Načo chodíte s deckom na úrad? Aby ste sa predbehli?

Lujza Šebová 10

Potrebujete si vybaviť pas pre dieťa a domnievate sa, že máte prednosť? Omyl. Zdalo by sa, že za normálnych okolností súdny človek nenechá čakať matku s malým dieťaťom v rade s dvadsiatimi ľuďmi a pustí ju. A to je ďalší omyl.

shutterstock

Dieťa ako zásterka?

Nie, nejde o kuchynskú zásteru. V tomto prípade sa nachádzame od kuchyne ďaleko, sme totiž na polícii.

Niežeby sa niečo stalo, iba sa blíži dovolenka a treba dať spraviť dieťaťu pas. Keďže od roku 2012 u nás musí mať cestovný pas aj novorodenec (keď ho chceme niekam vziať, samozrejme), treba chodiť na príslušný úrad, v tomto prípade políciu, osobne aj s dieťaťom.

Moje deti sú už väčšie, ale najmenšie „zachytila“ táto zmena ešte v dojčenskom veku a tak mala najmladšia dcéra smiešnu fotografiu v pase ako pár mesačné vyhúkané bábätko, podopieraná z oboch strán.

shutterstock

 

Deti a prednosť

Nedávno som sa na polícii ocitla kvôli svojmu novému občianskemu preukazu.

Z troch kancelárií fungovala iba jedna – pre všetky požiadavky, chodba tak bola plná čakajúcich ľudí, všetkých vekových kategórií. 

Retro verziu priestorov narúšal len automat na kolky, ktorý pripomína súčasnosť. Dokonca sa tu dalo zaplatiť aj kartou, palec hore!

Inak tam vládol ľahký chaos. Elektronický systém poradových čísiel sem ešte nedorazil, tak si všetci udržovali poradie podľa posledného. Akonáhle niekto chce prejsť chodbou (hoci len pozrieť sa na dvere a zorientovať, kde sa čaká na pas, kde na občiansky), už ho všetci podozrievajú z predbiehania.

Odrazu prichádza mamička s polročným bábätkom a rovno sa všetkých čakajúcich nahlas pýta, či by nám neprekážalo, keby išla dopredu.

Vysvetľuje, že je tam už druhýkrát, predtým sa nedočkala, lebo dieťa chcelo spať a plakalo, teraz jej to vyšlo so spaním a nesmelo dodáva, že síce nevie, či je tak, ale deti do 2 rokov tu vraj majú prednosť.

shutterstock

 

Načo chodí s deckom na úrad!

Zmes čakajúcich ľudí je prestrá, je tam aj matka s dievčatkom v predškolskom veku, nejakí muži a ženy v strednom veku a zopár senioriek.

Po prosbe matky s bábom ostalo hrobové ticho. Akože, čo to chce? SA IDE PREDBEHNÚŤ? Vo výraze niektorých tvárí, je táto otázka čitateľná.

Na rade je žena s dievčatkom, ktorá mamičku pustila dopredu so slovami: „Samozrejme, choďte, viem, čo je to mať malé dieťa.“

Seniorky, ktoré pravdepodobne tiež kedysi vedeli, aké je to mať malé dieťa, ale už zabudli, sa nespokojne zavrteli.

„Načo sem chodí s dieťaťom,“ ozvala sa jedna, akože do pléna. „Však má ho nechať doma,“ prikývla druhá. Vysvetľujem dámam, že mamička tu nie je preto, že chce, ale preto, že dieťa potrebuje pas atď.

Pani sa na mňa otočí a hovorí: „No len aby, všade dnes matky ťahajú deti. Ale ako zásterky, aby sa mohli predbehnúť!“

shutterstock

 

Dnešné matky, včerajšie matky

Ostala som ticho ja…ale v takom smutnom. Len som si predstavila samu seba, ako som s tromi malými deťmi čakávala v rade kade-tade, či už u lekára, alebo na daňovom úrade, alebo kdekoľvek.

Spomenula som si, aké náročné to bolo prísť niekam na konkrétny čas, aby sa ani jednému nechcelo spať, nebol hladný a podobne. A aká vďačná som bola, keď mi niekto dal prednosť, lebo vypýtať som si ju nevedela.

Nemala som na to „gule“ a pred komandom zúrivých babiek som mala rešpekt.

Ktovie, ako dotyčné panie fungovali so svojimi deťmi v ich dobe. Možno nechodili po úradoch, ale isto museli vykonávať iné aktivity, kde deti so sebou mať museli. Pre „dnešné matky“ však pochopenie nemajú.

My ženy vieme byť na seba naozaj zlé. Generačne, i medzigeneračne. Ale pre matku s malým dieťaťom by sme snáď mohli mať pochopenie v ktoromkoľvek veku.

Žiadna prednosť pre matku neexistuje

Zaujímalo ma, či má matka s dieťaťom prednosť na úrade (konkrétnom, kde som čakala ja). Opýtala som sa teda pani za okienkom, ako to je.

Povedala, že nijaké také nariadenie neexistuje. Žiadna „oficiálna plošná prednosť“, ani keď prídete s mesačným novorodencom. Ešteže to nevedeli seniorky-spolumatky, sediace vonku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. My sme boli nakupovat v ikea s dvomi malymi detmi a ja este tehotna s tretim. Ked sme boli pri pokladniach boli tam brutalne rady. Vsimli sme si ze jedna pokladna je prednostna- matky s detmi, ludia na voziku… Zamestnsnec si nas vsimol a hned nas predviedol dopredu do prednostnej pokladne. No to bolo reci od ludi co cakali v rade. Len som tak kulala. Jedna pani sa zacala rozculovat ze naco ideme s detmi do obchodu. Divne. A pritom vsetci vedeli ze stoja v prednostnej pokladni… ludia su hlupi a netolerantni. A o tom ze sa s autom postavia na miesto vyhradene pre matky s detmi ani nehovorim. Tie miesta maju svoj vyznam. Su sirsie-aby clovek vedel vybrat dieta aj s autosedackou bez toho aby obil druhe auto. To tiez vela ludi nechape… ved nato nieje dopravna znacka- tak ma nemozu pokutovat, hovori jeden pan…

 2. Veľa záleží od komunikácie, verbálnej aj neverbálnej. Žijeme v dobe, ktorá kladie dôraz na sebavedomie, práva, výnimočnosť jednotlivcov a čím viac sa pod týmto tlakom stráca pokora, zmysel pre povinnosť, a často základná zdvorilosť a rešpekt, tým viac, akokoľvek sami často neveľmi empatickí k drobným problémom (k vážnym problémom empatickí byť vieme.. aspoň na tú chvíľu, keď sa dá prostredníctvom nich na niečom spravodlivo rozhorčiť), sme citliví na akýkoľvek hoc len náznak arogancie od druhých.

  Ak sa teda mamička aktívne domáha prednosti len preto, že má so sebou dieťa, obranný reflex nás varuje pred potencionálnou drzosťou a predhodí nám všemožné dôvody, prečo by tak činiť nemala. Zaujímavá situácia nastáva ale vo chvíli, keď mamička s dieťaťom prejaví dostatok úcty voči ostatným už len tým, že sa nikam netlačí, nájde si svoje miestečko (ak má kočík, pokúsiac sa ho umiestniť tak, aby podľa možností čo najmenej zavadzal) a trpezlivo čaká spolu s ostatnými, podľa aktivity ratolesti(í) – buď, ak spia alebo sú schopné ticho šúchať nohami, v tichosti, alebo v zjavnej snahe eliminovať dopad ich temperamentu na okolie. Dramaticky vzrastie pravdepodobnosť, že naopak niekto sa jej pokúsi prednosť akčne ponúknuť. A ak sa naviac takáto mamička pokúsi zdráhať, že to predsa nemôže predbiehať iných, čo tam už iste majú „dieru vysedenú“, odrazu nastane hromadné ponúkanie a presviedčovanie, že to je v poriadku, len nech smelo ide a nedá sa prosiť.

 3. To sa neda určiť oficialne, neviete kto je tam a prečo,a ako to majú v rodine celkovo. Može sa stať že sa tam nahrnú ľudia ktorí potrebujú isť do predu, a niekto bude stale čakať.

  Možte sa jedine dohodnúť.

  A prečo nenakupuje otecko v obchode a nezabezpečí jedlo na deň a týždeň keď príde po praci domov.

  Ja vidím mamičky s deťmi nakupovať. oobne som nechodila s dvoma deťmi naraz nakupovať, aj do parku mi torobilo problémy, taka som bola vyčerpana. Boli na balkone.v kočíku miesto parku.

  Nedôležité veci treba zo začiatku vyhadzovať, stara mama nech pomáha.Aj tie seniorky maju nejakú rodinu a dospelé deti s vnukmi?

 4. Myslím že prababky a pod.to mali horšie s detmi peši bus všade.

  Čiže maju to mamičky dnes lepšie -zaleží prečo a čo potrebuju niečo vybaviť,ako sa dohodnú.

  Zaleží od situacie.Neplatí že keď sú napr. niekto alebo seniori

  že všetci sa nudia alebo nemajú čorobiť.Dohoda je vždy možná.

  Nech redakcia napíše pre koho je tento portál.

  Osobne sme prazdninovali dovolenkovali doma(:Najjednoduchšie.

 5. Myslím že prababky a pod.to mali horšie s detmi peši bus všade.

  Čiže maju to mamičky dnes lepšie -zaleží prečo a čo potrebuju niečo vybaviť,ako sa dohodnú.

  Zaleží od situacie.Neplatí že keď sú napr. niekto alebo seniori

  že všetci sa nudia alebo nemajú čorobiť.Dohoda je vždy možná.

  Nech redakcia napíše pre koho je tento portál.

  Osobne sme prazdninovali dovolenkovali doma(:Najjednoduchšie.

 6. Ked tam vybavuje chorý človek a mamička ktora chce isť na dovolenku s dieťaťom inde.Tak-

  Viditeľne ma prednosť chorý si vybaviť svoje veci,asi to u mamičky nie je také zle keď ide s dieťaťom 2m na dovolenku-do iných krajín.

  Ale da sa dohodnúť.Neplatí že za každú cenu maju pri všetkom mamičky prednosť.

 7. Ked tam vybavuje chorý človek a mamička ktora chce isť na dovolenku s dieťaťom inde.Tak-

  Viditeľne ma prednosť chorý si vybaviť svoje veci,asi to u mamičky nie je také zle keď ide s dieťaťom 2m na dovolenku-do iných krajín.

  Ale da sa dohodnúť.Neplatí že za každú cenu maju pri všetkom mamičky prednosť.

 8. Tak ja som sa už aj od pomerne mladej ženy dozvedela, že s dvojmesačným dieťaťom v Lidli nemám čo hľadať (malá mi začala mrnčať pri pokladni, kde býva štandardne teplejšie a keďže som ju mala v šatke a už som bola takmer na rade, nebolo ako jej dať dole nejakú vrstvu oblečenia). Tak teda neviem, či by sme pre istotu nemali prestať aj jesť a kupovať také zbytočnosti ako oblečenie pre seba aj dieťa a podobne Confused .

 9. Neviem,ako inde,ale v nasom meste je na dotykovom displeji moznost – doklad pre dieta mladsie ako tri roky. Bez cakania ihned do kancelarie. Neviem si predstavit cakat s babom na odfotenie na pas.

 10. Hm..to je smutné. Ani ja som nikdy nemala odvahu si „vypýtať“ prednosť, ani keď som mala so sebou 2 deti do 2 rokov. Jedno v šatke, jedno v kočíku. Radšej som ticho dúfala, že to zvládneme.

   

  Na druhej strane: už som zažila veľmi nepríjemné ženy-matky, ktoré sa hlučne a arogantne predbehli, vykrikujúc, že majú malé dieťa a že čo my ostatní máme problém, však oni majú malé dieťa a snáď ich nechceme nechať čakať! To je ten druhý extrém.

   

  Úrady, obchody, pošty a vôbec – všetky inštitúcie by mali na túto skupinu (rodičov s malými, alebo chorými či postihnutými deťmi) pamätať a buď im zabezpečiť oficiálne prednosť, alebo zriadiť špeciálne okienko či kanceláriu…alebo aspoň prijateľný čakací priestor.

Pridaj komentár