Ak dieťaťu chcete pomôcť, musíte si uvedomiť, že strach je pre dieťa reálny, akokoľvek banálny sa vám môže zdať. Potom dieťa môžete naučiť isté stratégie na zvládanie strachu. Pomôcť môžu tiež relaxačné techniky.
Spánok
Deti majú rôznu potrebu spánku, ako v mladšom veku, tak aj teraz. Priemerná doba spánku detí v tomto období je 11 – 12 hodín, pričom v noci prespia 10 – 11 a cez deň pri popoludňajšom spánku 1 – 2 hodiny. Niektorí rodičia hovoria, že ich dieťa v tomto veku už nespí cez obed, no obvykle tento odpočinok dieťaťu chýba. Podvečer môže byť už predráždené a veľmi nepokojné. Preto ak aj vaše dieťatko nespí, mali by ste do jeho režimu zaviesť poludňajší odpočinok, dieťa uložiť, rozprávať mu rozprávku alebo počúvať relaxačnú hudbu. Nie pozerať rozprávky v telke či na DVD!
To, koľko vaše dieťa potrebuje spať, závisí od toho, čo sa aktuálne v jeho živote deje. Aký má program v konkrétny deň, či nie je choré, či nemalo nejaké zmeny oproti bežnému dňu … V noci sa môže rušný deň pretaviť do živých snov alebo nočných môr.
Ak je u vás problém zaspávanie, teda to večerné, zamerajte sa na to, aby:
- dieťa malo pravidelný čas ukladania na spánok (a prípadne aj zobúdzania),
- ste vybudovali „usínací rituál“, ktorý dieťa upokojí po celom dni. Môže to byť kúpeľ, túlenie sa, čítanie, rozprávanie o príjemných veciach, ktoré dieťa cez deň prežilo.
- urobte z postieľky bezpečné a príjemné miesto, do ktorého sa dieťa bude tešiť. Obľúbené postavičky, plyšové zvieratká, príjemné posteľná bielizeň, lampička.
- vyhýbajte sa strašidelným rozprávkam, filmom. Rýchle striedanie obrazov v akčnom filme môže byť dôvodom pre obavy a strach dieťaťa.