MúdrostiAkčná matka

Ako som dostala deti od telky?

 Gréta Čierna   01.01.1970   1

Nie som ešte stará, ale aj tak si pamätám dobu, keď pozerať rozprávky bolo čosi vzácne. Animáky sme zastihli len v sobotu ráno, okrem toho sme mohli vidieť každý večer večerník.

Nepatrila som medzi šťastné deti s káblovkou, takže väčšinu klasických Disney rozprávok som videla ako pubertiačka.

shutterstock

 

Prázdne oči, otvorené ústa

Moje deti to majú inak. Naša telka ponúka viac detských programov, než koľko sme mali doma, keď som bola v ich veku. Zábavné programy, kreslené seriály a pesničky bežia od rána do večera.

Občas je to výhoda. Dlhý deň, nedokončená práca, náhle odhodlanie umyť dlážku, a už siaham po diaľkovom a zabávam hlavu detí. Rozprávka už nie je vzácna chvíľa, na ktorú sa tešia, ale spôsob, ako rozptýliť myseľ. Ako my dospeláci na Facebooku.

Nedávno som tak pobehovala po byte, jednou rukou odpovedala na maily, druhou utierala prach a pravou nohou odháňala z balkóna holuba. V tom som si všimla podivnú vec. Deti bez slova s otvorenými ústami a prázdnymi očami civeli na obrazovku.

 

Pohľad mali trochu mimo. Ani jedna sa nesmiala, nerozprávala, každá sedela na jednom konci gauča a pôsobila trochu desivo. Trochu ma to omráčilo.

To sedia vždy takto a tvária sa ako siroty pred zatvorenou cukrárňou? V telke bežal podivný animák, v ktorom pobiehali príšerky a desne jačali. Toto fakt moje baby sledujú?

Rozprávky sú príbehy, ktoré nás vychovávajú

Na výške nám raz profesor vysvetľoval, že úloha umenia je poučiť a zabávať. A rozprávky sú prvé umenie, s ktorým sa decká stretávajú.

Kým sú malé, formujú sa ich predstavy, názory a správanie podľa toho, čo má na ich dojmy najsilnejší vplyv.

Kto češe dcére doma vrkoč „na Elzu“, alebo dokola perie spidermanovskú mikinu, vie, o čom je reč. Rozprávky sú dôležité, lebo sa s nimi deti stotožňujú.

 Prečítajte si aj: Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili

 

Učia sa v nich, čo je hodnotné, čo je správne a ktorý kreslený hrdina bude ich vzorom. Keď som bola decko ja, každá princezná mala dobré srdce a pekné šaty.

Mám dve deti a denne vo výchove vidím, ako veľmi sú vo mne tieto priority zakorenené. Môj o pár rokov mladší bratranec sníval o tom, že bude chovať pokémona Pikachu a popravde, sníva o tom dodnes.

Nastaviť si rozprávkový harmonogram

Úlohou rozprávok je urobiť deti šťastné a dovoliť im, aby na chvíľu utiekli do sveta fantázie. Tak som to mala aspoň ja, a občas sa stále nájde taká „dospelácka“ rozprávka pri ktorej sa mi to podarí.

shutterstock

 

Priveľa rozprávok každého druhu však pôsobí opačne. Keď sa strieda Olaf s farmárskymi príbehmi, po ňom ide Máša a požiarnik Sam, moje deti upadnú do letargie a nudy.

Potom v päťminútových intervaloch prepínam, presviedčam a vysvetľujem, čo sa práve bude pozerať. O tom však kreslené príbehy byť nemajú.

Povedala som si, že nebude matersky prešetrovať, ktorá rozprávka je OK, a ktorá ničí mozgové bunky. Telka je bežne vypnutá. Decká majú nárok na kreslený seriál raz za deň.

Stiahnem celú sériu a ony majú dovolené tri časti za sebou. Potom sa vypína. Najprv so slzami a zúfalstvom, dnes už to (ne)ochotne spravia samé. Nová rozprávka príde na rad, až keď skončí tá stará.

Sledujeme na striedačku príbehy môjho detstva a modernú somarinu, aby boli deti v obraze. Animovaný film máme dovolený raz týždeň, cez prázdniny občas dvakrát.

 Prečítajte si aj: O čom snívajú mamy na materskej?

 

Animovaný film máme dovolený raz týždeň, cez prázdniny občas dvakrát. Zoznam rozprávok už baby poznajú naspamäť, je medzi nimi osvedčený Woody, rybka Nemo a Kráska a zviera, lebo keď je niečo dobré, baví vás to stále dookola.

Sem - tam ideme aj do kina, hoci úprimne, skôr pre pukance v tematickom balení ako za kultúrnym zážitkom. A či nový rozpávkový režim pomáha? Minimálne sa stratil ospalý pohľad a otvorené ústa.

Deti sa na rozprávkový čas tešia a pomedzi posedenia pri telke sa viac hrajú a čítajú si. Asi aby im do najbližšieho Kubka a Maťka rýchlejšie ušiel čas. Ale elzový cop musíme česať denne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Mica napísané 14.08.2019 18:54

Deti: Mami, môžeme sa pozerať na telku?

Ja: ÁNo, nech sa páči, pozerajte. Ale na vypnutú... :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

Mikulášska súťaž o balíčky:

Komentáre k článku
Mica napísané 14.08.2019 18:54

Deti: Mami, môžeme sa pozerať na telku?

Ja: ÁNo, nech sa páči, pozerajte. Ale na vypnutú... :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised