ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

18.04.2017verzia pre tlač


Načo chodíte s deckom na úrad? Aby ste sa predbehli?

Autor: Lujza Šebová

Potrebujete si vybaviť pas pre dieťa a domnievate sa, že máte prednosť? Omyl. Zdalo by sa, že za normálnych okolností súdny človek nenechá čakať matku s malým dieťaťom v rade s dvadsiatimi ľuďmi a pustí ju. A to je ďalší omyl.

shutterstock

 

Dieťa ako zásterka?

Nie, nejde o kuchynskú zásteru. V tomto prípade sa nachádzame od kuchyne ďaleko, sme totiž na polícii.

Niežeby sa niečo stalo, iba sa blíži dovolenka a treba dať spraviť dieťaťu pas. Keďže od roku 2012 u nás musí mať cestovný pas aj novorodenec (keď ho chceme niekam vziať, samozrejme), treba chodiť na príslušný úrad, v tomto prípade políciu, osobne aj s dieťaťom.

Moje deti sú už väčšie, ale najmenšie "zachytila" táto zmena ešte v dojčenskom veku a tak mala najmladšia dcéra smiešnu fotografiu v pase ako pár mesačné vyhúkané bábätko, podopieraná z oboch strán.

 

 

 

shutterstock

 

Deti a prednosť

Nedávno som sa na polícii ocitla kvôli svojmu novému občianskemu preukazu.

Z troch kancelárií fungovala iba jedna - pre všetky požiadavky, chodba tak bola plná čakajúcich ľudí, všetkých vekových kategórií. 

Retro verziu priestorov narúšal len automat na kolky, ktorý pripomína súčasnosť. Dokonca sa tu dalo zaplatiť aj kartou, palec hore!

Inak tam vládol ľahký chaos. Elektronický systém poradových čísiel sem ešte nedorazil, tak si všetci udržovali poradie podľa posledného. Akonáhle niekto chce prejsť chodbou (hoci len pozrieť sa na dvere a zorientovať, kde sa čaká na pas, kde na občiansky), už ho všetci podozrievajú z predbiehania.

Odrazu prichádza mamička s polročným bábätkom a rovno sa všetkých čakajúcich nahlas pýta, či by nám neprekážalo, keby išla dopredu.

Vysvetľuje, že je tam už druhýkrát, predtým sa nedočkala, lebo dieťa chcelo spať a plakalo, teraz jej to vyšlo so spaním a nesmelo dodáva, že síce nevie, či je tak, ale deti do 2 rokov tu vraj majú prednosť.

shutterstock

 

Načo chodí s deckom na úrad!

Zmes čakajúcich ľudí je prestrá, je tam aj matka s dievčatkom v predškolskom veku, nejakí muži a ženy v strednom veku a zopár senioriek.

Po prosbe matky s bábom ostalo hrobové ticho. Akože, čo to chce? SA IDE PREDBEHNÚŤ? Vo výraze niektorých tvárí, je táto otázka čitateľná.

Na rade je žena s dievčatkom, ktorá mamičku pustila dopredu so slovami: "Samozrejme, choďte, viem, čo je to mať malé dieťa."

Seniorky, ktoré pravdepodobne tiež kedysi vedeli, aké je to mať malé dieťa, ale už zabudli, sa nespokojne zavrteli.

"Načo sem chodí s dieťaťom," ozvala sa jedna, akože do pléna. "Však má ho nechať doma," prikývla druhá. Vysvetľujem dámam, že mamička tu nie je preto, že chce, ale preto, že dieťa potrebuje pas atď.

Pani sa na mňa otočí a hovorí: "No len aby, všade dnes matky ťahajú deti. Ale ako zásterky, aby sa mohli predbehnúť!"

shutterstock

 

Dnešné matky, včerajšie matky

Ostala som ticho ja...ale v takom smutnom. Len som si predstavila samu seba, ako som s tromi malými deťmi čakávala v rade kade-tade, či už u lekára, alebo na daňovom úrade, alebo kdekoľvek.

Spomenula som si, aké náročné to bolo prísť niekam na konkrétny čas, aby sa ani jednému nechcelo spať, nebol hladný a podobne. A aká vďačná som bola, keď mi niekto dal prednosť, lebo vypýtať som si ju nevedela.

Nemala som na to "gule" a pred komandom zúrivých babiek som mala rešpekt.

Ktovie, ako dotyčné panie fungovali so svojimi deťmi v ich dobe. Možno nechodili po úradoch, ale isto museli vykonávať iné aktivity, kde deti so sebou mať museli. Pre "dnešné matky" však pochopenie nemajú.

My ženy vieme byť na seba naozaj zlé. Generačne, i medzigeneračne. Ale pre matku s malým dieťaťom by sme snáď mohli mať pochopenie v ktoromkoľvek veku.

Žiadna prednosť pre matku neexistuje

Zaujímalo ma, či má matka s dieťaťom prednosť na úrade (konkrétnom, kde som čakala ja). Opýtala som sa teda pani za okienkom, ako to je.

Povedala, že nijaké také nariadenie neexistuje. Žiadna "oficiálna plošná prednosť", ani keď prídete s mesačným novorodencom. Ešteže to nevedeli seniorky-spolumatky, sediace vonku.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Zdenula napísané 19.04.2017 13:17 answer email

Hm..to je smutné. Ani ja som nikdy nemala odvahu si "vypýtať" prednosť, ani keď som mala so sebou 2 deti do 2 rokov. Jedno v šatke, jedno v kočíku. Radšej som ticho dúfala, že to zvládneme.

 

Na druhej strane: už som zažila veľmi nepríjemné ženy-matky, ktoré sa hlučne a arogantne predbehli, vykrikujúc, že majú malé dieťa a že čo my ostatní máme problém, však oni majú malé dieťa a snáď ich nechceme nechať čakať! To je ten druhý extrém.

 

Úrady, obchody, pošty a vôbec - všetky inštitúcie by mali na túto skupinu (rodičov s malými, alebo chorými či postihnutými deťmi) pamätať a buď im zabezpečiť oficiálne prednosť, alebo zriadiť špeciálne okienko či kanceláriu...alebo aspoň prijateľný čakací priestor.

Henrieta napísané 27.04.2017 21:27 answer email

Neviem,ako inde,ale v nasom meste je na dotykovom displeji moznost - doklad pre dieta mladsie ako tri roky. Bez cakania ihned do kancelarie. Neviem si predstavit cakat s babom na odfotenie na pas.

Jana napísané 13.05.2017 16:02 answer email

Tak ja som sa už aj od pomerne mladej ženy dozvedela, že s dvojmesačným dieťaťom v Lidli nemám čo hľadať (malá mi začala mrnčať pri pokladni, kde býva štandardne teplejšie a keďže som ju mala v šatke a už som bola takmer na rade, nebolo ako jej dať dole nejakú vrstvu oblečenia). Tak teda neviem, či by sme pre istotu nemali prestať aj jesť a kupovať také zbytočnosti ako oblečenie pre seba aj dieťa a podobne Confused .

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia