Internet aj do kuchyne: Ako na vyhľadávače

Ing. Silvia Kočišková 1

Pomerne často sa stáva, že nepoznáte presnú internetovú adresu, zato viete, čo chcete nájsť, poznáte slovo, či slová, o ktorých sa chcete niečo dozvedieť. Napríklad by ste radi zhodili nejaké to kilo navyše a chcete nájsť informácie o diétach. Alebo by ste radi vyrazili s rodinkou budúci víkend na Oravu a hľadáte informácie o ubytovaní. To sú situácie, kedy je najlepšie siahnuť po nejakom vyhľadávacom programe, čiže takzvanom vyhľadávači.

Vyhľadávače vám umožňujú hľadať informácie, ľudí, či stránky podľa kľúčových slov (v našom prípade diéta, ubytovanie Orava). Vyhľadávač nájde odkazy na všetky stránky, kde sa tieto slová vyskytujú. Jednoduché, však? Lenže po zadaní takéhoto jednoduchého dopytu je veľmi pravdepodobné, že získame stovky, ba až tisíce odkazov a medzi nimi i také, ktoré nás vôbec nebudú zaujímať. Preto je výhodnejšie svoje požiadavky viac špecifikovať pomocou tzv. operátorov a zástupných znakov.

Vráťme sa k nášmu víkendu na Orave – povedzme, že nie ste práve hotelový typ a preferujete viac ubytovanie v rodinnom penzióne, či na chate. Vtedy použite znamienko mínus a napíšte dopyt takto: ubytovanie Orava –hotel. Vyhľadávač vám ukáže odkazy len na také stránky, ktoré informujú o ubytovaní na Orave a neobsahujú slovo hotel. Podobne pri diéte, ak ste napríklad alergická na ryby a nechcete žiadnu diétu s nimi spojenú, dopyt diéta -ryby vám zaistí, že stránka bude obsahovať slovo diéta ale v žiadnom prípade slovo ryby.

Pre vyhľadávanie slov v slovenčine je užitočná hviezdička (*). Tá vám umožní nahradiť vybrané písmená, čo je dôležité hlavne pri skloňovaní. Takže ak zadáte do vyhľadávača dopyt v tvare diét*, dostanete sa na stránky, na ktorých sa vyskytujú slová začínajúce na diét, teda aj diétny, diéty, diéte… a tak ďalej.

Niekedy môžete hľadať stránky, na ktorých sa vyskytuje ucelené slovné spojenie, napr. bezlepková diéta. Vtedy zapíšte dotaz v úvodzovkách „bezlepková diéta“ a vyhľadávač vynechá stránky, kde sa tieto slová vyskytujú jednotlivo. Užitočné to môže byť pri hľadaní mien, známych výrokov a pod.

A kde sa k nejakému vyhľadávaču dostanete? Nuž dnes je ich na internete celý rad. Medzi najpoužívanejšie patrí celosvetovo známy Google, ktorého slovenskú verziu nájdete na adrese www.google.sk. Ďalšou dobrou adresou je www.zoznam.sk, kde si môžete vybrať, či chcete hľadať v dennej tlači, vo firmách, v obrázkoch,… atď. Vyhľadávače nájdete aj na portáloch www.centrum.sk a www.atlas.sk. Záleží len na vás, ktorý vyhľadávač si vyberiete a ktorý vám bude najviac vyhovovať.

A nezabudnite, keď natrafíte na stránku, ktorá vás zaujala a chcete sa na ňu ešte niekedy vrátiť, uložte si ju vo svojom prehliadači medzi obľúbené stránky, aby ste ju nabudúce nemuseli opäť prácne vyhľadávať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Milé dámy, ani neviete, aká som vám vďačná, že som sa mohla znova niečo podučiť. Som na MD už dvadsiaty rok, a aj keď mám elektrotechnické vzdelanie, / keď som ja chodila do školy, počítač bol veľký minimálne ako skriňa / , tak fakt zisťujem, že viem, že nič neviem. Práve v pondelok som sa zúčastnila jedného výberového konania / konkurzu / do zamestnania a sama pred sebou som sa hanbila, aká som nevzdelaná v obl. PC. Tak som si sľúbila, sama sebe , že to napravím. Možno toto je môj prvý krôčik v samovzdelávaní sa. Takže ďakujem. Oľga

Pridaj komentár