Internej aj do kuchyne: Bezpečnosť detí na internete

Ing. Silvia Kočišková 0

Internet prináša deťom poučenie i zábavu. Umožňuje im komunikovať s deťmi z celého sveta, nadväzovať kontakty a spoznávať nových kamarátov. O detských internetových portáloch a webových stránkach pre deti sme sa zmieňovali v jednej z predchádzajúcich lekcií. Tentokrát sa pozrieme na tému deti a internet z pohľadu bezpečnosti.

Tak ako v reálnom živote, aj na internete existujú nebezpečenstvá. Obťažovanie, internetové zastrašovanie, získavanie citlivých informácií – to je len niekoľko z nich. Skôr než si naše deti sadnú za počítač a začnú komunikovať prostredníctvom internetu, mali by sme ich upozorniť na možné riziká a poučiť ich o tom, ako im predchádzať. Tu je niekoľko rád, ako na to.

Ľudia nemusia byť vždy tými, za ktorých sa vydávajú.
Každé dieťa by malo k internetovým priateľstvám pristupovať s opatrnosťou. Nikdy totiž nemôže s istotou vedieť, kto je na druhej strane. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že na internete môže stretnúť tak dobrých ako aj zlých ľudí. Upozornite ho, aby v rozhovoroch (či už na chatovacích serveroch, prostredníctvom ICQ alebo v e-mailoch) neposkytovalo informácie o sebe a svojej rodine, neprezradilo svoju adresu, telefónne číslo, ani to, kam chodí do školy a neposielalo svoje fotografie neznámym ľuďom. Taktiež môžete skontrolovať chatovacie miestnosti, ktoré vaše dieťa navštevuje a uistiť sa, že sú určené pre deti.

Stretávanie neznámych ľudí z internetu osamote je nebezpečné.
Poučte dieťa, že osoba, ktorú stretlo v anonymnom svete internetu, nemusí byť v skutočnosti taká, ako na prvý pohľad vyzerá. Môže byť sympatická a zábavná ale aj nebezpečná. Preto, pokiaľ sa vaše dieťa bude chcieť osobne stretnúť s niekým, koho pozná z netu, trvajte na svojej prítomnosti na schôdzke, resp. prítomnosti inej dospelej osoby, ktorej dôverujete.

Nezverejňovať heslá a iné citlivé údaje.
Na internete sa môžete stretnúť aj s podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za nejaký dôveryhodný subjekt (napr. za poskytovateľa internetu, banku alebo inú finančnú inštitúciu) a snažia sa tak získať citlivé informácie. Takýto podvodný postup sa označuje anglickým termínom phishing. Svojim “obetiam” posielajú podvodníci e-mailové správy s odkazmi na podvrhnuté webové stránky, na ktorých požadujú z nejakých “urgentných” dôvodov vaše meno,  prihlasovacie údaje, číslo platobnej karty či podobné informácie, ktoré sa dajú dobre zneužiť. Usmernite preto vaše dieťa, aby za žiadnych okolností  neodpovedalo na e-mail, v ktorom niekto žiada jeho heslo, číslo kreditnej karty jeho rodičov či iné osobné informácie a tiež neklikalo na odkazy na internetové stránky pripojené k takejto e-mailovej správe.

Používajte internet spoločne.
Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo robí na internete a s kým komunikuje. Ešte lepšie je pridať sa k deťom, keď internet používajú. Záujem o to, čo váš potomok na internete robí, ešte neznamená nedostatok dôvery. Veď aj v reálnom svete sa zaujímate o priateľov svojich detí, o to, s kým sa stretávajú, kde a ako trávia čas. To isté by malo platiť aj pre svet virtuálny, čiže internet.

A nezabudnite uistiť dieťa, že sa vám v prípade akékoľvek zlého zážitku na internete môže zdôveriť. Musí vedieť, že keď vám svoj problém prezradí, nenarazí u vás na nepochopenie a pomôžete mu.

Viac o problematike rizík, ktoré hrozia deťom na internete i o tom, ako deti pred nebezpečenstvami z internetu chrániť, sa môžete dočítať na stránke www.onlinechildprotection.org/sk/.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár