Rok a 32 týždňov

0

Milí rodičia, vaše dieťatko má rok a 32 týždňov – pomaly mu ťahá na rok a 8 mesiacov.

ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO

 Dajte dieťaťu dôvod na komunikáciu

Asi je omnoho jednoduchšie usporiadať domácnosť tak, že dieťa sa samo obslúži. Nájde si hračky, ktoré má na dosah alebo si zoberie piť, keď je smädné. Ak dieťa má všetko na dosah, nemá dôvod na komunikáciu. Je potrebné vytvárať situácie, ktoré podporujú komunikáciu.

Pripravili sme pre vás 5 nápadov, ktoré vám pomôžu vytvárať situácie, ktoré motivujú dieťa ku vzájomnej komunikácii z rôznych dôvodov – aby vás žiadalo o veci, odmietalo alebo komentovalo.

  1. Uložte obľúbené veci dieťaťa tak, aby na ne videlo, ale mimo jeho dosahu: obľúbené jedlo na kuchynskú linku, obľúbenú hračku alebo video na poličku.
  2. Používajte hračky, ktoré si vyžadujú vašu pomoc: hračky, s ktorými dieťa nevie samo narábať, napr. hračky na kľúčik, bublifuk, balóny, hračky na baterky, vĺčik. Ukážte mu tak, že hra vo dvojici je omnoho zábavnejšia.
  3. Ponúknite dieťaťu neobľúbené jedlo, hračku a dajte mu možnosť odmietnuť ich.
  4. Buďte ticho! Prezerajte si spoločne knižku, najprv ukazujte na obrázky a pomenovávajte ich. Potom len ukážte na obrázok a nič nehovorte. Alebo sa spoločne pozerajte von oknom. Ukazujte na autá a ľudí, pomenovávajte ich, tešte sa zo svojich objavov. Alebo pri vybaľovaní nákupov, pomenovávajte jednotlivé potraviny, ktoré vyťahujete z tašky. Potom vytiahnite obľúbené jedlo dieťaťa a nehovorte nič.
  5. Robte „náhodné“ chyby: deti milujú, keď ich rodičia robia chyby! Urobte niečo nezvyčajné alebo smiešne, napríklad pri obliekaní si oblečte veci naopak alebo zabudnite si niečo obliecť.

VÝCHOVA A VZŤAHY

 Naše dieťa versus iné deti

Hry s inými deťmi začína byť dieťa schopné približne v 18-tich mesiacoch, ale až takmer do druhého roka sa deti v podstate hrajú vedľa seba. Na piesku potrebuje každé svoju lopatku, svoje vedierko a každé sa pokúša o svoj koláčik. Síce sa nehrajú spolu, ale keby na tom piesku bolo len jedno dieťa, nebavilo by ho to tak dlho. Takáto hra má pre rozvoj spoločenskej komunikácie veľký význam. Dieťa sa dostáva do kontaktu so seberovnými a učí sa ich akceptovať. Problémom môže byť agresia detí medzi sebou. Ako sa zachovať? Ako zvládať takéto situácie?

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

 Tráviace ťažkosti

Hnačka? Vracanie? Bolesť bruška? Zápcha? 

Ak ste sa s týmto druhom zdravotných ťažkostí u svojho potomka ešte nestretli, tak gratulujeme. Pre každý prípad vám však ponúkame veľmi prehľadne spracovaného Sprievodcu tráviacimi ťažkosťami s kvalitne vypracovanými diétami a s jedinečnými tabuľkami – čo nám na tento druh ťažkostí u detí ponúkajú lekárne. 

TIPY  OD RODINKY

 Zo špiny a neporiadku vyrastá pohoda

… tak to kedysi povedal pán spisovateľ Robert Fulghum. A je na tom kus pravdy. Veď nie sme storuké chobotnice. A často chceme svoju vyčerpateľnú energiu venovať na dôležité veci. Ako si vy dávate rady s fenoménom, ktorý sa nazýva “poriadok v byte pri malom dieťati?” Máme pre vás zopár tipov.

Tip č. 1 – Ako na poriadok nielen v kuchyni

Tip č. 2 – Upratovanie! Luxus alebo nevyhnutnosť?

Tip č. 3 – Ako prestať žehliť a Moja kamarátka sušička

Tip č. 4 – Mám doma čertíka … a neporiadok

Tip č. 5 – Keď ma to prestane baviť

Nechajte si posielať majlík pre vaše babetko!

Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje v živote vášho bábätka v jeho druhom rôčiku? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie dátum narodenia vášho dieťatka, a každý mesiac  Vám pošleme majlík presne pre vek, ktorý práve prežívate. 

 Ako na to sa dočítate tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár