ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

17.10.2015verzia pre tlač


Výživa dieťaťa (7.-10.mes) v prechodnom období

Autor: MUDr. Silvia Barteková

Zvládli ste prechod od mliečnej stravy k prvému sústu na lyžičke a každým mesiacom to bude už len vyšší level.

Súperíte s dilemou, či ešte behať denne po kuchyni s mixérom? Môžeme už skúsiť termix, alebo jogurt? A aký? Klasická krupicová kaša - je pre deti naozaj dobrá?

iStock

 

7. mesiac - 8. mesiac

Postupne už nemusíme dôsledne mixovať stravu na hladnú hmotu, ale skôr ju roztlačíme vidličkou alebo nadrobno pokrájame na malé kúsky, čím podporujeme žuvanie s pomaly pribúdajúcimi zúbkami. 

Koncom 7. mesiaca možno do stravy pridať živé biele jogurty(zdroj vápnika, so živou mikroflórou – pro bio jogurty, čo najmenej použitých stabilizátorov a rôznych dochucovadiel). V tomto veku nepodávajte jogurty smotanové, termixy, rôzne krémy – väčšinou obsahujú stabilizátory.

Obilninové kaše (napríklad ryžové, kukuričné, pohánkové, z ovsených vločiek a pod.) dávame obyčajne večer, pozor však na nadmerné naplnenie bruška – deti môžu nekľudne spinkať, preto ich dávajte 1 až 1 a 1/2 hodiny pred spaním. Takisto pozor na krupičnú kašu, „tradičné jedlo malých detí“. Je dokázané, že v kombinácii s mliekom je ťažko stráviteľná, radšej ju deťom nedávajte.

 

Postupne pridávame rôzne príkrmy z obilnín – rôzne múčne jedlá, jačmenné krúpy, ovsené vločky, cestoviny, pečivo – všetko to, čo obsahuje múku (lepok obsiahnutý v pšenici, jačmeni, raži, ovse a iných zrnách). 

Materské mlieko alebo pokračovacie mlieko stále v množstve cca 500-600 ml. denne.

9. mesiac

V tomto období začína dieťatko konzumovať 3 hlavné jedná – raňajky, obed, večeru ako doplnok desiatu a olovrant. Dôležité je to z hľadiska vyváženej stravy a rozdelenia energetického príjmu na 5 dávok, tiež detský žalúdok nie je schopný naraz stráviť veľa jedľa. 

Počas dňa má byť energetický príjem rozdelený na raňajky 20%, desiata 10 –15%, obed 30-35%, olovrant 5-10%, večera 20%. Môžeme opatrne začať podávať strukoviny.

 

10. mesiac

Už v tomto období si dieťa začína tvoriť základné návyky správania sa pri stole, správneho stolovania, dieťa sa snaží jesť samo. Dôležitú úlohu zohráva vlastný príklad rodičov, a ich spoločné stolovanie. Dieťatko sa snaží napodobňovať dospelých a ľahšie sa môže naučiť jesť lyžičkou a neskôr príborom.

Deti privykáme na pravidelný stravovací režim. Od tohto mesiaca u nealergických detí môžeme hotový pokrm začať dochucovať pár kvapkami citrónovej šťavy.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 29 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia