ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

01.12.2015verzia pre tlač


Dieťa ako nízkonákladová položka

Autor: Antimama

Občas počúvam, že ľuďom sa nechce mať viac detí, prípadne žiadne, lebo majú pocit, že je to veľmi drahá záležitosť. Rozhodla som sa tento mýtus vyvrátiť. 

foto: iStock

 

Odmyslime si stratu príjmu, keď ste na materskej či rodičovskej dovolenke. Tu si treba hlavne povedať, že hurá, som na dovolenke a nemusím sa konečne stresovať v práci. A čo ten zvyšok?

1. Výbava

Zdeďte. Votrite sa do priazne sestry, sesternice a bratrancov, susedov, kohokoľvek, kto má už trochu odrastené deti. Postieľka, kočík, odsávačka, všetko, čo sa len dá, skúste získať zadarmo.

2. Oblečenie

Zdedenie je prvá možnosť a keď už musíte niečo kúpiť, nebojte sa kúpiť veľké čísla. Hovorí sa, že deti rýchlo rastú. Nie je to pravda. Synovi som kúpila body veľkosť na 9-12 mesiacov, keď mal 4 mesiace. Nosil to odvtedy a nosí ich doteraz. Síce mu to ledva zapnem, ale hlavne že nemá chrbát holý.

3. Hračky

Dieťa žiadne hračky nepotrebuje, najradšej sa hrá s pokrievkami v kuchyni. Ak mu chcete zabezpečiť prísun nových hračiek, pozývajte návštevy, ktoré mu niečo nové určite vždy donesú (vopred však jemne naznačte, aby nosili hračky a nie oblečenie, toho máte predsa dosť podedeného). Aby ste na návštevách boli ziskoví, nepripravujte žiadne extra občerstvenie, len nejaké tyčinky. Návšteva pre to určite bude mať pochopenie, keď uvidí váš strhaný nevyspatý výraz.

4. Jedlo

Ideálne, ak sa vám podarí rozkojiť sa v plnej miere. Šesť mesiacov nemusíte riešiť žiadne drahé umelé mlieka. Príkrmy, ak si budete variť, sú úplne zanedbateľná položka. Neskôr, keď bude dieťa odmietať jesť akékoľvek normálne jedlo, ušetríte na nákupoch za celú rodinu, lebo zistíte, že je jednoduchšie sa prispôsobiť dieťaťu a jesť s ním špagety s kečupom alebo piškóty s mliekom, než vyvárať drahé mäsá.

5. Plienky

Jednorazové plienky sú záťaž rozpočtu i životného prostredia. Lacnejší variant sú plienky bavlnené, ale tie predsa len treba prať. Takže ak chcete ušetriť čo najviac, trénujte bezplienkovú metódu. Ste na dovolenke, aj tak nemáte čo iné robiť.

 

6. Výlety

Učte svoje deti milovať prírodu. Namiesto ZOO ich zoberte na pole, kde sa pasú kravy. Namiesto do aquaparku ich hoďte do potoka v lese.

Náklady nulové a ešte im budujete aj otužilosť. 

 

7. Vzdelanie

To je predsa na Slovensku bezplatné. Že jeho úroveň trochu zaostáva? Veď čo by sme chceli zadarmo, že?

Hlavne že čítať, písať a počítať bude vedieť, zvyšok informácií je aj tak na internete.

 

8. Bývanie

Mnoho ľudí chce dieťa, až keď budú mať vlastné bývanie. Potom sa ale nevedia dočkať víkendov, kedy odovzdajú dieťa starým rodičom a môžu si dlhšie pospať. Ostaňte bývať s rodičmi, ušetríte na hypotéke a ešte máte aj stráženie detí zabezpečené. Ak sú priestory malé, berte to ako utužovanie rodinných vzťahov.

 

9. Doprava

Mať dieťa bez auta si snáď ani nevieme predstaviť. Ale v niektorých mestách je MHD dokonca aj pre osoby sprevádzajúce kočík zadarmo, treba to využiť. Nehovoriac o výhodách kondičného cvičenia pri nakladaní a vykladaní kočíka z autobusu, keďže sa väčšinou nenájde nik ochotný, kto by pomohol.

10. Nákupy

Na nákupoch výrazne ušetríte. Buď sa nevojdete do dverí s kočíkom, alebo pomedzi regále. Tak si nákupy radšej odpustíte. A keď sa už predsa len dopracujete s nejakými kusmi oblečenia ku kabínkam, dieťa začne revať, tak radšej odídete.

Je tu predsa len jedna vec, do ktorej treba vraziť peniaze. Štát nebude mať čoskoro na naše dôchodky, nieto ešte na dôchodky našich detí. Ak teda do niečoho vraziť peniaze, tak im už teraz začnite šetriť na ich penziu.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 62 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia