MúdrostiAkčná matka

Nerob z toho vedu!

 Gréta Čierna   08.07.2019   1

Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia.

Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.

shutterstock

 

Bolí ma bruško

Jasné, lebo naša trojročná stihla vypiť svoj aj sestrin džús, zjesť lentilky, tajnú zásobu keksov a trikrát obliznúť sklo. Okamžite zastavujeme, vyťahujeme plastové vrecká a vlhčené utierky a našu Simonku z auta.

Zastavíme blízko nejakej reštaurácie, len dúfam, že nikto nesedí na terase, aby sme mu nepokazili príjemný deň. Pri kríkoch držím Simonke vlasy, čo mi pripomína vysokoškolské časy.

„No čo? Ako?“ pýtam sa. „Ešte bolí bruško?“

„Hej. Aj hlavička, kolienko, aj uško,“ vysvetľuje Simona.

Muž sa tvári namrzene, práve sme odhlili simulanta.

 

Chceme ju napchať naspäť do auta, ale naše deti už zaregistrovali nočnú moru každého rodiča – rozvŕzganú hojdačku, preliezku a pieskovisko, kde by ste neposlali ani najneobľúbenejšie vedierko.

Deti sa rozbehnú a chcú sa hrať, ja to ako správna zlá matka nechcem dovoliť.

„Veď ich nechaj,“ vraví muž, „nerob z toho vedu, máme dovolenku.“

Skôr, ako stihnem niečo povedať, zmizne vo dverách reštaurácie, a deti sa vrhnú na piesok. Nemám pri sebe opaľovák ani slnečné okuliare, čo znamená, že som škuľavá, a o chvíľu aj červená ako maďarská paprika.

Vytiahnem telefón, aby som o tejto hroznej situácii poslala prvú zo série správ kamoške. Keď zdvihnem hlavu od mobilu, Simona nikde.

Išla hľadať vlka

Neexistuje desivejší pocit, ako keď nemáte na očiach dieťa. Studený pot, hrča v hrdle. Okamžite som priskočila k jej staršej sestre.

„Kde je Simonka?“

 Prečítajte si aj: Výbavička pre bábätko? Premeňte starosti na radosti

 

Dieťa na mňa prekvapene pozrelo.

„Veď ona je Červená Čiapočka a šla hľadať vlka.“

Viac z nej nevydolujem. Asi šla do lesa! Okamžite sa rozbehnem k lesíku, vzápätí sa vrátim pre staršiu dcéru a ťahám ju za sebou.

Tá však svoju sestru hľadať nechce, tvrdí, že sa bije, berie jej bárbinu a že ona chce psa. Behám po lesíku, krikom desím srny a zajace, a potom hľadám cestu naspäť.

Ako decko som sa v lese stratila a blúdiť v kroví je pre mňa aj po tridsiatke strašné. V tom mi svitne. Muž! Okamžite vytáčam číslo, a keď zdvihne, hučím do a revem telefónu.

„Vráť sa naspäť, už idem!“ povie muž a zloží.

Bežím z lesíka a obzerám sa, či sa za mnou nezakráda vlk, šialenec s motorovou pílou alebo zdegenrovaná Červená čiapočka.

shutterstock

 

Dieťa pre zmenu vyhlasuje, že sa mu les páči, a či už sme na dovolenke. Pred reštauráciou stojí môj muž, za ruku drží Simonu.

„Kde si bola?!“ kričím, a párik turistov, ktorí práve vyšli z auta, opäť zdesene zaliezli, naštartovali a odišli.

Muž ukáže do kútika pod schodiskom.

„Hrala sa tam s mačencami,“ vysvetľuje a pohľadom mi hovorí: „Čo stresuješ? Veď nerob zo všetkého vedu!“

„Neskočíme na obed, keď už sme tu?“ spýta sa muž, ale odpoviem mu nepríčetným pohľadom. Deti natlačím do auta a vyrážame.

Suvenír

Muž pustí rádio, aby zistil, kto vyberá pokuty, a kde sú kolóny a nehody.

Napokon začnú aj pesničky, a ja sa postupne uvoľňujem, dokonca mi v hlave prestanú bežať desivé scenáre o únosoch detí mimozemšťanmi a akčná verzia Janka a Marienky, ktorí v lese lovili upírov.

V tom muž stíši rádio.

„Nepočuješ niečo?“

 Prečítajte si aj: Nie som hyperaktína matka

 

Normálne som hluchá ako peň, ale počujem. V aute sa ozýva zreteľné mňaukanie.

„Simona,“ vravím prísne, „čo to...“

Simona otvorí ruksačik, z ktorého vykukne hlava vystrašenej mačky. Musela mraučť už dlho, len sme ju nepočuli. Muž, ktorý mačky nenávidí, okamžite otočí auto a vraciame sa.

Na parkovisku nastane dramatické lúčenie. Dcéra odmieta ukončiť 17 minútový vzťah, ja prehĺtam vulgarizmy, a muž namiesto záchrany situácie pozerá do telefónu.

„Čoo?!" zvolá, až mačka nadskoí a odíde aj sama, "chápeš, že Sagan...no chápeš? Je druhý! Nevyhral etapu!" a očami ma prosí: "Sprav niečo!"

"Nerob z toho vedu," odpoviem a zotriem z čela pot rodičovského vyčerpania. 

Zelený dres za Tour de dovolenka po dnešnej etape vyhrávam ja.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Sina napísané 09.07.2019 15:33

V obchode ale- pri platení si ďalší zakazník v rade musí vypočuť ako mamičkam pred nim čo platia- s dieťatkami- im deti seru(: cikaju, čo všetko treba -na plnú hubu.A obiehat -okolo pri pokladni s tovarom.Prazdniny na velku hubu (:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Sina napísané 09.07.2019 15:33

V obchode ale- pri platení si ďalší zakazník v rade musí vypočuť ako mamičkam pred nim čo platia- s dieťatkami- im deti seru(: cikaju, čo všetko treba -na plnú hubu.A obiehat -okolo pri pokladni s tovarom.Prazdniny na velku hubu (:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised