MúdrostiAkčná matka

Balkón? Posledná záchrana bytovkárskych detí

 Gréta Čierna   05.04.2019   1

Keď si dvaja mladí ľudia snívajúci o vlastnom hniezdočku lásky vyberajú byt, väčšinou volia trojizbák s balkónom.

Vo svojich predstavách už vidia dve roztomilé batoľatá ako sa priplichtia k mamičke, ktorá sa slní na terakotovej sedačke s nohami vyloženými na zábradlí.

V jednej ruke drink, v druhej fľaška s čajom. Balkón ako zóna oddychu? Ani  náhodou!

 

Ak máte malé deti, balkón je všetko, len nie priestor, kde si oddýchnete. Na druhej strane, či je na ňom miesto len na jednu stoličku alebo volejbalové ihrisko, využití má viac ako dosť.

Môj muž napríklad s deťmi sadí. On to miluje a ony sú jeho asistentky. Jedna nosí hlinu, druhá „lopatkuje“ a môj muž je kráľ bytovkárskych záhradkárov.

Balkónová záhrada

Spoločnými silami vysadia rok čo rok záhon cherry paradajok, podarili sa nám už aj papriky, chilli papričky, pažítka, mäta, oregano a dačo voňavé, čo pridávam do fazuľovej polievky.

Nebolo nad to poslať ráno deti, aby doniesli trochu pažítky na chlebík s čerstvým maslom a potom raňajkovať pri otvorenom okne a dívať sa na všetku tú zeleň.

Teda, až na to, že moje deti miesto pažítky doniesli mätu a pri trhaní rozhodne nešetrili, vzali ju aj s koreňom. Maslo im nechutilo a pri otvorenom okne mrnčali, že im je zima. Nuž tak.

 

Ja som na balkóne skúšala pestovať jahody. Predstavte si upachtenú matku s bugínou s dojčaťom, ktorá druhou rukou ťahá vzdorovité batoľa, a popri tom vlečie vrece zeminy, tri kvetináče a sadenice jahôd z najdrahšieho kvetinárstva v meste.

Samozrejme, ani jedna jahoda nevyšla. Zato moje úsilie v podobe spustnutých kvetináčov tam straší dodnes.

Kúpalisková sezóna

Hurá, leto! Od narodenia detí som sa nevedela dočkať, až na balkóne zahájim kúpaliskovú atrakciu v podobe detského bazénika.

Prvý letný deň som teda napustila ružový bazén s roztomilou Minnie Mouse, nahádzala doňho pieskoviskové hračky a posadila tam dve deti. A výsledok?

Zúrivé batoľa sa pobilo s vreštiacim dojčaťom, hračky neboli dobre umyté, takže z kúpalisko bolo o chvíľu more a niekto (!) rozryl ockovu najkrajšiu paradajku. Bordel úplne všade.

Pozor na susedov

Kým som hasila celú situáciu, dobehla nám klopať suseda. Vraj či nás nevytápa, z balkóna tečú litre vody. Áno, z toho bazénika o veľkosti hrnca! Odporúčanie pre rodičov. Pri balkónovom kúpaní rátajte s jedným bazénom na dieťa.

shutterstock

 

Pod ne patrí karimatka alebo starý uterák, nie každému sa dobre sedí kachličkách. No a na záver, každá sláva trvá tri dni, potom môžete bazéniky odložiť na ďalšie leto. Decká budú hľadať novú zábavu.

Domčeky a detské kútiky

Vymyslieť dieťaťu roztomilú skrýšu, kde sa môže hrať a fantazírovať, kým si čítate nórsku kriminálku? Super. Akurát sa vyhnite pláteným stanom. V deň, keď ho rozložíte, bude určite pršať.

Dobrý nápad nie je ani vlastnoručne vyrobený domček z krabice od práčky. Staršie deti ho neocenia, mladšie zdemolujú.

Samozrejme, nevýhodou takýchto skrýš je, že deti v nich nevydržia bez hračiek. Obzvlášť tie mladšie zvyknú zneužiť chvíľu nepozornosti a radi využívajú medzeru v balkóne na parašutistické nápady.

Nie raz som v tráve pod balkónom hľadala štipce na bielizeň, ponožky, kocky z lega (raz dokonca aj mužovu počítačovú myš).

V každom prípade balkónový domček je dokonalý nápad, ak ste to vy, kto si potrebuje nájsť útočisko a súkromie pred rodinou. Tu vás rozhodne nikto hľadať nebude.

 

 Prečítajte si aj: Moje deti nechcú čítať!

Zverinec

Táto príhoda sa stala rodinnému známemu. Ešte ako slobodný si kúpil suchozemskú korytnačku a v byte po starej mame, kde sa nasťahoval, jej spravil domov.

Pekné dni trávila na balkóne v špeciálne spravenom teritóriu, nad ktorým náš známy strávil nejedno popoludnie. S príchodom detí do jeho života a domácnosti sa korytnačka priblížila k zapísaniu na zoznam ohrozených druhov.

Jeho nezbedné batoľatá zo všetkého najradšej potajme utekali na balkón a „hrali“ sa s úbohou Žofkou. Jedného dňa Žofka zmizla. Trojroční chalani nie a nie priznať farbu.

Až kým im nezazvonil sused a nepriniesol vystrašenú korytnačku. Bola pod balkónom. Korytnačka bola pripravená zbaliť si kufre a deti boli potrestané detskou zámkou na balkón.

Nuž, bez zážitkov na balkóne sa nezaobíde žiadna bytovkárska rodina. Čo by to bolo za detstvo, keby nám raz deti nepripomenuli: „Pamätáš, mama, čo sme tam všetko povyvádzali a ty si sa vždy tak strašne hnevala?"

A vy budete radi, že mali krásne detstvo aj bez pobehovania po dvore.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Mo napísané 08.04.2019 13:59

Skvely clanok, zasmiala som sa a aj vo viacerich situaciach som sa nasla.

Za seba este mozem dodat ze pri hladani utociska a chvilky oddychu od dietata hrozi, ze vas dieta na tom balkone vymkne. Mojej dcere sa to podarilo 2x

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Mo napísané 08.04.2019 13:59

Skvely clanok, zasmiala som sa a aj vo viacerich situaciach som sa nasla.

Za seba este mozem dodat ze pri hladani utociska a chvilky oddychu od dietata hrozi, ze vas dieta na tom balkone vymkne. Mojej dcere sa to podarilo 2x

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised