Bábätko po týždniNovorodeniatko

Čo s malým refluxákom - s dieťaťom, ktoré často grcká?

 Andrea Kovalčíková   14.10.2019   0

Reflux. Čo to je?

Zjednodušene povedané - gastroezofagealny reflux (GER) je spôsobený samovoľným, opakovaným návratom obsahu žalúdka späť do pažeráka, a niekedy až do úst.

Reflux sa u malinkých detí prejavuje častým vracaním po jedle, plynatosťou, podráždenosťou dieťaťa, zakuckávaním sa pri dojčení, odťahovaním sa od prsníka. 

Zdroj: istockphoto.com

Možno vám pomôže táto domáca diferenciálna diagnostika:

Treba mať istotu, že dieťa dobre saje,

že prívod materského mlieka je dostatočný - sledujeme pauzu v brade, dieťa má 6 pomočených plienok za 24 hodín a stolica má normálny vzhľad (alebo viac na túto tému: Ako zistím, že mám dosť mlieka?)

Skúsiť tzv. režimové opatrenia.

  • zabezpečíme zvýšenú polohu, zhruba 40 st. uhol, podložíme matrac v postieľke (poskladaným vankúšom alebo dekou). Počas bdenia zabezpečíme zvýšenú polohu napr. v polohovacom  lehátku (len na nevyhnutne potrebný čas, nie na celý deň!!!), na vankúši položenom na podložke – dieťa je na ňom položené od pása na hor, opäť – nielen pod hlavu!
  • kdekoľvek dieťa po kŕmení je – nosíme na rukách. Niekedy treba nosiť i 30 – 40 minút, treba hľadať ruky, ktoré sú ešte k dispozícii alebo zabezpečiť napr. baby šatku alebo babyvak. Skúsenosti smerujú k tomu, že matky, ktoré sú viac „nosivé“ na základe svojho presvedčenia, ohlasujú problém s refluxom menej často.
  • Pomôcť môže aj polohovanie na bruško. Dobrá poloha pri nosení bábätka je tzv. tigrík – keď dieťa leží na predlaktí dospelej osoby tváričkou smerom dole. 

Diétne opatrenia sú o zahustení stravy.

Aj keď dieťa výlučne dojčíte, môžete mu podať prípravok na zahustenie stravy, napríklad v odstriekanom mlieku. V lekárňach nájdete viacero produktov. Mnohé ale fungujú tak "výborne", že riešením jednoho problému vznikne nový.  A to napr. zápcha.

Potravina na osobitné lekárske účely

U nedojčených detí sa pri grckaní odporúča podávať náhradnú mliečnu výživu, ktorá býva označená ako AR (antireflux).

Ugrckávanie však u nedojčeného bábätka môže často sprevádzať i zápcha a potom nastáva otázka, aké mlieko použiť. Používať mlieko AR alebo špeciálne na zápchu? A ako dlho ich používať? Alebo ich mám striedať? Riešením môže byť Sunar Expert AR & Comfort so špeciálnym zložením, ktoré prispieva nie len k riešeníe refluxu, ale súčasne pomôže pri zápche. Mlieko má byť podávané na základe odporúčania pediatra a nie je nutné tápať v tom, aké mlieka vlastne použíť.

Vhodné je kŕmiť častejšie a v malých množstvách

dbať na odgrgnutie a na šetrnú manipuláciu po jedle. Deti môžu vyžadovať odgrgnutie aj niekoľkokrát počas jedného dojčenia, po 2-3 minútach. Zvyčajne to zistíte podľa toho, že bábätko počas pitia plače, odvracia sa alebo „jeduje“ na prsníku. (Takáto reakcia môže mať však aj iné príčiny: mliečko tečie pomaly alebo naopak – prirýchlo).

S refluxom do nemocnice?

Pokiaľ nebude postačovať „domáca“ diagnostika, v rámci tej medicínskej môžete absolvovať USG vyšetrenie.

Ďalším vyšetrením (pre komplikované prípady) je 24 hodinová pH metria, pri ktorej sa meria kyslosť prostredia v pažeráku a podľa toho sa hodnotí prítomnosť žalúdočného obsahu. Ide o invazívne vyšetrenie, dieťa musí mať zavedenú sondu do pažeráka celých 24 hodín a vyžaduje si jeho hospitalizáciu.

O potrebe vyšetrení rozhodne vždy pediater s ohľadom na stav a vek dieťaťa!

Aj naše čitateľky majú svoje skúsenosti s grckaním bábätiek a refluxom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Náš TIP