Novorodenec. Prvé dni.

Klára Grafová 0

Rýchly prehľad štyroch tém, na ktoré sa po pôrode určite budete pýtať:

Prvé mlieko

Pre všetkých novorodencov je dôležité kolostrum – prvé mlieko. Maminy ho často podceňujú a povedia: „kým som mala len to kolostrum …“ Nie je to „len“ kolostrum, ale PRÁVE kolostrum.

Mame sa tvorí počas prvých dní toľko kolostra, koľko ho bábätko potrebuje, ale dieťatko ho častokrát dostane len vtedy, ak je dobre prisaté. Je to jediná vhodná potrava pre dieťa.

 

Novorodenecká žltačka 

V čase, ktorý s dieťatko ešte zvyčajne trávite v nemocnici, sa môže objaviť novorodenecká žltačka. 

Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Hladinu bilirubínu zdravotníci priebežne sledujú a až ak dosiahne tzv. vysoké pásmo, odporúčajú pristúpiť k niektorým opatreniam, napr. fototerapii.

Ošetrenie pupčeka

Novorodenecké sestry by vás mali poučiť o ošetrovaní pupčeka(pupočného pahýľa).

Najlepšie sa pupočník hojí sám a tak, ako sa každému individuálne hoja ranky, tak aj našim drobcom trvá rôzny čas, kým sa kýptik pupočníka osuší a definitívne odpadne, zvyčajne sa tak udeje medzi 10 – 14 dňom po narodení.

Stolica novorodenca

V prvých dňoch je veľmi dôležité sledovať stolicu novorodencaStolicaje u novorodencov a dojčiat dôležitým znakom správnej výživy a dobre fungujúceho tráviaceho systému. Niektorí rodičia sú však prekvapení tým, ako stolica vyzerá a ako často „kaká“.

Prvú stolicu novorodenca nazývame smolka, čo je lepkavá čierno-zelená hmota, ktorá sa skladá najmä z hlienu a žlčových farbív.

Počas jedného až dvoch dní sa stolica mení na zelenkasto-hnedú, neskôr získa žlto-oranžovú farbu. Väčšina dojčiat sa vyprázdňuje niekoľkokrát denne, no sú aj také, ktoré sa vyprázdňujú raz za niekoľko dní (až týždeň).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár