakup a prechadzka,,,a nepresvedcia ich ani argumenty, ktore vdaka VS vzdelaniu- specialna pedagogika im clovek vyjasni,,vraj ja dieta ukracujem o vela,,,a bude mat problemy v skolke s jazykom,,,nuz aj ma,,ale to sa da urcite la…hsie preklenut,,ako emocionalno-socialne adaptacne problemy,,,ci ine nasledky frustracie,,,urcite aj nam by sa lahsie dychalo s dvomi prijmami,,ved ten jeden by siel aspon na najom,,,,ale tak ako je cas sa postit a cas si dopriat a pod….tak je cas byt matko naplno a potom pracovat….a podla vyvoja v SK sa do 65 napracujeme az az …nemyslite?mentár

  4. Ak by som nebola SKUTOČNE prinútená, do jaslí by som dieťa rozhodne nedala. Môj názor je ten, že pre dieťa do 3 rokov (+/-) je jediným soc. kontaktom jeho matka, resp. osoba, kt. sa o neho stará. Tak malé dieťa (vo značnej miere) ku šťastiu rovesníkov nepotrebuje. A to nehovorím o nezrelom imunitnom systéme, kt. je v mnohých prípadoch nezrelý ešte aj v škôlkarskom veku. No a o poplatkoch, kt. sú s jaslami spojené, už hovoriť vôbec netreba. V BA táto „sranda“ vyjde mesačne na cca 400 až 500 EUR, čo je nehorázne (v porovnaní s platom). Takže v našom prípade jasle jednoznačne nie.

  5. bolo by treba opravit v clanku ten serotonin – podla mna to nie je stresovy hormon, ci mylim sa? Asi tam mal byt iny nazov…

    1. LInda, sérotonín fakt môže v jeho zvýšenej produkcii vyvolať problémy. kukni už len na vikipédiu. v normálnom stave je ok, čo je fakt.

  6. Nemôžem dať moju dcéru do jaslí z celkom jednoduchého dôvodu – je to veľmi drahé. Mesačný poplatok je 290€ plus strava na deň 2,70€, plus cestovné (bývame mimo mesto). Je pre mňa „cenovo dostupnejšie“ byť doma na MD a v prípade potreba dať maličkú k mojim rodičom. Ani sa nečudujem, že jasle v meste majú voľné kapacity. Aj keď nechápem prečo mamičky, kt. bývajú mimo mesta majú platiť viac, ako tie z mesta… Tak či tak je poplatok za jasle veľký.

  7. So synom som bola doma na materskej až kým nešiel do školy, do škôlky chodil lne krátko, kvôli slabej imunite..

     

    Dcérka má 22 mesiacov a pred mesiacom sme ju zobrali do jaslí a veľmi sa jej tam páčilo. Prvýkrát sme tam boli na pol hodín a dohodli sme sa, že vyskúšame.. U nás poskytujú aj tzv.opatrovateľskú službu, čo znamená, že nemusí chodiť stále, môžeme si vybrať určité dni, tak sme si vybrali 2x do týždňa na 3,5 hodín. Ráno ju zoberieme o 8ej a keď pôjdeme pre ňu o pol 12ej tak hneď ju nakojím a po príchode domov ju uložím spať. Keď sa ráno lúčime, padnú aj nejaké slzičky, ale podľa vychovávateliek rýchlo sa na ne zabudne, lebo byť s ostatnými detičkami je pre ňu dobrá zábava zwinker .Zmeny v správaní pozorujem zatiaľ pozitívne, stará sa o svoje bábiky, prebaľuje ich, číta im rozprávky tak.. Dôvod nášho rozhodnutia bol, aby sme jej nemuseli byť „staršími súrodencami“, s ktorými sa môže hrať.. Samozrejme, najprv treba spoznať prostredie, do ktorej svoje dieťa dáte a ľudí, lebo im zveríte do rúk najväčší poklad.

Pridaj komentár