Mám nárok vrátiť sa na svoje pracovné miesto?

JUDr. Alexandra Stachová 2

Chcem sa vrátiť do práce z rodičovskej dovolenky. Syn má 1 rok. Zamestnávateľ ma však nechce zaradiť na pracovné miesto, ktoré mám uvedené v pracovnej zmluve, napriek tomu, ze také pracovné miesto vo firme existuje. Argumentuje tým, že som sa mala vrátiť hneď z materskej dovolenky (po 28 týždňoch) – vtedy by som nárok na svoje miesto mala.
Ponúka mi iné pracovné zaradenie, čo by mohlo viest aj k tomu, ze by mi krátil mzdu.
Ja som sa z viacerych zdrojov dočítala, že mám nárok na pracovné miesto, aké mám popísané v pracovnej zmluve. Môžete mi prosím potvrdiť, či mám alebo nemám na pracovné miesto z mojej pracovnej zmluvy nárok ?

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) v ustanovení § 47 ods. 1 písm. a) uvádza, že zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy.

Okrem toho pre prípady dočasného prerušenia výkonu práce zamestnancom a jeho návrat do práce ustanovuje zákon v určitých prípadoch osobitné podmienky v ustanovení § 157 Zákonníka práce. Tento uvádza, že ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu, zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Uvedené ustanovenie upravuje taxatívny (t. j. menovite uvedený) výpočet dôvodov spoločensky uznaných situácií, v prípade skončenia, resp. zániku ktorých je zákonnou povinnosťou zamestnávateľa obnoviť stav ku dňu prerušenia práce v plnom rozsahu tak, aby bola zachovaná pôvodná práca aj pôvodné pracovisko. Medzi týmito dôvodmi zákon v § 157 uvádza aj návrat po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky, ale súčasne v zátvorke odkazuje na ustanovenia § 166 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov, prípadne 37 týždňov, ak porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu. Rodičovská dovolenka je uvádzaná v súvislosti so starostlivosťou muža o narodené dieťa.

O rodičovskej dovolenke po uplynutí vyššie uvedených lehôt (t.j. po 28, resp. 37 týždňoch) až do troch rokov, v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa vyžadujúceho osobitnú starostlivosť do šiestich rokov dieťaťa, hovorí až nasledujúce ustanovenie – § 166 ods. 2 Zákonníka práce. Tento zamestnávateľovi zakladá povinnosť prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, čo nemusí byť úplne totožné s pôvodnou prácou a pôvodným pracoviskom ako je to v predchádzajúcom prípade.

Pod pojmom „pôvodná práca“ môžeme rozumieť určitý súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonával ku dňu prerušenia práce. Tieto pracovné činnosti má spravidla zamestnanec uvedené v opise pracovnej činnosti alebo v náplni práce, môže vyplývať aj z interných predpisov zamestnávateľa. Pojem „pôvodná práca“ ako reálne vykonávané konkrétne pracovné činnosti je preto v praxi často užší ako pojem „druh práce“, ktorý je podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy a podľa ktorého je vo Vašom prípade zamestnávateľ povinný prideľovať Vám prácu.

Podobne je to aj v súvislosti s právom zamestnanca na návrat na „pôvodné pracovisko“ podľa § 157 v nadväznosti na 166 ods. 1 (t. j. ak by ste sa vracali hneď po materskej dovolenke) a na „miesto výkonu práce“, vymedzené v pracovnej zmluve, na ktoré máte právo ako zamestnanec vo všeobecnosti.

Keďže sa vraciate do práce z rodičovskej dovolenky, § 157 Zákonníka práce, ktorý priznáva zamestnankyni právo na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko, sa na Vás nevzťahuje. Je preto dôležité, čo máte uvedené v pracovnej zmluve ako druh práce, do akej miery je presne vymedzený a v akom rozsahu dáva zamestnávateľovi dispozičné právo prideľovať Vám v rámci neho konkrétne pracovné úlohy.

Zákonník práce ustanovuje aj ďalšie osobitné ustanovenia, týkajúce sa pracovných podmienok žien, starajúcich sa o deti, na základe ktorých je možné napríklad požiadať o úpravu pracovného času (§ 164), osobitné prestávky na dojčenie (§ 170) alebo ktoré obmedzujú zamestnávateľovi skončiť pracovný pomer (§ 64, § 68, § 163) a pod..

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mam niekolko otazok, ktore neboli zodpovedane v clanku.

    1. Ma pravo zamestnavatel znizit pracovny uvezok s argumentom ze nema pre vas pracu? Nasledne po tom vam moze dat aj vypoved a vyhne sa tak odstupnemu v plnej vyske?

    2. Co v pripade, ze ja sa vraciam z rodic.dov. ked ma dieta 3.rok a bola som uz 4 mesiace slovne medzi styrmi ocami informovana ze pre mna praca nie je a dostanem vypoved. Na pracovisku mam najvyssie vzdelanie vysokosolske, 1. kvalifikacna skuska a rozne certifikaty- ochranuje zakon vyssie vzdelanych? Ako?

    3. Co s vypovednou dobou_ Vsak ma byt 3mesacna- aku pracu som povinna vykonavat ak zamestnavatel tvrdi ze pre mna pracu nema ale 3mesiace musim tam ëste pracovat?

    Dakujem.

Pridaj komentár