V predošlej lekcii ste sa dozvedeli ako sa dá cez internet zadarmo telefonovať. Už viete, že jediné, čo k tomu potrebujete je program Skype, ktorý umožňuje bezplatné hovory s ostatnými používateľmi Skypu, nech sú kdekoľvek na svete. Pri Skype ostaneme aj dnes. Okrem hlasu prenáša tento program medzi počítačmi aj obraz. Ináč povedané, umožňuje videotelefonovanie. A práve o ňom bude reč.
Možno sa vám pri slove videotelefonovanie vybavujú v pamäti scény z rôznych sci-fi filmov. Pravdupovediac, aj pre mňa to bol donedávna len pojem z kategórie science fiction. Zmenilo sa to pred niekoľkými mesiacmi, keď sa na mňa z monitora nášho domáceho počítača usmieval manželov bratranec, ktorý už druhý rok žije v Anglicku a veselo niečo pritom rozprával. Žiadne sci-fi, realita.
To, že má vaše dieťa prvý zúbok môžete vašej tetuške, žijúcej stovky či tisíce kilometrov od vás, oznámiť rôznymi spôsobmi. Môžete jej napísať e-mail, chatovať s ňou na ICQ alebo jej zavolať. Úplne iné však je, keď jej ukážete dieťa držiace v náruči a usmievajúce sa do kamery. Prostredníctvom videokonverzácie môžete vidieť toho, s kým sa rozprávate a on môže vidieť vás. Nezáleží pritom na akom mieste zemepisnej šírky a dĺžky sa nachádza.
Ak sa chcete pustiť do videokonverzácie pomocou programu Skype, budete – okrem počítača, kvalitného internetového pripojenia a samotného Skypu – potrebovať webovú kameru. To je taká malá vecička, ktorá sa pripojí k počítaču a umiestni v hornej časti monitora tak, aby mierila na toho, kto sedí za počítačom. Na trhu nájdete web kamery viacerých značiek. Ich ceny sa pohybujú v rozpätí od 500 do 2.000 Sk.
Ideálne je, keď majú kameru obidve z komunikujúcich strán. Vtedy máte na obrazovke dve okná – jedno väčšie, v ktorom vidíte toho, s kým videotelefonujete (povedzme tetušku) a jedno menšie, úplne mrňavé, v ktorom vidíte obraz prenášaný druhej strane (čiže to, čo na svojom monitore vidí vaša tetuška).
Videotelefonovanie však funguje aj v prípade, že web kameru má len jedna z komunikujúcich strán. Ak si ju povedzme vaša tetuška ešte nestihla kúpiť, potom sa síce ona môže radovať z toho, že vás vidí, zato vy ju neuvidíte. Na vašom monitore sa zobrazí presne ten istý obraz, ktorý sa zobrazuje tetuške, čiže vy.
Spustenie videokonverzácie v programe Skype je – podobne ako samotné telefonovanie – veľmi jednoduché a nevyžaduje si od vás žiadne nadštandardné počítačové znalosti. Stačí kliknúť na meno kontaktu v zozname, čím sa otvorí okno pre konverzáciu a následne vybrať možnosť Spustiť kameru.
Vďaka programu Skype môžu rodičia ostať v kontakte so svojimi deťmi, ktoré študujú v zahraničí a prarodičia môžu prostredníctvom jednoduchých videohovorov na vlastné oči vidieť, ako rastú ich vnúčatá. A čo vy? Koho najbližšie prekvapíte videotelefonátom?
Na záver ešte pripomeňme, že program Skype si môžete bezplatne stiahnuť do svojho počítača zo stránky www.skype.com.