MúdrostiAkčná matka

10 dôvodov, prečo kašľať na cestovanie s deťmi, a zostať radšej doma

 Gréta Čierna   29.04.2019   0

Nedávno sme sa vybrali s deťmi za hranice. Všade sa hovorí, aké je cestovanie s krpcami super, ako vás obohatí, budete si bližší. Kravina!

Cestovanie s deťmi je ako počasie na horách. Pohoda sa môže v nestráženej chvíli zmeniť na krik, rev, bitku, pokus o útek a ukradnutý kus pizze z vedľajšieho stolu.

Preto majú rodičia plné právo sadnúť si s trucom doma a povedať: „Milé deti, nikam nejdem!“

shutterstock

 

Že sa vám cestovanie s deťmi pozdáva, a že si naň trúfnete? Potom si náš desaťbodový zoznam pribaľte k mape, kompasu, fľaške vody a náhradným ponožkám. V ťažkých momentoch si môžete krúžkovať, či vás postrehlo všetko to, čo nás.

1. Obliať/ zašpiniť/ zababrať čokoládou sa treba zásadne v aute cestou na výlet

A to z dvoch príčin. Za prvé, ak sa mama – aktivistka chystá fotiť, je to proste väčšia sranda. Hlavne, keď má dieťa biele tričko, prípadne to náhradné zabudnete.

Úplná šupa je, keď fľak z džúsu schovávate po zateplenú vetrovku, ktorú ste vzali pre prípad nečasu. Na fotkách, kde sú ostatní v plavkách, sa bude perfektne vynímať.

Druhý dôvod je jasný. V aute sa všetko debilne čistí a vy ste práve minuli pumpu. To je moment, keď dieťa proste POTREBUJE čisté tričko, a dá to jasne najavo.

 

2. Najlepšia hra cestou na výlet? Otĺkanie ruksakmi a hádka o slamku

Ak nemáte dva tablety, o rozprávku sa ani nepokúšajte. Môžete zabaliť kopu knižiek, magnetickú tabuľku aj prenosný dom pre bábiky, ale nie.

Deti sa namiesto tichého zabávania alebo hry Hádaj, na čo myslím, pobijú, povadia, a v horšom prípade svoje rozčúlenie obrátia proti vám. Moment, keď chcete priamo na diaľnici vyskočiť z auta a vrátiť sa domov.

3. Kamarát taky rád

Zdajú sa vám vaše deti pomerne znesiteľné? Bravo! V tom prípade odporúčam zabaliť k nim kamaráta a na jeden deň odbremeniť rodičov.

Aj my sme sa na takýto nápad dali, a ja som v momente, keď som sťahovala cudzie dieťa z plota, pochopila, pre koho vynašli antidepresíva.

 

4. Mňa to nebááávííí!!

Cieľom každého výletu je rozprúdiť konštruktívnu debatu. Napríklad v zoo je super, že sa môžete dohadovať s deťmi, kedy konečne uvidia to či ono zviera. Ideálne také, ktoré už vyhynulo.

My sme napríklad celý výlet hľadali leva. To sklamanie, keď sa neunúval v ohrade ani ukázať, vám nebudem opisovať. Predstavte si deti ubité žiaľom a zúfalstvom zvalené v prachu, ktoré prekračujú nervózni japonskí turisti.

5. Materský multitasking

Ľudia chodia na výlet, aby si oddýchli a načerpali nové zážitky, že? Teda matky nie. Tie chodia, aby si odskúšali multitasking.

Čo je viac super, ako stáť v nekonečnom rade na vstupenky, kým jedno dieťa prelieza do areálu cez plot a druhé zúfalo dranká zmrzlinu? Tam to ale nekončí.

Úlohou matky ako ochrankyne rodinného kozuba je starať sa o všeobecný pitný režim, ochranu pred slnkom, stravu, zľavnené poukazy, obľúbené plyšáky a foťák.

shutterstock

 

To, že sama domov príde dehydrovaná ako múmia v solárku a červená ako  paprika je len malá daň za krásne detské spomienky.

6. Hranolky s kečupom

Kdekoľvek sa s deťmi trepeme, tešíme sa, až získajú nové zážitky. Jedným z nich je aj ochutnávka zahraničnej kuchyne.

Čo myslíte, na čo majú vaše zlatíčka chuť v rakúskej reštaurácii? Dajú si viedenský rezeň, Sacherovu tortu alebo nejakú grilovanú špecialitu?

Nie. Dajú si hranolky s kečupom, zalejú to fľaškou džúsu, a než stihnete vziať do ruky vidličku, rozplačú sa, že chcú zmrzlinu. Nuž, dobrú chuť.

7. Mama, kúp mi to!

Za mladi som si z výletu zvykla priniesť kvalitnú kávu alebo víno. S mužom sme spoločne pár rokov zbierali magnetky a pohľadnice ako spomienku na krásne zážitky.

 Prečítajte si aj: Čo závidím ostatným mamám 

 

Odkedy máme deti, nosíme si domov plyšové kuriatka, plyšové hady, plyšové opice na kľúče, prípadne odpadnutý gombík, ktorý vylovili niekde v prachu. A jedno z mojich detí má po každom rodinnom tripe vrecká narvané kamienkami.

8. Úrazy

Cestujeme preto, aby sme sa učili. My mamy určite. Z matky podnikateľky, úradníčky alebo predavačky sa razom stane mama kontrolórka a mama ošetrovateľka.

Lebo tu niečo uštipne, tam sa niekto potkne, tam niekto do niekoho sotí. A tak sa stane, že cestou domov nestíhate rozoberať slastné zážitky, pretože vášnivo diskutujete:

„Myslíš, že je tá ruka narazená či zlomená? Mne sa nezdá opuchnutá.“

Už aj na pohotovosti vedia, že sme zase vyrazili do sveta.

9. Straty a nálezy

Vzali si vaše deti so sebou obľúbenú hračku, najkrajšiu čiapku či novučké mini – pidi slnečné okuliare? Potom je takmer isté, že ich stratia. Moment absolútnej hrôzy a rodičovskej bezmocnosti, ktorý sa nedá pochopiť, len zažiť.

shutterstock

 

Nám raz niekto takto šlohol z kočíka najobľúbenejšie plyšové prasa, a ešte aj moja svokra z toho bola odrovnaná, a hneď nám googlila, kde v okolí Spišského hradu je najbližšie hračkárstvo.

Čo je mimochodom moja najlepšia a jediná rada pre rodičov, ktorých podobný scenár zastihne.

10. Ticho po búrke

Dôvod, pre ktorý cestovanie s deťmi buď nenávidíte, alebo milujete. Pretože buď budete roztrpčene mlčať, zazerať na muža, na deti, na psa a nadávať v duchu za ich nevďak, alebo budete mlčať.

Prekvapením a úľavou, ako všetko pekne vyšlo, ako dobre ste strávili deň a aké boli decká zlaté. Môj muž hovorí, že tajomstvom dobrého rodinného výletu je prevencia a spontánnosť.

Nezabudnúť náhradné tričká, ponožky, vodu a cukríky na uplácanie. A naopak zabudnúť na plánovane dokonalých zážitkov, dokonalých fotiek a dokonalých spomienok.

A nebojte, aj ten najdesivejší výlet v hlave časom vybledne, a zostane z neho len to pekné. Ale zas -  ani s tým cestovaním to netreba preháňať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised