I maličký novorodenec sa môže nudiť a cítiť sa osamelý, pokiaľ ľudia, ktorí sa oňho starajú, sa mu nebudú venovať v čase, keď je bdelý. Deti potrebujú primerané podnety a najlepšie od tých najbližších, mamy a otca.
Neznamená to však, že máte mať výčitky svedomia, že s dieťaťu nevenujete každú jeho bdelú minútu J Ak je dieťatko spokojné, nenudí sa.
Práve ak sa snažíte priveľmi a „hneď skáčete“ s hrkálkou alebo pesničkou, môžete narušiť čas oddychu vášho dieťatka. V tomto čase dieťa nielen relaxuje, ale aj spracováva všetky podnety, ktorými je jeho nervová sústava doslova „bombardovaná“ v období krátko po narodení.
Čím viac maznania a prihovárania sa dieťaťu, tým lepšie
Detská psychologička Penelope Leach hovorí, že existujú tri hlavné spôsoby stimulácie vášho novorodenca.
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Majte dieťatko vo svojej blízkosti, na hracej podložke, v kolíske, v lehátku. Každý, kto ide okolo, sa môže pristaviť na krátky rozhovor s bábätkom, môže naňho prehovoriť, usmiať sa, pohladiť ho.
Berte dieťa so sebou po byte, keď sa presúvate za rôznymi činnosťami, či už si čítate alebo idete vyložiť práčku. Nepotrebujete nekonečné množstvo hračiek, stačíte jednoducho VY!
Nosenie poskytuje dokonalý priestor pre vaše bdelé dieťatko. Rytmus vašich pohybov je rovnako dobrý ako masáž alebo tanec a života, ktorý vidí a počuje pri prechádzkach (po vašej záhrade, na ulici, po byte), je rovnako zaujímavý ako skvelý film.
Zabezpečte si šatku či ergonomický nosič, ktorý má dobrú oporu pre hlavičku novorodenca. Okrem toho, že umožníte dieťaťu sledovať svet z inej perspektívy, ešte si aj uvoľníte ruky pre drobné práce, ak by ste to potrebovali.
Prečítajte si aj: Toto robte pre zdravý vývin mozgu vášho dieťaťa.
Ponúkajte dieťaťu veľa vecí, na ktoré sa môže dívať. Presuňte jeho postieľku, či kolísku z miesta na miesto. Dieťa vždy uvidí niečo iné. Hoci drobný pohyb záclony, či hru tieňov na stene, mihotanie listov na strome, či obrazy na stene.
Hrať sa s novorodencom? Ale áno!
Novorodeniatko nie je len malý batôžtek, ktorý prespí 20 hodín do dňa. Je to tvorček, ktorý počas prvých dní a týždňov nasáva ako špongia všetky podnety z okolia. Sú nesmierne dôležité pre jeho ďalší rozvoj.
Po tom, čo sa naučí rozoznávať vašu tvár, váš hlas, dotyky a začne si ich spájať s pocitom bezpečia a komfortu, začne viac reagovať, odpovedať a okolo 5. – 6. týždňa vás obdarí prvým úsmevom.
V prvom – druhom mesiaci je novorodenec závislý na iniciatíve druhých ľudí, ktorí ho „pozvú“ do interakcie. Na konci tretieho mesiaca vás bude dieťa privolávať, vťahovať „do akcie“ svojim výrazom tváre, vokalizáciou a gestami.
Okolo 3. týždňa začínajú byť bábätká viac bdelé a začínajú byť viac zvedavé na rodičov a na veci, ktoré vidia. Tiež začínajú viac koordinovať svoje pohyby.
Ako sa hrať s novorodeniatkom
Povzbudzujte proces učenia u dieťatka tým, že budete naň hovoriť, budete reagovať na jeho hlasové prejavy. Ako sa postupne zaostruje zrak dieťatka, dieťa začína rozlišovať medzi rôznymi stranami, odkiaľ podnet prichádza.
Dieťa bude veľmi pozorne sledovať vašu tvár, jej výrazy a načúvať vášmu hlasu, okolo tretieho mesiaca bude aktívne odpovedať hrkútaním. Je preto vhodné na dieťa čo najviac hovoriť, spievať, text alebo emóciu sprevádzať primeraným výrazom tváre. Tak sa dieťa učí rozlišovať zvuky, identifikovať jednotlivé súčasti jazyka a učí sa aj základom budúcej konverzácie.
Ponúkajte dieťaťu rôzne zvukové podnety. Okrem vášho hlasu skúste jednoduché hrkálky. Môžete dieťatku hrkať pred tvárou a pomaly hýbať hrkálkou pred tvárou dieťatka z jednej strany na druhú. Dieťatko by postupne malo zrakom sledovať hrkálku aj začať otáčať za ňou hlavičku.
Ponúkajte dieťaťu farebné, veku primerané hračky. Najlepšie deti reagujú na bielu, čiernu a červenú farbu.
Hrajte sa skrývačku. Zakryte si tvár rukami alebo látkovou plienkou a potom ju zase odokryte. Dieťa pravdepodobne bude reagovať radostnými zvukmi a postupne, keď bude viacej ovládať svoje rúčky, vám bude s odkrývaním aj pomáhať.
Čítajte si s deťmi knižky. Na čítanie nikdy nie je príliš skoro. Využite dostupné látkové knižky, leporelá. Obvykle majú tú výhodu, že na nich nájdete viacero materiálov, textúr, prípadne malé zrkadielko.
Jemne dieťaťu tlieskajte rúčkami, hýbte ramienkami hore, doľava, doprava, krížom pred telom. Bicyklujte nožičkami dieťatka.
Zmysly dieťatka nespia a je veľmi dobré, ak sa dieťa taktilne zoznamuje s rôznymi materiálmi a povrchmi. Môžete ho masírovať rukami, penovou hubkou, hladkať papierovou vreckovkou, látkovou plienkou,
Využívajte polohu na brušku, pomáha to spevneniu jeho krčného svalstva a držanie hlavičky bez opory.
Inšpirujte sa: 25 tipov, aby dieťa vydržalo na brušku.
Zrkadielko, zdrkadielko ... ukazujte dieťatku jeho tvár v zrkadielku, je to preň veľmi zaujímavé. Ešte nechápe, že je to jeho vlastný obraz, ale vy mu to môžete komentovať: „Na koho sa pozrieme? Na Miška. Kto je v zrkadielku? Miško.“
Inšpirujte sa pri hre videom
S použitím: kidshealth.org.