Desatoro lenivého rodiča

Gréta Čierna 0

Kto je lenivý rodič? Niekto, kto berie rodičovstvo ako prirodzenú súčasť života a vie, že aj keby sa roztrhal od snahy, jeho deti šťastnejšie nebudú.

Je to rodič bez vysokých nárokov, syndrómu vyhorenia a nápadov, ako si zbytočne komplikovať rodičovstvo. Poznáte ho podľa kávy v ruke a zásad, ktorých sa pri výchove drží.

Shutterstock

1. Lenivý rodič vie, že bezplienkovane ani šatka nie sú všemocné

Dokáže prijať fakt, že bude so sebou ťahať kočík, odpustí si, ak nezvládne zaviazať šatku tak, aby z nej dieťa nevypadlo.

Používa plienky, dokonca jednorazové. Zájde tak ďaleko, že si pred očkovaním neprečíta informácie o všetkých nebezpečenstvách, ktorá dieťaťu hrozia. Proste lenivý rodič.

2. Lenivý rodič neskúša pripraviť dokonalú oslavu, nezabudnuteľné Vianoce ani dovolenku snov

Počíta s tým, že aj pri najväčšej snahe sa môže niečo vysrstiť. Dovolenku pri mori zničia nočné teploty, Vianoce pokazí nepodarený šalát a na oslavu bude stačiť Krtkova torta, lebo v práci bola uzávierka.

Prečo? Lebo v bežnom živote sa také veci stávajú. Nie sú znakom neúspechu, len toho, že nežijeme niekde v Metrixe.

3. Lenivý rodič sa spolieha na rady lekárov, učiteľov či vlastnej mamy

Lenivý rodič pomerne skoro príjme fakt, že s nástupom na materskú dovolenku nezískal medicínske vzdelanie, nemusí ovládať odborné pojmy zo psychológie a namiesto priateľa Googla v čase krízy zavolá mame. Lebo tá narozdiel od počítača poľutuje, porozumie a ktovie? Možno aj postráži.


Prečítajte si aj: Čo robiť, keď muž nepomáha v domácnosti?

4. Lenivý rodič vie, že dieťa má veľa talentov, nemusí sa však venovať všetkému

Lenivý rodič odmieta vstúpiť do výcvikového tábora s názvom Čie dieťa chodí na viac krúžkov? Dobre vie, že aj keď by jeho potomok chodil na tenis, balet, nemčinu a výtvarnú naraz, zrejme z neho nevyrastie tensita, ktorý vo voľnom čase prekladá Prousta, tancuje v Luskáčikovi a maľuje akvarely.

Dokonca tuší, že v budúcnosti sa zrejme bude venovať normálnej profesii. Stačí jeden či dva krúžky, a pokiaľ budú len pre radosť dieťaťa, tak splnili svoj účel.

5. Lenivý rodič vie, že najlepšie hračky na svete sú ponožky v šuflíku a riad v kredenci

Nepokúša sa zahltiť detskú izbu všemožnými plyšákmi, autíčkami a bábikami. Ani ju nepremieňa na montessori dielničku.

V jednoduchosti je krása, a tak sa popri najobyčajnejšej bárbine doma hromadia kamienky z prechádzky a vlastné výrobky detí. A ak občas musia niečo oželieť, je to len dobre.

6. Lenivý rodič verí na obyčajné hry

Neresťou lenivého rodiča je čas s deťmi. Napríklad sa stane, že “zabudne” na predvianočné pečenie, lebo sa mu nechce upratovať múku aj spred vchodu do bytovky. Vyhýba sa spoločenským hrám s komplikovanými pravidlami, pokým sa dá.

Vie, že rovnako hodnotný čas strávi s deťmi pri pexese, človeče a domine. Nehľadá nové vzrušujúce zážitky a užíva si pohodu domova bez toho, aby on či dieťa skúšali nové veci.

Shutterstock

7. Lenivý rodič si odpúšťa

Napríklad piatkovú večeru, keď deti namiesto avokáda jedia párky. Keď mu povolia nervy a kričí. Keď zabudne doniesť na besiedku biele tričko a pančušky.

Sú obdobia, keď je takých zlyhaní viac. Lenivý rodič ale nepredpokladá, že kvôli tomu dieťa v budúcnosti vyhľadá pomoc terapeuta. Teda, dúfa.

8. Lenivý rodič vie, že s ním dieťa nemusí ísť všade

Lenivý rodič si občas zájde na kávu, nákup, dokonca niekam na výlet. Ale pozor – bez detí. V pohode ich odloží k starým rodičom, krstným rodičom či rodičom kamarátov.

Neuveril novodobej legende, že s dieťaťom sa dá ísť všade, alebo že si s manželom užije romantickú masáž, ak im bude popod stôl liezť malý krikúň.

Niektorí leniví rodičia zájdu ešte ďalej a v momente, keď batoľa spokojne prespí celú noc, ho nemilosrdne šupnú do vlastnej izby.

9. Lenivý rodič si šetrí sily

Lenivého rodiča by nikdy nenapadlo po náročnom dni v práci obetovať nočný spánok a vypekať po nociach koláče. Alebo sobotné popoludnie stráviť šitím oblečenia, ktoré môže rovnako dobre kúpiť v obchode.

Svoje sily si šetrí, pretože domácnosť, práca a rodina dajú poriadne zabrať. Aj bez ďalších heroických výkonov.

10. Lenivý rodič vie, že s deťmi trávi dosť času

Hoci dnešná generácia detí dostáva viac času, energie a záujmu než kedykoľvek predtým, mnoho rodičov má stále pocit, že to nestačí. Nie však lenivý rodič.

Ten vie, že ak si nájde v každom dni krátku chvíľku, keď si potomka vypočuje, odpovie na zvedavú otázku alebo mu dovolí asistovať pri varení večere, pre detský svet je to dosť.

Kvalita času je viac ako kvantita. Keď má rodič namiesto radosti od nervozity tik v oku a ruka mu stále uteká k telefónu, je to len krôčik od kolapsu. To sa ale lenivému rodičovi nestáva.

Keď má toho dosť, spraví si kávu a vyloží nohy. Lenivosť je najlepšia psychohygiena.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár