Nedávno mi prišiel mail s nadpisom Pomôžte, je to súrne! Prišiel od kamarátky, tak som ho otvorila. Bol tam tento obrázok:
Hrozné, že? Srdce drásajúce… Najmä keď človek má malé deti. Prosba je jednoduchá: poslať mail ďalej na VŠETKY ADRESY, ktoré máme v adresári a za každý mail dostane chlapček PENIAZE. Nejako sa mi to nezdalo, tak som sa opýtala admina Gabriela, či je možné vystopovať tieto maily a naozaj poskytnúť danú sumu dieťaťu. Odpoveďou bolo jasné NIE! Aj toto je forma správy, ktorá sa volá HOAX. A správať sa zodpovedne znamená NIKDY JU NEPOSIELAŤ ĎALEJ.
Čo je HOAX
Hoax je falošná správa/poplašná správa/podvod, ktorá varuje napríklad pred neexistujúcim nebezpečným vírusom, témou môžu byť falošné prosby o pomoc, fámy o mobilných telefónoch, petície a výzvy, reťazové listy šťastia…
To je ale čudné slovo…
Slovo hoax pochádza z časov, kedy sa o počítačoch ešte ani nechyrovalo. Vzniklo vraj skrátením formulky „hókus-pókus“ už v 17. storočí. Túto formulku si vtedajšie reformované cirkvi prisvojili a upravili z latinského „Hoc est corpus meum“, čo v preklade znamená „toto je telo moje“, na výsmech katolíckej cirkvi, ktorá sa túto formulu modlieva počas liturgických obradov. Za prvý „pravý“ hoax je považovaná správa z októbra 1988 o nebezpečnom víruse a spôsobe ochrany pred ním. Odvtedy sa množstvo poplašných správ rozšírilo do takej miery, že si to vynútilo založiť databázy hoaxov.
Zaspomínajme si
Reťazové listy „šťastia“ nie sú ničím novým a boli tu dávno pred internetom. Kedysi chodili poštou alebo sme ich dostali od kamarátky v škole. „Ak pošleš tento list desiatim ľuďom, získaš veľké bohatstvo, ak ho však nepošleš, do troch dní zomrieš. Ani Alenka ho neposlala a včera ju zrazilo auto.“ Pamätáte sa? Ja áno. Dôležité bolo, že sa nesmela „pretrhnúť reťaz“. Niektoré listy sľubovali bohatstvo, iné šťastie, lásku… To, po čom všetci túžime. V digitálnom svete internetu, mobilov to funguje rovnako, len sa mení spôsob prenosu správ
Najčastejšie typy hoaxov
Prečo je HOAX vlastne nebezpečný?
Veď tie listy šťastia či prosby vyzerajú nevinne… Avšak zapĺňajú naše schránky podobne ako spam, ale otravujú nás napr. aj formou instant messaging (ICQ, Skype, atď.) a sms správami. Od spamu sa hoax líši hlavne tým, že ho rozposielajú nevinní užívatelia, ktorí si myslia, že ide o dôležitú správu alebo že poslaním e-mailu môžu niekomu pomôcť, či dokonca zarobiť si peniaze. Je mnoho dôvodov, ktoré mohli viesť pôvodného autora k napísaniu poplašnej správy, zväčša však ide iba o zábavu z jeho strany. V mnohých správach sú úplné absurdnosti, to však nebráni tomu, aby sa správa vďaka ľudskej hlúposti nešírila ďalej.
Ako zistím, že je to HOAX
Hoax má niekoľko charakteristických čŕt. Najčastejšou je prosba o okamžité rozoslanie takéhoto varovania všetkým známym a priateľom. Veľa neskúsených užívateľov reaguje na správu bez premýšľania. Práve preto sa tieto nezmysly šíria ako lavína.
V prípade, že ide o správu, ktorá upozorňuje na nebezpečný vírus, popisuje naliehavo riziko neexistujúceho nebezpečenstva, býva uvádzaný aj spôsob šírenia, popisuje jeho ničivé účinky (od sformátovania disku po výbuch počítača…). Vo väčšine prípadov sa autor poplašnej správy snaží získať na dôveryhodnosti zdroja, odkiaľ správa pochádza (Microsoft upozorňuje…). Ak vám prišla správ, o ktorej si chcete overiť, či je to hoax, pozrite si napríklad túto databázu hoaxov.
Kedy je správa pravdivá?
Niekedy však môže ísť o reálnu správu, tú je však vhodné rozosielať len pri úplnej istote, že je pravdivá, napr. keď osobne poznáte odosielateľa a viete, že:
Prečo je hoax škodlivý?
Prevencia
TENTO PORTÁL PODPORUJE PROJEKT: www.zodpovedne.sk
Je to vyborny clanok. Pozrel som si aj stranku zodpovedne.sk a je tam more inforamcii. Tesim sa na dalsie clanky na tuto temu. Ste skveli.
Tiez ma tento clanok potesil. J a mam skusenost, ze napriek tomu, ze som kamaratkam, ktore ma denne takouto postou zasobuju poslala konkretne adresy a komentare,kde sa hoax podrobne rozobera, nadalej ma s tym zasobuju (mozno o trosku menej :-), niekedy “osveta” nepada na urodnu podu …
Uz som sa zlakol ze ste sa zblaznili a uverejnujete hoax ako pravu prosbu o pomoc. Obcas to dopadne naozaj sibnuto, napriklad E-ckova afera. a E 330 kyselina citronova ako mymoriadne skodliva vec.
Uz som sa zlakol ze ste sa zblaznili a uverejnujete hoax ako pravu prosbu o pomoc. Obcas to dopadne naozaj sibnuto, napriklad E-ckova afera. a E 330 kyselina citronova ako mymoriadne skodliva vec.
Velmi osozny clanok, super. Uz roky ma slak triafa, ked mi chodia taketo e-maily aj od dobrych (a inteligentnych len veci neznalych) kamaratov.