Vaše bábo má 24 týždňov

redakcia 0

A sú tu prvé pokusy o plazenie: v ľahu na brušku sa dieťatko natriasa, „péruje“ a všelijako sa krúti. V zrkadle sa na seba rado usmieva, preto si skúste spolu pred zrkadlom zarecitovať rôzne riekanky a básničky s ukazovaním. Čo tak vyskúšať aj kurz plávania pre bábätká alebo skupinové cvičenie?

Ako vaše dieťatko rastie

  • Vaše dieťatko je stále šikovnejšie a vnímavejšie. Prevracanie z chrbátika na bruško mu už nerobí veľké problémy a možno sa už vie otočiť aj z bruška na chrbátik.
  • Keď leží na brušku, opiera sa o dlane a skúša podsunúť kolienka pod seba. Chce sa plaziť a postupne dostať „na štyri“. Je však schopné urobiť to len vtedy, ak ste ho do tohto času dávali na bruško dostatočne často a ono mohlo posilňovať ako svoje rúčky, tak brušné svalstvo.
  • Objavuje sa prekladanie hračky z jednej ruky do druhej . A všetko ide do úst … Pri manipulácií s predmetmi zapája už aj palček – doteraz zrejem hračky chytalo dlaňovým úchopom.
  • Do svojich 6.tich mesiacov dieťatko zrejme zdvojnásobilo pôrodnú hmotnosť a narástlo 10 – 15 cm.

Čo dieťatko vníma

  • Osoby okolo seba vie rozlíšiť na známe a neznáme.
  • Môžu sa objaviť prejavy strachu, obáv z neznámeho a neznámych (o chvíľu je to obdobie separačnej úzkosti). Dieťa stále potrebuje nejaký „oporný bod“, najčastejšie mamu, aby malo istotu, že vždy je niektoho „jeho“ na blízku. Deti zvyknú prejavovať strach, ak sa mama stratí z dohľadu – čo len odíde do susednej miestnosti. Dieťa nemá ešte pochopenie, že je to dočasné a že mama sa vráti.
  • V zrkadle sa dieťa na seba usmieva a reaguje na rôzne grimasy hlasným smiechom.
  • Jeho vnemy môžete stimulovať napr. hmatom – vkladajte mu do ruky predmety z domácnosti – drevené, kovové, plastové … Uchopovaním rôznych tvarov a povrchov sa stimulujú jeho motorické schopnosti a zoznamuje sa s niečim novým.
  • Na rozvíjanie motoriky i zmyslového vnímania je veľmi fajn, ak navštívite nejaký kurz dojčenského plávania alebo cvičenia pre maminy a detičky.
  • Možno vás zaujmú riekanky a pesničky do vody

Ako dieťatko komunikuje

Komunikácia je pre dieťatko hra, v ktorej skúša všetko možné so svojimi ústočkami a jazýčkom. Vydáva rôzne variácie zvukov, dokonca sa môžu objaviť aj nosovky.

V tomto období sú rečové prejavy už oveľa výraznejšie – dieťa džavoce, opakuje slabiky. Rozumie niektorým gestám a mimike tváre a vie aj reagovať.

Skôr, než začne rozprávať, rozvíja sa u neho pasívna slovná zásoba – učí sa rozumieť slovám. Rodičia mu môžu na toto porozumenie vytvárať vhodné podmienky:

Ak dieťatko uprene pozerá napr. na hračku – psíka, môžeme to komentovať slovami „psíček, Hav Hav“. Keď potom neskôr, keď už dieťa hračku nepozoruje, povieme „psíček, hav hav“ a dieťa otočí hlavu a zrak smerom k tejto hračke, veľmi pravdepodobne si už vytvorilo spojenie medzi slovom a objektom a chápe ho.

Podporte dieťatko rôznymi riekankami a básničkami. Rýmované „vecičky“ ho určite pobavia:

Potreba spánku

Dieťatko cez deň spí zhruba 2 x po 1,5 – 2 hodiny a tretí spánok môže byť podvečer kratší, 30 – 60 minút. Počas noci spí dieťatko okolo 10 hodín.

Čo vás trápi

Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár