Internet aj do kuchyne: Chodíte ešte do banky?

Ing. Silvia Kočišková 0

Chodíte ešte do banky? Ako často? Niekoľkokrát za mesiac, alebo len sem tam, keď potrebujete zmeniť inkaso alebo urobiť prevod peňazí na iný účet? Predstavte si, že by ste do banky nemuseli chodiť vôbec, teda takmer vôbec a mali by ste pritom svoje peniažky pekne pod kontrolou. Nemyslím tým, že by ste si mali zrušiť bankový účet a úspory zašiť do matraca. To rozhodne nie. Len to, že so svojou bankou môžete komunikovať aj prostredníctvom internetu.

Výraz internet banking vám iste nie je cudzí. Ak túto službu zatiaľ nevyužívate, nepoznáte jej výhody alebo pochybujete o tom, či by ste to zvládli, možno vám pomôžu nasledujúce riadky.

Internet banking, čiže internetové bankovníctvo, vám umožňuje využívať väčšinu bankových služieb tak, ako keby ste boli prítomní na pobočke vašej banky, len s tým rozdielom, že sedíte doma pri počítači. Otvoríte si webovú stránku vašej banky, spustíte službu internetového bankovníctva, prihlásite sa do nej svojim užívateľským menom a heslom, ktoré ste dostali pri aktivácii služby v banke a okamžite môžete vykonávať transakcie.
Rýchlo a bez námahy zistíte aktuálny zostatok na vašom účte, môžete si pozrieť, aké pohyby sa na vašom účte udiali, zadávať príkazy na úhradu a inkaso, zakladať termínované alebo sporiace účty a využívať ďalšie služby, ktoré vám banka ponúka. K svojím peniazom máte prístup non-stop, či je noc či je deň, či ste doma, v práci alebo na dovolenke. Navyše, transakcie vykonávané prostredníctvom internet bankingu sú obvykle lacnejšie ako tie, ktoré za vás urobí pracovník banky za prepážkou. Internet banking využijete aj pri platbách za nákupy na internete. Práca s ním pritom nie je žiadna veľká veda a veľa vecí tu zvládnete intuitívne.

O výhodách internetového bankovníctva by sa dalo ešte dlho písať. Ibaže, keď ide o peniaze, je vždy na mieste položiť si otázku: Ako je to s bezpečnosťou? Nemôže sa niekto prostredníctvom internetu dostať na môj účet a pripraviť ma tak o všetky úspory?

Banky využívajú najmodernejšie bezpečnostné technológie a postupy, aby zabezpečili účty pred neoprávneným prístupom. Poskytujú klientom grid karty, elektronické kľúče, ktorými sa generujú jednorázové kódy na vstup do internet bankingu alebo umožňujú potvrdzovanie transakcií zadaním kódu zaslaným SMS-kou na mobilný telefón.
Popri tom sa však nesmiete zabúdať chrániť aj sami – udržiavať prístupové kódy do internet bankingu v bezpečí, neposkytovať ich nikomu prostredníctvom telefónu alebo e-mailu, vytvárať si heslá, ktoré sú jedinečné a nie je ľahké ich uhádnuť (ako napríklad krstné mená svojho partnera či detí), nikde si ich nezapisovať a v neposlednom rade dbať na bezpečnosť vášho počítača.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár