Internet aj do kuchyne: Internet a deti

Ing. Silvia Kočišková 0

Preverujú deti každodenne vašu trpezlivosť, fyzickú výdrž, inteligenciu a ďalšie vlastnosti a schopnosti? Neprestajne niečo vymýšľajú, dostávajú vás do nečakaných situácií (niekedy zábavných a milých, inokedy trápnych) a dookola sa na všetko vypytujú? Prečo nie je Červené more červené? Prečo v Afrike nesneží? Prečo padá na jeseň lístie? Prečo ten ujo nemá vlasy? Ako dlho trvá cesta na Mesiac? A na každú svoju otázku čakajú – ako inak – okamžitú odpoveď.

Jednou z možností ako malého zvedavca zamestnať a zároveň ho niečo naučiť je posadiť ho za počítač a na internete mu vyhľadať stránky, ktoré mu zábavnou formou umožnia spoznávať svet plný neprebádaných zákutí a pozoruhodných zaujímavostí. Práve stránkam pre deti je venovaná dnešná téma.

Prvou adresou, ktorú môžete do internetového prehliadača vášho dieťaťa napísať je www.magimaxclub.net. Milá stránka s kreslenými postavičkami si dáva za cieľ ponúknuť deťom zábavu, ktorá vychováva a podporiť pritom detské talenty, ktoré sa sami v budúcnosti môžu stať tvorcami. Deti tu môžu hlasovaním vyjadriť svoj názor na tvorbu iných detí a tiež ohodnotiť tvorbu dospelých určenú pre nich, či už ide o knihy, hry alebo televízne programy. Na stránke prebiehajú pravidelne súťaže s možnosťou zaujímavých výhier. Práve teraz sa deti môžu zapojiť do fotografickej súťaže “Fotky tvojho mesta”. Deti si tu môžu založiť aj vlastnú e-mailovú schránku a komunikovať tak so svojimi vrstovníkmi. Na stránke nechýbajú ani aktuálne informácie o kultúrnych, športových či vzdelávacích akciách, ktoré sú určené deťom.

Niekoľko zaujímavých tipov na detské weby plné zábavy a niekedy aj poučenia ponúka vo svojom Detskom kútiku portál www.rodinka.sk. Kliknite naň a vaše deti si precvičia svoju šikovnosť a pamäť s hravým krtkom alebo sa môžu zahrať s Jupíkom a popri tom aj niečo vyhrať.

Teraz sa vyberieme na český internet, kde na detských “surferov” čaká kamarát Alík. Internetový portál www.alik.cz ponúka deťom zábavu, vzdelanie i komunikáciu vo forme prispôsobenej ich veku a schopnostiam. Najmenší návštevníci, ktorí ešte nevedia čítať sa tu zaradujú nad omaľovánkami a s pomocou rodičov si môžu zahrať jednoduché hry. Tí o niečo starší si tu môžu ponamáhať svoj mozog rébusmi a hlavolamami alebo sa dozvedieť veľa nového, napríklad ako funguje film a čo všetko treba urobiť predtým, než sa dostane na plátna kín alebo do televízie. Alík ponúka aj možnosť registrácie a s ňou spojených niekoľko výhod. Za zmienku stojí napríklad možnosť nastaviť si dôležité udalosti – narodeniny kamaráta a pod. – ktoré bude Alík strážiť a včas na ne malého zábudlivca upozorní.

Staršie deti trávia s obľubou trávia čas na rôznych chatovacích serveroch a herných portáloch. Tých je na internete skutočne neúrekom a cestu k nim si nájdu deti i samé, bez našich návodov.

Je dobré nestrácať s deťmi kontakt aj pokiaľ ide o svet internetu. Sadnite si občas spolu s dieťaťom za počítač. Možno máte pocit, že vaše dieťa je už natoľko technologicky vyspelé, že s ním nie ste schopná držať krok. To ale vôbec nevadí. Úlohou rodiča je predovšetkým nasmerovať činnosť dieťaťa na internete správnym smerom. Ukázať mu, že internet nie je len prostriedok zábavy, ale že na ňom môže vyhľadávať aj najrozmanitejšie informácie. A popri tom sa od svojho dieťaťa možno aj niečo nové podučíte.

Na záver ešte krátka zmienka týkajúca sa bezpečnosti. Ak chcete predísť tomu, aby sa deti vo vašej neprítomnosti dostali na stránky s nevhodným obsahom (napríklad sexuálnym alebo agresívnym), môžete na váš domáci počítač nainštalovať detský filter. Na trhu ich je niekoľko od viacerých výrobcov softvéru.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár